Depresja jest chorobą ciała i ducha – wpływa silnie na seksualność człowieka.
Poziom libido jako objaw i leczenie depresji.
dr n. med. Dariusz Wasilewski – psychiatra
Jaki jest wpływ depresji na libido. Jak na popęd działają leki antydepresyjne? Czy spadek libido może być objawem depresji?
Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że w ciągu najbliższych 20 lat depresja stanie się najczęstszym problemem zdrowotnym. Według danych WHO zaburzenia psychiczne bezpośrednio dotykają obecnie 450 milionów osób, przy czym większość z nich to mieszkańcy krajów rozwijających się.
Depresja – objawy
Depresja może mieć na nasze libido zasadniczy wpływ. Z reguły je obniża. Jest to część objawów związanych z utratą sił witalnych

– chory traci siły witalne, traci chęć do życia, traci różne zainteresowania w tym zainteresowanie seksem. Zmniejszenie zainteresowania seksem jest chyba nawet złym określeniem, bo w pewnym momencie to zainteresowanie życiem seksualnym w ogóle znika. Jest to stan dla pacjentów z depresja charakterystyczny: przestają się interesować płcią przeciwną, swoimi partnerami, osobami wcześniej uważanymi za atrakcyjne; znika chęć odbycia stosunku. Człowiek w depresji nie ma ochoty na jakiekolwiek przyjemności. Oczywiście im więcej czasu mija, tym ten stan bardziej się utrwala.
Co robić, by chęć na seks powróciła?
Jedynym sposobem, by zmienić ten stan jest leczenie depresji. Zapierając się nic nie zmienimy, wypierając problem także nie. Depresja to choroba, którą trzeba leczyć. Spadek libido jest związany z neurobiologią mózgu – podczas depresji dochodzi w mózgu do pewnych zmian w neuroprzekaźnictwie i efektem tego jest utrata libido.
Spadek libido jako ważny objaw depresji.
Jeśli mamy do czynienia z wyraźnym spadkiem zainteresowania seksem to niewątpliwie należy rozważyć to jako możliwy objaw depresji. W depresji przestają istniec rózne rodzaje przyjemności. Seks jest jedną z największych przyjemności człowieka, której poświęca szalenie dużo czasu: najpierw trzeba zdobyć obiekt pożądania i doprowadzić do aktu seksualnego. W depresji ten proces nie funkcjonuje. Ten seks staje się kompletnie nieistotny.
Jeśli u kogoś bliskiego zaobserwujemy gwałtowny spadek zainteresowania seksem, to warto pamiętać, że za tym może stać depresja. Oczywiście jest jeszcze wiele innych stanów, które mogą taki efekt wywołać, ale depresja jest jednym z naczelnych.
Depresja może mieć na nasze libido zasadniczy wpływ. Z reguły je obniża. Jest to część objawów związanych z utratą sił witalnych. O wpływie depresji i spadku libido jako jednym z objawów choroby mówi psychiatra, dr Dariusz Wasilewski.
A jeśli chora po kilku latach przerwała leczenie ( kobieta ,45 ) pomimo wsparcia rodziny a dalej funkcjonuje ( ledwo… ) w pracy, to jakie stanowisko w całokształcie sprawy powinna zająć rodzina, mąż chorej ( 52) ?
Ponieważ stan chorej nie pozostaje obojętny dla rodziny, to rodzina ma prawo być zmęczona. W miejscach zajmujących się leczeniem depresji organizowane są spotkania dla “współchorych”. Tak jak w przypadku nowotworów, choroby alkoholowej tak i tu istnieje zespól działań, zachowań, których warto się nauczyć, by pomóc sobie i choremu. Przede wszystkim nie wolno przerywać leczenia. Pozdrawiamy.
Leczenie? Po każdym artykule o depresji czytam to samo – idź do lekarza. Otóż uczciwie informuję, że ludzie w depresji z powodów ekonomicznych nie mają na lekarza. A żeby dostać się do placówki publicznej trzeba być zarejestrowanym w pośredniaku. Dla mnie jako chorej z powodu braku życia i wykształcenia, pójście do takiego miejsca skutkowałoby samobójstwem. Urząd ten, położony w sowieckim blokowisku jest porażką mojego życia, w kontraście do wszystkich moich wyjechanych znajomych z pracą i dobrym, ciekawym życiem. Proszę więc o prawdziwe porady jak należy naprawić sytuację , która jest bardzo trudna a nie głupoty o leczeniu ludzi którzy są bez perspektyw na polepszenie życia.
Marianno, tu nie ma uniwersalnych rozwiązań, “prawdziwych porad” jak mówisz, depresja jest zaburzeniem biochemii mózgu – żeby ją wyleczyć nie unikniemy wizyty u psychiatry, ale równie ważne jest też wsparcie psychologa. Napisz mi maila: skąd jesteś, opisz pokrótce swoją sytuację, pomogę Ci znaleźć bezpłatnych specjalistów: jezdzetramwajem@gmail.com