Dermatolog – czym się zajmuje

Czym zajmuje się dermatolog? Czy pomaga również w sprawach intymnych?

Dermatolog – lekarz skóry, włosów i paznokci.

Dr Jowita Dejewska pecjalista w dziedzinie dermatologii, wenerologii i medycyny estetycznej; DERMADERMIS Gabinet Dermatologii i Medycyny Estetycznej; ul. Jakubowska 22/1, Warszawa, Saska Kępa; Tel: 695 333 695. 

Czym dokładnie zajmuje się dermatolog? Czy to prawda, że udziela pomocy także w chorobach wenerycznych?

 

Dermatologia jest bardzo pojemną i ciekawą dziedziną. Wydawać by się mogło że zajmuje się tylko trądzikiem a okazuje się, że skóra, włosy i paznokcie to lustro tego co dzieje się w organizmie i nie da się tego oddzielić od całej reszty dziedzin.

Co można wyczytać ze stanu skóry.

Dermatologia łączy się w sposób płynny z innymi dziedzinami. Zarówno hormony, alergie, stany zapalne w całym organizmie bardzo odzwierciedlają się na stanie skóry. Także stany zapalne przewodu pokarmowego, zębów, zatok rozmaite leki które dostają pacjenci od innych specjalistów wpływają na skórę. Zatem to wszystko świadczy o tym jak pojemną dziedziną powinna być  dermatologia.

Oprócz chorób skóry dermatolog zajmuje się też chorobami błon śluzowych, włosów, paznokci.  Należy wspomnieć również o drugiej dziedzinie dermatologii jaką jest wenerologia czyli dziedzina zajmująca się chorobami wenerycznymi przenoszonymi droga płciową. Dermatolodzy współpracują również z ginekologami, andrologami, urologami czy proktologami. Z wszelkimi zmianami na skórze na włosach na paznokciach na błonach śluzowych pacjenci mogą zgłosić się no dermatologa.

Leczenie skóry
Skóra jest narządem pokrywającym i osłaniającym ustrój. Ogólna powierzchnia skóry u człowieka wynosi 1,5-2 m², a grubość wynosi 1,5-5 mm. Składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Najcieńszą skórę mamy na powiekach, a najgrubszą na pięcie

 

Podstawowe funkcje skóry

Izolacja środowiska wewnętrznego od zewnętrznego, mechaniczna osłona organizmu, utrzymywanie właściwej ciepłoty ciała, udział w gospodarce wodno-elektrolitowej (gruczoły potowe), odbiór bodźców zewnętrznych

Naskórek tworzy kilka warstw: podstawną, kolczystą, ziarnistą i rogową. Oprócz keratynocytów w naskórku znajdują się również komórki barwnikowe — melanocyty, komórki odpowiedzialne za reakcje immunologiczne – komórki Langerhansa i komórki układu nerwowego — komórki Merkla.

W skórze właściwej składającej się z tkanki łącznej znajdują się włókna kolagenowe i elastyna oraz elementy komórkowe: fibroblasty, mastocyty i komórki krwi oraz naczynia i nerwy.

Tkankę podskórną tworzy tkanka tłuszczowa i łączna.

W skórze znajdują się przydatki skóry: gruczoły potowe (gruczoły ekrynowe i apokrynowe), gruczoły łojowe, paznokcie i włosy.

Choroby skóry (dermatozy)

Najpowszechniejsze choroby skóry to: oparzenia 1, 2 i 3 stopnia (4 stopień to martwica skóry),  odmrożenia, albinizm czyli brak melaniny,  trądzik  czyli nadmierna aktywność gruczołów łojowych, szczególnie w okresie dojrzewania; brodawki  wskutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, grzybica, łuszczyca, wykwity na skórze, łojotok, łupież, łysienie, pęcherzyca, nowotwór złośliwy skóry i
atopowe zapalenie skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *