Choroby weneryczne – jak się nie zarazić, jak się leczyć

Choroby weneryczne to temat poruszany niechętnie

Dlatego właśnie większość z nas jest przekonana, że choroby weneryczne to pieśń przeszłości. A tymczasem, pomimo możliwości profilaktycznych,  w Polsce mają się świetnie

Maciej Nazarewicz – rzecznik Społecznego Komitetu ds. AIDS, certyfikowany doradca w Punkcie Konsultacyjno- Diagnostycznym, Poradnia Sepcjalistyczna Chmielna Express

Czy to prawda, że w Polsce notuje się dużo infekcji rzeżączką i kiłą? Co robić, jeśli ma  podejrzenia kontaktu z kimś chorym?

Niestety, w świadomości większości społeczeństwa choroby przenoszone drogą płciową, kiedyś zwane chorobami wenerycznymi, w zasadzie nie występują. Jest to jednak błędne przekonanie, dlatego że choroby takie jak kiła, rzeżączka czy chlamydioza są chorobami bardzo częstymi. Dodatkowo jest też wirus brodawczaka ludzkiego – HPV, który jest wirusem bardzo zakaźnym, a kilka jego typów może prowadzić do rozwoju nowotworu oraz opryszczka narządów płciowych. Chorób przenoszonych drogą płciową jest więc całkiem dużo, a najlepszą ochroną przed nimi jest prezerwatywa.

Kiła (syfilis) i rzeżączka (tryper)

Choroby przenoszone droga płciowa
Rzeżączka to choroba wywołana przez dwoinkę rzeżączki. W Polsce jej statystyki są bardzo zaniżone – wiadomo, że faktycznych zachorowań jest więcej niż zgłoszeń. Jeśli chora jest kobieta ciężarna, to istnieje niebezpieczeństwo, że bakteria zaatakuje spojówki dziecka, co może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. Kiłę wywołuje krętek blady i możliwe jest zakażenie przez łożyskowe. Wrodzony syfilis powoduje liczne deformacje, ma także wpływ na rozwój umysłowy. Zarówno rzeżączkę jak i kiłę leczy się antybiotykami.

Jeżeli chodzi o najczęściej występujące choroby weneryczne to są to kiła i rzeżączka. Są one niezwykle zakaźne i niestety wiele osób zgłasza się w związku z zaobserwowanymi u siebie objawami. W kontekście statystyk związanych z tymi chorobami, to wydaje się, że dane nie pokazują prawdy. W 2017 roku było około 1,5 tysiąca przypadków kiły i tylko 300 przypadków rzeżączki. Tak na prawdę te dane wynikają z niezgłaszania tych infekcji do odpowiednich instytucji, gdyż niemożliwa jest taka liczba zakażeń.

Objawy choroby i ich brak 

  • Infekcje przenoszone drogą płciową mogą dawać objawy lub nie – to właśnie stanowi problem. Co więcej, choroby nie dają objawów zazwyczaj u kobiet i trudniej jest je zdiagnozować bez wykonywania odpowiednich badań. Natomiast u mężczyzn infekcje przebiegają zazwyczaj objawowo. Sygnały, które powinny nas zaniepokoić to: – jakiekolwiek nietypowe wycieki z cewki moczowej,
  • ból czy pieczenie przy oddawaniu moczu
  • zmiany skórne w okolicy genitaliów.

Wymienione objawy mogą wskazywać na infekcję. Po ich zaobserwowaniu  należy udać się na wizytę do lekarza wenerologa, aby nas zbadał i od razu przepisał leczenie. Można tez samodzielnie zdecydować o  wykonaniu odpowiednich badań w kierunku każdej z tych chorób.

Jak się zarażamy 

Przyczyną rozpowszechniania choroby jest najprawdopodobniej niestosowanie się do zasad bezpiecznego współżycia, a konkretnie niestosowanie prezerwatyw, które w większości przypadków ochroniłyby osobę przed infekcją.

Profilaktyka chorób wenerycznych – jak się nie zarazić

Najlepszym zabezpieczeniem przeciwko infekcjom przenoszonym drogą płciową jest prezerwatywa, jednak z ich używaniem wśród Polaków bywa różnie. W zasadzie nie istnieje inny sposób zabezpieczenia się przed tymi chorobami. Ewentualnie należałoby sprawdzić czy partner lub partnerka nie przechodzi jakiejś infekcji, która mogłaby być dla nas zakaźna. Ważne jest, że w przypadku kiedy jeden partner jest zarażony, to leczenie powinien odbyć również drugi partner. Są to choroby na tyle zakaźne, że jeżeli jedna osoba jest chora, to jej partner seksualny prawdopodobnie tez jest chory.

Testy na choroby przenoszone droga płciową 

Testowanie infekcji przenoszonych drogą płciową odbywa się dwojako. Niektóre infekcje można testować na podstawie krwi (jest to na przykład kiła), a także przeprowadzać badania z wymazu z pochwy lub cewki moczowej u mężczyzny. Do chorób, które diagnozuje się na podstawie wymazu należą rzeżączka, chlamydioza, HPV.

Summary
Choroby weneryczne - jak się nie zarazić, jak się leczyć
Title
Choroby weneryczne - jak się nie zarazić, jak się leczyć
Description

Choroby weneryczne w Polsce zdarzają się częściej niż mówią to oficjalne statystyki. dzieje sie tak dlatego, że wiedza o tych infekcjach jest stosunkowo niewielka. Większość z nas sądzi, że te choroby to historia. O zagrożeniu infekcjami przenoszonymi droga płciowa mówi Maciej Nazarewicz z Poradni specjalistycznej Chmielna Express

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *