Bezpieczny seks

Bezpieczny seks hetero i homoseksualny.

Bezpieczny seks czy bezpieczniejszy seks? Obecnie seksuologia wycofuje się z terminu “bezpieczny seks” na rzecz pojęcia “bezpieczniejszego seksu”. Posłuchaj, jakie są podstawowe i niezmienne zasady, jakich powinien przestrzegać każdy aktywny seksualnie człowiek. Dla ochrony zdrowia i życia!

Agata Loewe – seksuolog, edukatorka seksualna, Kampania Przeciw Homofobii

 Jakie są podstawowe zasady bezpiecznego seksu homoseksualnego?

Nie ma czegoś takiego, jak bezpieczny seks, obecnie mówi się o bezpieczniejszym seksie. Nie ma też czegoś takiego jak seks homoseksualny, podobnie jak nie ma czegoś takiego jak seks heteroseksualny.
Seks może być między dwoma osobami tej samej płci, między dwoma osobami homoseksualnymi. Zasady bezpieczniejszego seksu są praktycznie dla wszystkich takie same.

Bezpieczny seks ma podstawową zasadę – higienę.

Aktem seksualnym może być również całowanie. Pytanie, czy ktoś ma grypę i czy decydujemy się na to, że możemy przejąć jakieś zarazki.
Seks dzielimy na trzy rodzaje: seks analny, seks waginalny oraz seks oralny.  Podstawowa zasada to higiena.

Druga podstawowa zasada to użycie prezerwatywy Bardzo proszę o czytanie tego, co jest na ulotce – sprawdzenie, czy prezerwatywa nie jest przeterminowana, czy zakładamy ją właściwą stroną. Ważne, aby prezerwatywa nie była przechowywana w niewłaściwy sposób. Polecam kupowanie prezerwatyw w aptece, a nie z nieznanych źródeł – nie wiemy, czy prezerwatywa z półki w kiosku nie była przechowywana w cieple, nie była wystawiona na promienie słoneczne, które mogą zniszczyć lateks.

Istotne, aby po odbytym stosunku prezerwatywę prawidłowo ściągnąć.

Inna sytuacja ma miejsce w przypadku dwóch kobiet – w tym momencie warto, aby prezerwatywa była używana na zabawki erotyczne w celu ochrony, szczególnie, gdy używany tych zabawek z różnymi osobami.

 Bezpieczeństwo w seksie oralnym 

Prezerwatywy a seks oralny.

Bardzo ważne jest używanie prezerwatyw również podczas seksu oralnego. Proszę nie myśleć, że seks oralny jest bezpieczniejszy – również tu należy zapewnić właściwą ochronę. Używamy tutaj czegoś, co się nazywa chusteczki lateksowe – produkt ten jest mało popularny w Polsce, podobnie jak prezerwatywa dla kobiet. Chusteczkę można samemu stworzyć w bardzo prosty sposób – należy wziąć prezerwatywę, przeciąć ją na pół i rozkładając jak chusteczkę właśnie można dokonać aktu oralnego kobieta na kobiecie i mężczyzna na kobiecie.

Chusteczka lateksowa – bezpieczny seks oralny

Bezpieczny seks: Chusteczka lateksowa

Chusteczka używana głównie podczas seksu oralnego. Stosowana do zabezpieczenia narządów płciowych kobiety. Bezpieczeństwo ponad wszystko. Mimo, że kontakty oralne postrzegane są jako nisko ryzykowne, są w Polsce osoby, które tą droga się zakaziły. Dlatego zawsze jeżeli nie znasz statusu serologicznego partnerki/ partnera, również przy tej technice stosuj chusteczki lateksowe lub prezerwatywę.

Otwieranie prezerwatywy

Mamy prezerwatywę, którą otwieram. Sposób otwarcie też jest bardzo ważny – specjalnie są do tego stworzone ząbki, żeby łatwiej było otworzyć. Nie używamy zębów, pamiętajcie też, by wasze paznokcie nie były za długie, ponieważ o zniszczenie prezerwatywy nie jest trudno. Sprawdźcie jaka jest data ważności. Moja jest ważna do 2012 roku (więc już jest przeterminowana, jest zielona i ma smak miętowy, a to wskazuje, że została wyprodukowana by uprzyjemnić seks oralny. Prezerwatywy smakowe zostały stworzone właśnie po to, by zachęcić ludzi do używania prezerwatyw w trakcie seksu oralnego uprawianego kobieta na mężczyźnie, lub mężczyzna na mężczyźnie.

Chusteczka lateksowa z prezerwatywy

Chusteczka lateksowa z kolei ma zabezpieczyć stosunek oralny mężczyzna na kobiecie, lub kobieta na kobiecie. Prezerwatywę rozsuwamy, co nie jest łatwe, bo jest ona pokryta lubrykantami, które mają ułatwić wejście do pochwy. Rozsunięta prezerwatywa nie nadaje się już do założenia. Proszę nawet nie próbować! Przecinamy spód prezerwatywy i otrzymujemy lejek, do którego powietrze dostaje się z dwóch stron. Następnie bardzo uważnie rozcinam prezerwatywę wzdłuż. Jest z tym trochę roboty, ale postarajmy się to potraktować jako rodzaj zabawy. Powstaje nam prostokąt z lateksu, który służy nam jako obszar, który zabezpiecza nasze usta w kontakcie z narządami rodnymi. Zadbamy w ten sposób o swoje bezpieczeństwo w kontakcie z osobami, których bakterii i pH nie znamy.

Nie zaleca się np. uprawiać seksu oralnego w momencie kiedy mamy opryszczkę w okolicy warg. Dla niektórych osób jednak potrzeba seksualna jest tak silna, że nie chcą się tej przyjemności wyzbywać. Wtedy chusteczka lateksowa uchroni nas przed przeniesieniem bakterii i wirusów.

Bezpieczniejszy seks – rękawiczka lateksowa 

Bezpieczny seks

Chciałabym państwa zapoznać z innym akcesorium, które miałoby służyć bezpieczniejszemu seksowi. Chodzi o rękawiczki lateksowe – jest to produkt medyczny, nie mylcie z rękawiczkami używanymi do sprzątania domu, chociaż w ten sposób może się to kojarzyć.

Nasze ręce to siedlisko bakterii, a rękawiczki chronią przed przedostaniem się tych bakterii i zanieczyszczeń w strefy intymne.

Choroby weneryczne

Choroby przenoszone drogą płciową, dawniej zwane także chorobami wenerycznymi – jest to grupa chorób zakaźnych i pasożytniczych, które przenoszone są na drodze kontaktu płciowego. Najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową jest zakażenie wywołane przez Chlamydia trachomatis. Do chorób tych zalicza się kiłę, rzeżączkę, wrzód weneryczny, nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, ziarnicę weneryczną pachwin, ziarniniak weneryczny i zespół nabytego upośledzenia odporności (AIDS). Oprócz chorób przenoszonych typowo drogą płciową, zwanych do niedawna chorobami wenerycznymi, drogą tą można przenosić również inne choroby zakaźne i pasożytnicze.Należą do nich: kłykciny kończyste wywoływane zakażeniem wirusem HPV, zakażenia wywołane rzęsistkiem pochwowym, zakażenia drożdżakowe narządów płciowych, opryszczki narządów płciowych, świerzb, wszawica łonowa i inne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *