Aseksualność – czwarta orientacja, czy brak orientacji?

Aseksualność  jest zbiorczą nazwą na zjawisko braku odczuwania pociągu seksualnego do innych osób

W jej obrębie mamy do czynienia z demi-  semi- i alloseksualnością. Dużym uproszczeniem jest mówienie, że osoby aseksualne nie potrzebują seksu, a naruszeniem mówienie, że są samotne i brzydzą się seksualności

Dominik Haak – psycholog, www.dominikhaak.pl

Czy możliwe, żeby ktoś był w ogóle nie zainteresowany seksem? Czy aseksualność to jakaś wada wrodzona, a może skutek urazu?

Orientacja seksualna
Wśród naukowców nie ma zgody co do tego, czy asekualność to czwarta orientacja seksualna czy też brak orientacji. Wszyscy sa zgodnie co do tego, że aseksualność to NIE JEST zaburzenie.

W świecie nauki wciąż trwa spór o to, czym jest aseksualność. Tymczasem osoby aseksualne funkcjonują w społeczeństwie, tworzą swoje stowarzyszenia i mają zarezerwowaną dla siebie literkę A po rozwinięciu skrótu LGBT+ (chociaż pierwotnie A miało symbolizować allies). Aseksualność jest zbiorczą nazwą na zjawisko braku odczuwania pociągu seksualnego do innych osób.W obrębie aseksualności funkcjonują również inne pojęcia. Na przykład demiseksualność, czy semiseksualność, które funkcjonują w obrębie greyseksualności (GREY-A).

Demiseksualność 

Demiseksualność służy dla określenia osób, które odczuwają pociąg seksualny dopiero po nawiązaniu bliskiej relacji z drugą osobą. Na przeciwległym biegunie dla demiseksualności leży antidemiseksualność- charakteryzuje się w ten sposób osoby, które odczuwają pociąg seksualny, gdy nie są związane emocjonalnie z daną osobą. W rozumieniu osób demiseksualnych ważne jest zwrócenie uwagi na to, że odczuwają one chęć podjęcia kontaktów seksualnych po bliższym poznaniu drugiej osoby i zaangażowaniu się w relację. Nie jest jednak tak, jak się potocznie myśli, że demiseksualność polega na odrzuceniu atrakcyjności fizycznej- jest ona dalej istotna, ale osoby demi przy wchodzeniu w kontakt zwracają uwagę najpierw na inne walory niż wygląd zewnętrzny.

Semiseksualność 

Osoby semiseksualne to takie, które pociąg seksualny odczuwają, ale nie mają ochoty wchodzić w bliskie relacje. Semiseksualnością nazywa się też ten obszar między seksualnością a aseksualnością, w którym osoby posiadają potrzeby seksualne i chcą je realizować, ale przy tym nie uważają innych ludzi za atrakcyjnych seksualnie.

Alloseksualność

Ciekawym pojęciem jest alloseksualność, które jest obecne w zagranicznych tekstach związanych z osobami as. Służy ono do określenia antagonicznej grupy osób czyli tych odczuwających popęd seksualny. Na podobnej zasadzie funkcjonuje też cispłciowość, jako opozycja dla transpłciowości.

Relacje romantyczne osób aseksualnych

Osoby aseksualne nie odczuwają pociągu seksualnego ale,  co ważne – mogą wchodzić w relacje romantyczne i seks również uprawiać. Dużym uproszczeniem jest mówienie, że osoby aseksualne nie potrzebują seksu, a naruszeniem mówienie, że są samotne i brzydzą się seksualności. Niekiedy osoby ACE (jak określają siebie osoby aseksualne) podejmują się masturbacji, gdy popęd jest skierowany do wewnątrz, czasami odczuwają popęd bardzo niskiego natężenia, bez chęci podjęcia aktywności.

ASY romantyczne i nieromantyczne 

Wyróżnia się osoby aseksualne romantyczne i aromantyczne. Romantyczne mogą  odczuwać pragnienie bliskości wobec osób tej samej płci, przeciwnej, obu lub wielu jednocześnie. Czasami mówi się więc o orientacji romantycznej i wymienia: biromantyczność, heteroromantyczność, homoromantyczność, panromantyczność (pociąg romantyczny wobec osób o każdej tożsamości płciowej) i ceteroromantyczność (pociąg wobec osób o niebinarnej tożsamości płciowej).Taki podział wynika z pojawienia się w obrębie seksuologii pojęcia orientacji romantycznej (obok seksualnej i z angielskiego: aesthetic, sensual orientation). Orientacja romantyczna wskazuje kierunek pragnienia, potrzeby stworzenia z drugą osobą związku romantycznego.Klasyfikacja ta służy podkreśleniu różnorodności osób AS, które w różny sposób łączą ze sobą emocje i seks. Z różnym zaangażowaniem wchodzą również w relacje z innymi. Jest to ściśle związane z orientacją romantyczną, która jest niezależna od orientacji seksualnej i odnosi się do kierunku pragnienia wchodzenia w bliskie relacje z innymi.

Czym nie jest aseksualność? 

Czym aseksualność na pewno nie jest? Nie jest dysfunkcją seksualną nazywaną potocznie oziębłością seksualną. Dlaczego? Ponieważ aby mówić o dysfunkcji seksualnej osoba musi odczuwać niezadowolenie ze swojego życia seksualnego, a osoby aseksualne nie odczuwają przykrości z powodu braku pociągu seksualnego. Aseksualność jest wrodzonym wariantem seksualności, w ten sposób można łatwo rozgraniczyć ją od hipolibidemii, czyli braku potrzeb seksualnych. Obniżenie popędu, czy brak libido u osób aseksualnych są stałe, nie wynikają z zaburzenia, czy traumy.

Spór o status aseksualnośći w seksuologii nie jest zakończony. Być może, więc sama kategoria nie jest aż tak istotna dla osób, które z aseksualnością się identyfikują. Ważne jest równościowe i akceptujące podejście do społeczności ACE, oparte o profesjonalną wiedzę, za którą może pójść odpowiednie wsparcie psychologiczne i seksuologiczne.

 

Summary
Aseksualność - czwarta orientacja, czy brak orientacji?
Article Name
Aseksualność - czwarta orientacja, czy brak orientacji?
Description
Czym jest aseksualność? Aseksualność jest wrodzonym wariantem seksualności, w ten sposób można łatwo rozgraniczyć ją od hipolibidemii, czyli braku potrzeb seksualnych. Obniżenie popędu, czy brak libido u osób aseksualnych są stałe, nie wynikają z zaburzenia, czy traumy. Czy aseksualność to zaburzenie? Relacje romantyczne osób aseksualnych.
Author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *