Czym zajmuje się dermatolog? Czy pomaga również w sprawach intymnych?
Dermatolog – lekarz skóry, włosów i paznokci.
Dr Jowita Dejewska pecjalista w dziedzinie dermatologii, wenerologii i medycyny estetycznej; DERMADERMIS Gabinet Dermatologii i Medycyny Estetycznej; ul. Jakubowska 22/1, Warszawa, Saska Kępa; Tel: 695 333 695.
Czym dokładnie zajmuje się dermatolog? Czy to prawda, że udziela pomocy także w chorobach wenerycznych?
Dermatologia jest bardzo pojemną i ciekawą dziedziną. Wydawać by się mogło że zajmuje się tylko trądzikiem a okazuje się, że skóra, włosy i paznokcie to lustro tego co dzieje się w organizmie i nie da się tego oddzielić od całej reszty dziedzin.
Co można wyczytać ze stanu skóry.
Dermatologia łączy się w sposób płynny z innymi dziedzinami. Zarówno hormony, alergie, stany zapalne w całym organizmie bardzo odzwierciedlają się na stanie skóry. Także stany zapalne przewodu pokarmowego, zębów, zatok rozmaite leki które dostają pacjenci od innych specjalistów wpływają na skórę. Zatem to wszystko świadczy o tym jak pojemną dziedziną powinna być dermatologia.
Oprócz chorób skóry dermatolog zajmuje się też chorobami błon śluzowych, włosów, paznokci. Należy wspomnieć również o drugiej dziedzinie dermatologii jaką jest wenerologia czyli dziedzina zajmująca się chorobami wenerycznymi przenoszonymi droga płciową. Dermatolodzy współpracują również z ginekologami, andrologami, urologami czy proktologami. Z wszelkimi zmianami na skórze na włosach na paznokciach na błonach śluzowych pacjenci mogą zgłosić się no dermatologa.
Podstawowe funkcje skóry
Izolacja środowiska wewnętrznego od zewnętrznego, mechaniczna osłona organizmu, utrzymywanie właściwej ciepłoty ciała, udział w gospodarce wodno-elektrolitowej (gruczoły potowe), odbiór bodźców zewnętrznych
Naskórek tworzy kilka warstw: podstawną, kolczystą, ziarnistą i rogową. Oprócz keratynocytów w naskórku znajdują się również komórki barwnikowe — melanocyty, komórki odpowiedzialne za reakcje immunologiczne – komórki Langerhansa i komórki układu nerwowego — komórki Merkla.
W skórze właściwej składającej się z tkanki łącznej znajdują się włókna kolagenowe i elastyna oraz elementy komórkowe: fibroblasty, mastocyty i komórki krwi oraz naczynia i nerwy.
Tkankę podskórną tworzy tkanka tłuszczowa i łączna.
W skórze znajdują się przydatki skóry: gruczoły potowe (gruczoły ekrynowe i apokrynowe), gruczoły łojowe, paznokcie i włosy.
Choroby skóry (dermatozy)
Najpowszechniejsze choroby skóry to: oparzenia 1, 2 i 3 stopnia (4 stopień to martwica skóry), odmrożenia, albinizm czyli brak melaniny, trądzik czyli nadmierna aktywność gruczołów łojowych, szczególnie w okresie dojrzewania; brodawki wskutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, grzybica, łuszczyca, wykwity na skórze, łojotok, łupież, łysienie, pęcherzyca, nowotwór złośliwy skóry i
atopowe zapalenie skóry.
Dodaj komentarz