Zaburzenia erekcji jako znak ostrzegawczy dla organizmu

Zaburzenia erekcji, o ile nie maja tła psychicznego są dzwonkiem alarmowym.

Dowiedziono, że zaburzenia wzwodu są zwiastunem zaburzeń w obrębie układu krążenia

prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz – kardiolog, Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM

Czy każde zaburzenie wzwodu jest powodem do niepokoju? Kiedy należałoby się zgłosić do lekarza?

Zaburzenia erekcji to bardzo szeroki temat. Mogą mieć tło organiczne – mowa tu np. o sytuacji, gdzie w związku z miażdżycą w tętnicach grzbietowych i biodrowych dochodzi do zaburzeń. Mogą one mieć tło psychogenne lub być związane z przyjmowaniem różnych leków, nie tylko tych stosowanych w kardiologii.

Ból w klatce piersiowej poprzedzony zaburzeniami erekcji
Powtarzające się kłopoty w sypialni plus ból w klatce piersiowej, w brzuchu, w obrębie miednicy mniejszej to zwiastun kłopotów. Do tego marne badania, które wskazują podwyższone poziomy cholesterolu, cukru etc to znak, że Twój lekarz czeka na Ciebie

Możliwe przyczyny zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji mogą mieć tło związane z zaburzeniami endogennymi i niedoborami testosteronu. Nie jest to jedyny powód zaburzenia erekcji, ale jeżeli one wystąpią to jest jakiś alarm.

Bóle w klatce piersiowej 

Uczymy tego studentów medycyny, na kardiologii, na zajęciach z chorób wewnętrznych – bardzo różne objawy mogą zapowiadać wystąpienie czegoś poważnego. Jeśli ktoś ma bóle w klatce piersiowej, występujące po wyjściu na zimno, albo po szybszym marszu, po wbiegnięciu na drugie piętro, w czasie kłótni, sprzeczki, negatywnych lub pozytywnych emocji, – jest to związane z przyspieszeniem częstości rytmu serca. Jeśli przepływ wieńcowy nie może być zaspokojony to dochodzi do wystąpienia bólu wieńcowego. Ma on klasyczną charakterystykę. Uczymy, jak należy pytać pacjenta, żeby mógł sprecyzować czy ból, który odczuwa jest związany z zaburzeniami przepływu wieńcowego, czy są to zaburzenia rytmu, uczucia kołatania serca, nierównego bicia serca, zamierania.

Rodzaje bólu 

Ból też nie zawsze jest bólem. Czasem jest to gniecenie, ciężar, uczucie dławienia za mostkiem – to są typowe lokalizacje. Niepokój, duszność to są objawy, na które także należy zwrócić uwagę. Czasem pacjentowi potrzebna jest taka porada, która uprecyzyjni te jego dolegliwości, we właściwy sposób będzie mógł zwracać na nie uwagę i o nich opowiedzieć, bo nie każdy ból w klatce piersiowej jest bólem związanym z miażdżycą. Są bóle związane z dolegliwościami kręgosłupa, bóle które pojawiają się w przedniej części klatki piersiowej, nerwobóle międzyżebrowe, bóle psychosomatyczne związane z emocjami. Zależy to od wieku, od obecności czynników ryzyka – o bólu wiemy bardzo dużo.  Jeżeli jednak ktoś ma wspomniane dolegliwości, które pojawiły si ę w ostatnim czasie, nasilają się, to z pewnością jest to sygnał, że należy udać się do lekarza.  Zupełnie inna sytuacja jest jeśli na ból skarży się dwudziestoparolatek, wtedy mało prawdopodobne jest tło wieńcowe, a co innego, jeśli ból wystąpi u 50-latka, który pali papierosy, ma trochę nadwagi, nieleczone nadciśnienie. Dodajemy tu pewnego prawdopodobieństwa dla tych dolegliwości przez dodanie dodatkowych informacji, co do czynników ryzyka.

Zaburzenia erekcji jako zwiastun choroby wieńcowej 

Zaburzenia erekcji mogą zapowiadać coś, co wystąpi za 3-5 lat. Nawet jeśli występują sporadycznie, to każde pogorszenie  w tej sferze jest t pewnym sygnałem, ostrzeżeniem, które można dobrze wykorzystać. Jeśli ktoś obserwuje takie zaburzenia, a jednocześnie ma podwyższone ciśnienie, czy podwyższone stężenie cholesterolu, które zacznie leczyć, to zapobiegnie progresji miażdżycy w innych naczyniach. Możemy więc kogoś ustrzec przed nagłym zgonem, zaburzeniami rytmu, zawałem, udarem mózgu i przed postępem zaburzeń erekcji. Na początku one mogą się wyłącznie zdarzać, a później mogą nabrać przewlekłego charakteru.

O czym mogą świadczyć zaburzenia erekcji?

Zaburzenia erekcji to nie jest tylko hydrauliczna choroba. Ich emocjonalny wpływ, obawa przed tym, że coś może się pogorszyć lub nastąpić decyduje o tym, że to coś rzeczywiście występuje. Jest to bardzo skomplikowany i delikatny obszar,  w związku z tym  warto tym mówić poważnie. Zaburzenia erekcji pogarszają  jakość życia w sposób zasadniczy i jednoznaczny, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, które z nimi są. Myślę, że warto o tym mówić poważnie i odpowiednio wcześnie, zwłaszcza, że mamy narzędzia, które problem rozwiązują. Nie  chodzi tylko o rozmowę z lekarzem. W rozwiązaniu problemu mogą pomóc lekarstwa, które wypisuje lekarz, tak, że warto o tym z lekarzem rozmawiać.

 

Summary
Zaburzenia erekcji jako znak ostrzegawczy dla organizmu
Title
Zaburzenia erekcji jako znak ostrzegawczy dla organizmu
Description

Zaburzenia erekcji mogą mieć tło związane z zaburzeniami endogennymi i niedoborami testosteronu. Nie jest to jedyny powód zaburzenia erekcji, ale jeżeli one wystąpią to jest jakiś alarm. Jeśli do tego dorzucimy zaburzenia erekcji to znaczy, że sytuacja staje się poważna. O związku zaburzeń erekcji z układem krążenia mówi kardiolog prof. Artur Mamcarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *