Seks po zawale serca – rehabilitacja czy ryzyko?

Seks po zawale serca i całe życie seksualne po zawale to coraz częściej, ale ciągle zbyt rzadko podejmowany przez kardiologów temat.

Nie chodzi o wymianę pikantnych szczegółów z sypialni, ale o rzetelną ocenę stanu zdrowia. Powrót do aktywności seksualnej po rozległym zawale jest możliwy, ale pod pewnymi warunkami.

dr n. med Maciej Zarębiński – kardiolog, Centrum Medyczne Ameds 

Czy po rozległym zawale można bezpiecznie podjąć współżycie?Jak szybko po zawale serca można powrócić do aktywności fizycznej i seksualnej? Czy podniecenie seksualne  i sam akt seksualny mogą doprowadzić do zawału serca?

Jak szybko po zawale można bezpiecznie wrócić do aktywności seksualnej?

Seks dla serca
Serce – zanim poznano jego anatomię i funkcje biologiczne – uważano za mieszkanie uczuć i duchowej energii. Dziś traktujemy je instrumentalnie jako pompę krwi. Problem polega na tym, że części zamienne są trudno dostępne, a ich wymiana jest ryzykowna. 

Teraz, czyli od mniej więcej dziesięciu lat, kiedy to została wprowadzona do praktyki bardzo intensywna i inwazyjna metoda leczenia zawału serca  staramy się, żeby rehabilitacja i powrót do normalnego życia też były szybsze.

Dlatego zalecamy intensywną rehabilitacje kardiologiczną od pierwszego tygodnia po zawale.

Mówimy tu oczywiście o przypadkach bez powikłań (np. niewydolność układu krążenia). Standardowo u młodego pacjenta (poniżej 70 roku życia) jeżeli zawał leczony jest prawidłowo rehabilitacja jest wskazana w pierwszym tygodniu. Rehabilitacja nie tylko usprawnia pacjenta, ale pokazuje mu także w warunkach bezpiecznych (pod opieką lekarza) jakie wysiłki może wykonywać bez zagrożenia zdrowia i życia. Część pacjentów ma po zawale blokadę psychiczną  i unika jakiegokolwiek wysiłku. Tymczasem pacjent posadzony na cykloergometrze, który wykonuje duży wysiłek, podczas którego nic się nie dzieje – wraca do pełnej aktywności, także seksualnej.

Najpoważniejszym problemem jest świadomość, część lekarzy i pacjentów krępuje się podejmować ten temat. 

Czy stosunek seksualny może doprowadzić do zawału serca?

Jako wysiłek ekstremalny może. Oczywiście, gdy zdrowy człowiek uprawia seks ryzyko wystąpienia zawału serca jest równe zeru. Natomiast, gdy człowiek ma chorobę wieńcową, blaszkę miażdżycową czy zmiany w tętnicy, podczas uprawiania seksu może dostać zawału. Seks jest pewnego rodzaju wyzwalaczem, którym równie dobrze może być gra w tenisa, a nawet podbiegnięcie do autobusu czy jakieś negatywne, stresujące wydarzenia.

Seks po zawale serca.

Seks po zawale serca można uprawiać, aczkolwiek po rozległym zawale zawsze proponujemy naszym pacjentom aby podejmowali leczenie rehabilitacyjne. I ono ma na celu m.in. ocenę jaki wysiłek fizyczny można wykonać w sposób bezpieczny.

Powrót do życia seksualnego po rozległym zawale powinien być limitowany własnym samopoczuciem pacjenta. Czyli pacjent sam mniej więcej powinien wiedzieć jaki wysiłek może wykonać. I to jest jedyny wskaźnik, którym powinien się kierować.

Czy warto uprawiać seks?

Oczywiście, że warto. Życie seksualne jest niezwykle ważną częścią aktywności życiowej. Wszystkie czynności, które sprawiają człowiekowi radość dobrze wpływają na jego samopoczucie I na stan zdrowia. Seks jako aktywność fizyczna jest zawsze zdrowy.

Aktywność fizyczna służy   utrzymanie sprawności i zdrowia człowieka. Częste i regularne ćwiczenia fizyczne są ważnym elementem w zapobieganiu wielu chorób, takich jak: rak, miażdżyca, choroby krążeniowo-naczyniowe, cukrzyca typu drugiego, otyłość czy bóle pleców. Ćwiczenia fizyczne są ważne ze względu na utrzymanie sprawności fizycznej, do której zalicza się: prawidłową wagę, budowę i utrzymanie zdrowych kości, mięśni i stawów; promowanie dobrego samopoczucia; zmniejszanie ryzyka operacji chirurgicznych, oraz wzmacnianie systemu odpornościowego. Istotne jest, aby aktywność uzupełnić o odpowiednią dietę, która zapewniając równowagę makro i mikroskładników.  Zaniedbanie diety lub programów ćwiczeniowych prowadzi zwykle do pogorszenia stanu zdrowia.

Summary
Seks po zawale serca - rehabilitacja czy ryzyko?
Title
Seks po zawale serca - rehabilitacja czy ryzyko?
Description

Życie seksualne jest niezwykle ważną częścią aktywności życiowej. Wszystkie czynności, które sprawiają człowiekowi radość dobrze wpływają na jego samopoczucie I na stan zdrowia. Seks jako aktywność fizyczna jest zawsze zdrowy - mówi kardiolog, dr n..med. Maciej Zarębiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *