Impotencja jako skutek miażdżycy

Impotencja i zaburzenia erekcji mają wiele przyczyn, jedną z nich jest miażdżyca

Jedną z przyczyn zaburzeń erekcji jest miażdżyca, czyli choroba ogólnoustrojowa, która dotyka wszystkie tętnice. W wyniku miażdżycy może dojść do zwężenia tętnic, które unaczyniają miednice mniejszą, a więc tę okolicę, gdzie znajdują się narządy płciowe.

dr n. med. Maciej Zarębiński – kardiolog , Centrum Medyczne Ameds 

Znalazłem w internecie informacje, że objawy, które mam – m.in. zaburzenia erekcji – wskazują na zaburzenia perfuzji miednicy mniejszej. Co to takiego?

 Jedną z przyczyn zaburzeń erekcji jest miażdżyca, czyli choroba ogólnoustrojowa, która dotyka wszystkie tętnice. W wyniku miażdżycy może dojść do zwężenia tętnic, które unaczyniają miednicę mniejszą, a więc tę okolicę, gdzie znajdują się narządy płciowe.

Miażdżyca przyczyną impotencji.

Jeżeli u mężczyzny mamy zwężenie tętnicy sromowej, która doprowadza krew do prącia, to w oczywisty sposób może dochodzić do zaburzeń erekcji choćby z tego powodu, że nie ma wystarczającego przepływu krwi w tych naczyniach. Jeśli mamy do czynienia z takim stanem, lub choćby tylko z podejrzeniem zaburzenia perfuzji narządów miednicy mniejszej należy wykonać specjalistyczne badania, które – choć nie ma wielu takich miejsc w Europie – wykonywane są w klinice Ameds i które są w stanie dokładnie stwierdzić, czy tętnice doprowadzające krew do prącia są prawidłowo drożne i prawidłowo funkcjonujące. Taka diagnoza może być postawiona na podstawie badania USG i badania z prowokacją farmakologiczną.

Miażdżyca dotyczy obu płci z tym, że kobiety chorują znacznie później niż mężczyźni. Zazwyczaj dzieje się to po okresie przekwitania, kiedy wpływ hormonów żeńskich przestaje chronić tętnice i rozwija się miażdżyca.

zaburzenia erekcji
Perfuzja – przepływ płynu ustrojowego (najczęściej krwi) przez tkankę lub narząd. 

Budowa miednicy ludzkiej 

 Miednica jest pierścieniem kostnym zbudowanym z połączonych ze sobą dwóch kości miednicznych (os coxae), kości krzyżowej (os sacrum) i guzicznej (os coccygis). Miednica jako całość jest masywna i wytrzymała, gdyż przenosi cały ciężar górnej połowy ciała na kończyny dolne. Kości miedniczne od przodu połączone są ze sobą spojeniem łonowym (symphysis pubica). Tylną część miednicy tworzą kość krzyżowa oraz szczątkowa kość guziczna W obrębie miednicy wyróżniamy miednicę większą i mniejszą oddzielone od siebie kresą graniczną.

Miednica większa stanowi uzupełnienie dolnej części jamy brzusznej. Jej ścianę tylną tworzy lędźwiowy odcinek kręgosłupa, a ściany boczne oba talerze kości biodrowych. Jest niższa i szersza od miednicy mniejszej, która to nazywana jest właściwą jamą miednicy lub kanałem miednicy. Jest wyraźnie wyższa i węższa od miednicy większej.

Miednica mniejsza jest od tyłu ograniczona kośćmi: krzyżową i guziczną, z boku kośćmi krzyżowymi i częścią kości biodrowych, a od przodu spojeniem i kośćmi łonowymi. Płaszczyznę przejścia miednicy większej w mniejszą, zarysowuje umownie kresa graniczna. Wyznacza ona otwór górny miednicy mniejszej zwany też wchodem miednicy. Otwór dolny miednicy, czyli wyjście miednicy jest ograniczony przez dolne gałęzie kości łonowych, gałęzie kości kulszowych, więzadła krzyżowo-guzowe oraz wierzchołek kości guzicznej. Miednica wykazuje zmienność płciową umożliwiającą poród dziecka. Miednica żeńska jest krótsza, ale szersza w porównaniu do wyższej i węższej miednicy męskiej.

Narządy miednicy mniejszej 
Artificial model of human intestines isolated on white background

W miednicy mieszczą się narządy  układów – pokarmowego, płciowego, moczowego i naczyniowego.
U kobiet skarżącymi się na ból w tym obrębie ciała diagnozuje się  zaburzenia ginekologiczne, takie jak, m.in.: endometrioza, adenomioza, guzy jajników, mięśniaki macicy, zrosty pooperacyjne etc.
Mężczyznom najczęściej  diagnozuje się zapalenie prostaty.

 

 

 

Summary
Impotencja jako skutek miażdżycy
Title
Impotencja jako skutek miażdżycy
Description

Jedną z przyczyn zaburzeń erekcji jest miażdżyca, czyli choroba ogólnoustrojowa, która dotyka wszystkie tętnice. W wyniku miażdżycy może dojść do zwężenia tętnic, które unaczyniają miednice mniejszą, a więc tę okolicę, gdzie znajdują się narządy płciowe. Zmiany i ich konsekwencje dotyczą obu płci w tym samym stopniu wyjaśnia kardiolog dr Maciej Zarębiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *