Jak żyć z partnerem z Aspergerem – odejść czy zostać?

Partner z diagnozą Zespołu Aspergera to wielkie wyzwanie.

Choroba wiele tłumaczy, ale  nie stanowi pocieszenia dla drugiej strony, a raczej pogłębia świadomość, że związek zawsze będzie trudny. Czy jest szansa na zbudowanie uczciwej relacji?

dr Izabela Fornalik – pedagożka specjalna, edukatorka seksualna

Mój mąż po 10 latach burzliwego związku okazał się “aspergerowcem”. to tłumaczy wiele jego zachowań, ale tez odbiera nadzieje na to, że między nami będzie kiedyś bardzo dobrze. Czy jest sens ratować tą miłość?

Trzeba zadać sobie pytanie: jak bardzo chcemy ze sobą być? Bo można z diagnozy Zespołu Aspergera uczynić pretekst do tego, żeby się rozstać, ale można uczynić z niej coś, co będzie dla nas wsparciem. Bo mając diagnozę Zespołu Aspergera wiemy, a przynajmniej staramy się zrozumieć, dlaczego pewne rzeczy w naszym związku wyglądały tak a nie inaczej.

Choroba jako alibi 

Partner z Zespołem Aspergera-
Budowanie i ratowanie związku z osobą zdiagnozowana jako obciążoną Zespołem Aspergera przypomina waleniem głowa w ścianę. Jednak psychologowie nie odbierają nadziei – jeżeli obie strony odnajdą w sobie chęć kontynuowania związku, to specjalna terapia może im pomóc opanować chorobę i żyć długo i szczęśliwie

Diagnoza Zespołu Aspergera nie może stać się alibi dla niewłaściwych zachowań w relacji z drugą osobą. Patrząc z perspektywy osoby z Zespołem Aspergera,  to taka diagnoza może być niezwykle oczyszczająca. Bywa, że osoba bierze wówczas na siebie winę za wszystko, co złego wydarza się w związku.

ASPI nie zrozumie 

Spójrzmy na to w ten sposób: ASPI nie rozumie siebie, nie rozumie  dlaczego nie wychodzi, dlaczego kolejny związek się nie udał. I nagle pojmuje, że choćby bardzo chciał, to w pewnych obszarach nie jest w stanie przekroczyć swoich granic. Ta świadomość może pomóc lepiej zarządzać sobą w związku. Pozwala tłumaczyć partnerowi, że nie jest się w stanie wziąć na siebie  pewnych zobowiązań, że się czegoś nie rozumie, poprosić o pomoc.  Bardzo ważna jest świadomość, zrozumienie i zaakceptowanie faktu, że jest się osobą z Zespołem Aspergera. Wiem, że to mam, wiem, co jest cechą ZA, staram się ćwiczyć pewne umiejętności, pewne kompetencje, jeśli zdaję sobie sprawę z tego, że są to moje słabe strony. Niech to zaburzenie nie będzie alibi.

Zespół Aspergera – czego chory może się nauczyć

Z kolei dla partnera ważna jest diagnoza Zespołu Aspergera, bo wraz z nią  przychodzi zrozumienie, dlaczego pewne rzeczy się nie układały i co możemy zrobić, żeby się udało.

Oczywiście,  może być tak, że ostatecznie dojdziemy do przekonania, że nie jesteśmy w stanie się już spotkać i być razem. Warto myśleć o tym, że jeżeli jedna z osób okaże się partnerem z ZA, ale chcemy jako związek o siebie walczyć, to możemy zgłosić się na terapię.

Jak walczyć o sukces 

Niezwykle ważne jest, by skupić się na tym, co chcemy osiągnąć, znaleźć obszary, w których porozumienie między partnerami jest możliwe, przy całej świadomości tego, że pewnych granic nie przekroczymy.

Czasem osoba z ZA jest nieświadoma tego, że wyrządza partnerowi krzywdę, czy też sprawia mu przykrość, zadaje ból.  Z tego powodu więc nie chce niczego zmienić w związku. I tutaj to jest już kwestia wyboru tej osoby: czy chce pozostać w związku i zmienić jakieś zachowania. Bo osoba z ZA  zawsze już będzie osobą z ZA, ale może zmienić swoje zachowania, może próbować zrozumieć swoje zachowania, czy też swoje problemy, swoje deficyty. Chęć pozostania w związku jest tutaj sprawą kluczową. Jeżeli chcę w nim być to muszę również dokonać zmian.

W związku są dwie osoby i muszą w nim być respektowane potrzeby dwóch stron. Jeżeli partner nie panuje nad swoimi wybuchami złości, co u osoby z ZA może być ogólnie wybuchami emocji – a jest to typowe dla osoby żyjącej w świecie pełnym nadmiaru bodźców, wówczas trzeba nauczyć się kontrolowania swoich emocji. Zespół Asperga nigdy nie może być czymś, co tłumaczy agresję, czy przemoc, bo i takie sytuacje się zdarzają.

 

Summary
Partner z Aspergerem - odejść czy zostać?
Title
Partner z Aspergerem - odejść czy zostać?
Description

rzeba zadać sobie pytanie: jak bardzo chcemy ze sobą być? Bo można z diagnozy Zespołu Aspergera uczynić pretekst do tego, żeby się rozstać, ale można uczynić z niej coś, co będzie dla nas wsparciem. Bo oto mamy diagnozę Zespołu Aspergera i dzięki niej wiemy, a przynajmniej staramy się zrozumieć, dlaczego pewne rzeczy w naszym związku wyglądały tak a nie inaczej, a przynajmniej część z tych spraw - mówi Izabela Fornalik, pedagożka specjalna, edukatorka seksualna

Komentarze

 1. Edi o 13:34

  Z całym szacunkiem, ale w tym tekście nie ma ani jednego konkretu. Same okrągłe zdania. Równie dobrze pod “aspergera” można wstawić kazdą inną dysfunkcję psychiczną i będzie to równie “przydatny” artykuł.
  Masło maślane.
  No, ale mogłem się tego spodziewać, skoro autorka jes pdagodiem, nie psychologiem.

  1. bez ZA o 15:52

   nie zgadzam się z Tobą. Przy zespole ZA niczego nie można wymienić w punktach, dlatego jest to zepół. I nie da się tego porówna z inną osobą z ZA. Poczytaj troszkę więcej niż ten artykuł ze zrozumieniem.

 2. rowerzystkaa o 13:08

  Witajcie, mnie rzucił facet z ZA po prawie 4 latach…. Rzucił bo ważniejsze okazało się rozwijanie pasji gry… w ping ponga oraz bieganie. Ma 30 lat jest programistą i nałogowym graczem. Ważniejsze są dla niego rzeczy niż ludzie. Po zerwaniu powiedział mi, że nie miał mi się czasu oświadczyć bo za dużo czasu zajmowało mu planowanie wycieczek i nie było kiedy. Domu też nie chciał mieć ze mną bo stwierdził, że to by było za jego pieniądze… Jedyne co robi to gra i planuje, w styczniu już robi plany na cały kolejny rok łącznie z następnymi świętami. Jeśli plan z jakiegoś powodu mu nie wyjdzie lub nie może go zrealizować, wpada w szał lub staje się bardzo nerwowy. Do tego dochodziło szarpanie. Najważniejsze są dla niego własne cele , pasje i plany którymi potrafi zadręczać. Nie liczył się ze mną w związku, byłam tylko osobą towarzyszącą na wycieczki przy tym potrafił mówić po 20 razy dziennie, że mnie kocha…. Zaplanował sobie ze 2 razy w miesiącu będzie dawał mi kwiaty po czym nie potrafił zrezygnować z tego planu i zaczął mnie wręcz obwiniać że mi daje kwiaty… Po tym związku czuje się wrakiem człowieka, to tylko mała część rzeczy które opisałam, jeśli ktoś chciałby porozmawiać to zapraszam gg 1235395 lub email: rowerzystkaa@gmail.com

  1. Hans Asperger o 22:32

   Bo ludzie z ZA mają inną hierarchię potrzeb. Nie trzeba na nich patrzeć jak na chorych, tylko bardziej jak na neandertalczyków. Też Homo, też Sapiens, ale Aspergerus. Nie dziwota, że coraz częściej dobierają się w pary między sobą – mają podobne poglądy na świat. Oboje mogą być minimalistami, nie chcieć dzieci, poświęcać się własnym pasjom, nie praktykować żadnej wiary, nie obchodzić urodzin, imienin, olewać kulturę i tradycję. Od czasu do czasu wspólne przytulanko, seks, jakiś wypad w teren i im to wystarcza – są w takim układzie szczęśliwi.

 3. Toastmasters Aspergers o 00:07

  Osoby dorosłe z zespołem Aspergera zapraszamy do organizacji Toastmasters w celu ćwiczenia sztuki przemówień publicznych. Nasi eksperci służą cennymi radami z zakresu mowy ciała, dykcji a także powiedzą, jak uporać się z lękiem towarzyszącym przemówieniom publicznym. Kim jesteśmy? Toastmasters International to międzynarodowa organizacja non-profit, która uczy przemawiać publicznie i rozwija umiejętności przywódcze poprzez ćwiczenie na regularnych spotkaniach. Powstaliśmy w 1924 r. w Kaliforni i jest nas ponad 280 000 zrzeszonych w 13 500 klubach w 116 krajach. Przyłącz się jako obserwator goszcząc bezpłatnie na spotkaniu jednego z naszych klubów. Wybierz jeden z listy wszystkich klubów w Polsce.

 4. Maria o 16:57

  Jestem w związku 25 lat (!) z osobą, która wg. mnie ma ZA; wg. Mnie gdyż nie ma oficjalnej diagnozy ( kategorycznie nie chce się poddać nawet próbie diagnozy); zarówno w mojej ocenie jak i ocenie osób z naszego bliskiego otoczenia większość objawów i zachowań pasuje idealnie do ZA; jestem i bywałam wielokrotnie na skraju załamania nerwowego. Przez wiele lat nie wiedziałam o co chodzi, brałam winę za porażki naszego związku na siebie, prawie uwierzyłam opinii mojego męża ( prof. Medycyny) że jestem po prostu chora psychicznie; dopiero po wielu latach poszukiwań, własnej pracy i terapii odkryłam na czym oblega nasz problem. Niestety jestem w tym sama zalękniona i przerażona bo nie potrafię przekreślić ponad 25 lat budowania wspólnego życia z przeogromnym moim poświeceniem i nieustannym zdrapywaniem się z dna mojej egzystencji i po prostu odejść; potrzebuje pomocy bo nie wiem jak się może skończyć moje życie;

  1. Kolia o 14:14

   Witaj Mario. Mój mąż ma rownież ZA. Obecnie jestem w depresji. Odezwij się do mnie proszę na mail hdzielak@op. Szukam osób będących w związkach z ZA w celu wymiany doświadczeń oraz wzajemnego wsparcia. Pozdrawiam.

 5. Maria o 16:57

  Jestem w związku 25 lat (!) z osobą, która wg. mnie ma ZA; wg. Mnie gdyż nie ma oficjalnej diagnozy ( kategorycznie nie chce się poddać nawet próbie diagnozy); zarówno w mojej ocenie jak i ocenie osób z naszego bliskiego otoczenia większość objawów i zachowań pasuje idealnie do ZA; jestem i bywałam wielokrotnie na skraju załamania nerwowego. Przez wiele lat nie wiedziałam o co chodzi, brałam winę za porażki naszego związku na siebie, prawie uwierzyłam opinii mojego męża ( prof. Medycyny) że jestem po prostu chora psychicznie; dopiero po wielu latach poszukiwań, własnej pracy i terapii odkryłam na czym oblega nasz problem. Niestety jestem w tym sama zalękniona i przerażona bo nie potrafię przekreślić ponad 25 lat budowania wspólnego życia z przeogromnym moim poświeceniem i nieustannym zdrapywaniem się z dna mojej egzystencji i po prostu odejść; potrzebuje pomocy bo nie wiem jak się może skończyć moje życie;

  1. Aldona o 17:28

   Mam bardzo podobną sytuację. Nasz związek również trwa przeszło 25 lat i jestem na skraju załamania psychicznego. Mam syna 20-letniego który również ma ZA, córkę 10-letnią z lekkim autyzmem i drugą córkę 16-letnią która jest neurotypowa jak ja i mnie wspiera odkąd zauważyła że nie jestem traktowana normalnie przez resztę domowników a tym bardziej przez własnego męża. To ona spełnia rolę męża podczas gdy mój mąż ogląda seriale, czyta i słucha muzyki, gra na organach lub syntezatorach. Chodzi późno spać więc rano nigdy nie potrafi się obudzić. Spóźnia się do pracy i nie widzi problemu. Problemy wg. niego mam ja więc długo myślałam że to ja jestem nienormalna. Dopiero córka uzmysłowila mi jak bardzo jestem kochającą i poświęcająca się mamą i jakby nie ja to cały dom już dawno by się “zawalił”. Dodam jeszcze że mieszkamy od 15 lat za granicą i nie mam żadnego wsparcia. Nie mam na czas obecny przyjaciół ani większego kontaktu z rodziną w Polsce. Chciałam to napisać do kogoś kto ma podobną sytuację bo wiem co czujesz. Ja również nie wiem co dalej robić z moim życiem…

 6. Izuska o 17:29

  Kochane, potrzebuje Waszej pomocy. Jestem z Aspergerem 3 lata. Nigdy nie ukrywal przede mna swojej “odmiennosci”. Nie jest zdiagnozowany przez specjaliste, sam sobie “to” stwierdzil i ja rowniez przyznaje mu racje. Gdy wspominam o pojsciu do specjalisty/ rozpoczeciu terapii smuci sie, niewiele brakuje do wybuchu placzu i kategorycznie odmawia. Duzo o tej jednostce czytalam od poczatku i myslalam, ze uda nam sie, ze wspolna rozmowa, staraniami z obu stron i akceptacja bedziemy razem zyc dlugo i szczesliwie. Fascynowal mnie. Kochalam na zaboj. Chyba bylam ta miloscia zaslepiona, albo on sie zmienil. Niestety jest coraz gorzej. Mamy 29 lat, wspolny kredyt na dom, ja zawsze chcialam dziecko przed 30-stka. Dodam, ze mieszkam za granica, rowniez nie mam tu przyjaciol, rodzina jest daleko. Aspi to Belg, wiec dochodza rowniez nieporozumienia z powodu mojego nieperfekcyjnego jezyka. Moj tata smieje sie, ze mam faceta “oferme”, a mama nazywa “idiota”. Ale jak wybralam tak mam i mam z tym zyc. Moje zycie sie wali, jest coraz gorzej- widze ze nie dam rady z nim takim jakim jest zyc przez kolejne dziesiatki lat i zaczynam rozumiec, ze zmian nie bedzie, a wrecz tylko bedzie sie pogarszac. Chyba jednak go jeszcze kocham bo gdzies tam w glebi serca mam ciagle nadzieje, ze moze jednak jest szansa ze on stanie sie “normalny”. Albo to strach przed zmianami, sama nie wiem. W obowiazkach domowych jestem sama. Jestem i kobieta i mezczyzna w naszym domu, wszystko ja musze organizowac. Jesli mu nie powiem, zeby umyl naczynia, beda staly przez miesiac. Gdy powiem, zeby posprzatal robi to, ale i tak nadaje sie to do poprawy, a zajmuje mu bardzo duzo czasu. Gdy wynika jakas sytuacja nagla musze sobie radzic sama bo on MUSI isc do pracy, nie przyjmuje w ogole do swojej wiadomosci, ze moglby zadzwonic ze np dzis nie przyjdzie, bo sie piec popsul i trzeba to ogarnac- ja siedze w domu i mam sobie radzic. Nie utrzymuje mnie, ja tez pracuje, ale w systemie nocnym, wiec w ciagu dnia jestem w domu i to jest jego wymowka. Nauczylam sie juz by dawac mu jasne komunikaty, ale gdy cos sie dzieje i chce by mi pomogl a on wychodzi do pracy jakby nigdy nic i uwaza ze to normalne bo ja siedze w domu szlag mnie trafia… Ja moge wtedy szukac robotnika i “ogarniac temat” i tak jest ze wszystkim. On uwielbia swoja prace i jest w niej dobry. Nie przeszkadza mi to, ja tez sie realizuje, z tym ze ja wiem kiedy rodzina/ zycie prywatne sa wazniejsze, mam inne priorytety, a dla niego to praca jest priorytetem. Jego siostra urodzila, probowal wziac dziecko to wszyscy wielki krzyk, ze “lapie je jak krolika”, ma generalnie 2 lewe rece do prawie wszystkiego, a ja boje sie ze on sie tego nigdy nie nauczy i zawsze wszystko bedzie robil zle lub wcale i wszystko juz zawsze bedzie na moich barkach spoczywac. Tak sie czuje i boje sie strasznie. Bylam w ciazy i zaczelam nieznacznie krwawic, a on wyczytal na goglach ze to normalne i spal dalej. Zmusilam go zeby ze mna pojechal do szpitala, diagnoza oczywiscie oczywista poronienie- ja caly dzien plakalam w ogrodku, a on ogladal telewizje… I takich przykladow jest mnostwo, moglabym do nocy wymieniac. Oczywiscie pozytywnych spraw tez jest sporo, ale raczej negatywy przewazaja. Czuje, ze cale zycie bede musiala go prowadzic za reke: to przeze mnie zmienil prace na lepsza, zrobil prawo jazdy, kupilismy dom- ja go motywuje, ale czuje ze niewiele otrzymuje wzamian, wrecz przeciwnie… Co robic?

  1. Aldona o 16:20

   Droga Izusko.
   Ja myślę że Ty już masz w swoim sercu odpowiedź na pytanie które zadajesz w swoim poście. Jesteś w pełni świadoma że On się nie zmieni i jak sama napisałaś “będzie wręcz tylko gorzej”. To prawda. Ja muszę odejść po 27 latach bycia razem i 20 latach małżeństwa. Kiedy czytałam Twój komentarz to płakałam bo tak bardzo jest mi to wszystko znane. Zrób to..dla siebie samej. Posłuchaj swego serca i nie miej nadziei że coś się zmieni. Aspi to Aspi.
   Aldona

  2. Aga o 09:14

   Dziewczyno, ja żyję w takim związku 20 lat. Wyszłam za mąż z wielkiej miłości. Mamy dwóch synów. Wiedz, że NIC się nie zmieni. Jeżeli urodzisz dziecko, dojdą nowe obowiązki i stres, będzie tylko gorzej. Będziesz w tym wszystkim sama. Jeżeli zaczniesz egzekwować od partnera pewne rzeczy u niego prawdopodobnie pojawi się agresja. Po prostu odejdź póki czas. Jesteś jeszcze młoda.

   1. AnkaG o 22:30

    Mam to samo..2 lata w zwiazku z mezczyzna ktory nie jest w stanie wydusic z siebie czy cokolwiek czuje czy nie czuje do mnie. Mam wrazenie ze totalnie mu sie nie podobam. Gdy doluje sie tym brakiem uczuc on uwaza ze powinnam isc do lekarza. Gdy ma mase wolnego czasu twierdzi, ze czadu mu brakuje..na wszystko, niczego nie planuje ze mna, niczego nie oczekuje..nie ma zadnych potrzeb zwiazanych z moja osoba. Bywaja mile momenty ale to tylko momenty. Chcialabym zakonczyc ten zwiazek ale czuje sie uwiklana bez reszty, czuje jak to odchorowuje, nieraz nawet nie mam sily pracowac. Cos strasznego..jakim cudem tacy mezczyzni w ogole przyciagaja kobiety, nie jestem w stanie tego zrozumiec.

   2. AnkaG o 22:32

    Mam to samo..2 lata w zwiazku z mezczyzna ktory nie jest w stanie wydusic z siebie czy cokolwiek czuje czy nie czuje do mnie. Mam wrazenie ze totalnie mu sie nie podobam. Gdy doluje sie tym brakiem uczuc on uwaza ze powinnam isc do lekarza. Gdy ma mase wolnego czasu twierdzi, ze czasu mu brakuje..na wszystko, niczego nie planuje ze mna, niczego nie oczekuje..nie ma zadnych potrzeb zwiazanych z moja osoba. Bywaja mile momenty ale to tylko momenty. Chcialabym zakonczyc ten zwiazek ale czuje sie uwiklana bez reszty, czuje jak to odchorowuje, nieraz nawet nie mam sily pracowac. Cos strasznego..jakim cudem tacy mezczyzni w ogole przyciagaja kobiety, nie jestem w stanie tego zrozumiec.

 7. Anna o 20:33

  Jeju co ja tu czytam!? Szok, co za historie. Mam 40 lat. Jestem w związku z niezdiagnozowanym Aspi od 14 lat. Mamy troje dzieci. Franek, 8 lat, najstarszy też jest ZA. Ciężki bój z nim mieliśmy. Ile łez, ile terapii, ile pytań. Byłam i nadal Jestem bardzo zmęczona. Wczoraj wpadła mi w ręce książka ” Czy mój facet jest bez serca” i olśniło mnie! Tyle lat! Ile ja się w tym związku nacierpiałam! Ile łez wylałam. Łez, które nie robiły na moim mężu nigdy żadnego wrażenia. Byłam wrakiem człowieka, kobiety. Samotna, szara na twarzy, wychudxona, bo cierpiałam ( i nadal mam takie ataki), na problemy o odżywianiem. Byl czas gdy nie mogłam NIC przełknąć. Nie potrafiłam z sobą dojść do ładu. Wciąż biegałam do terapeutów. Szukałam ratunku i oczywiście winiłam siebie za całe zło w naszym związku. To ja zawsze byłam tą rozchwianą emocjonalnie, tą wariatką, tą, która sama nie wie czego chce mając wszystko. Dodam, że mąż prowadzi firmę i świetnie zarabia. Byłam i wciąż jestem bardzo samotna, pomijana, krytykowana, zapomniana. Mąż tego w ogóle nie widzi. Miewam też dobre dni, ocxywiscie. Bardzo się staram być w dobrej formie psychicznej ale nie ukrywam, że mnie to dużo kosztuje. Dużo rzeczy sobie układam na nowo. Wciąż chodzę na terapię. Jednym słowem walczę. Walczę o siebie, o naszą rodzinę.

  1. nel o 15:52

   Bardzo dobrze Cie rozumiem. Ja tez jestem “ta wariatka “ w rodzinie chociaz wydaje mi sie ze bezemnie ta rodzina nie istnialaby wcale. On potrafi wszystkich przekabacic na swoja strone i zmienic prawde tak ze wychodze na idiotke, a przeciez to On ma wieksze problemy ze soba niz ktokolwiek Inny i ja zawsze jestem ta podpora dla niego. Nie potrafie nie byc. Tez mam dopiero 40 lat a czuje sie jakby juz nic dobrego mialo mnie nigdy nie spotkac. Napisz jak bedziesz chciala porozmawiamy nelsienna@aol.com

 8. Kaja o 14:00

  Jestem żoną Aspergerowca i matką 10-letniej dziewczynki z ZA oraz drugiego neurotypowego ( mam nadzieję) dziecka – 3 -latka. I powiem tak, jeśli nie masz jeszcze dzieci uciekaj jak najszybciej i nawet się nie oglądaj, bo zniszczysz sobie życie. To nie tylko chodzi o tego mężczyznę, ale i o dzieci, bo to jest genetyczne.
  Nie będę się powtarzać, bo koleżanki powyżej już dużo powiedziały, ale nigdy nie będziesz miała w niczym wsparcia, zawsze będziesz musiała liczyć tylko na siebie, a w życiu nieraz są trudniejsze chwile. Zapewne może te trudności i problemy będą dotyczyło zarówno twoich relacji z mężem, a i dzieci , a także zwykłych spraw np. wyjazd na wakacje, podejmowanie decyzji o sprzedaży czy kupnie nowego mieszkanie, przestawianiu mebli w domu. Aspergerowcy zle znoszą zmiany, a to oznacza, że każda twoja chęć do zrobienia czegoś nowego w waszym życiu to długotrwała wojna. Poza tym nigdy nie doczekasz się zrozumienia, ciepłego słowa i w dodatku nie będziesz mogła powiedzieć, że on jest złym człowiekiem i robi to specjalnie. Twoje życie będzie koszmarem. Będziesz mieć po prostu kolejne dziecko ( a może nawet kilkoro, jeśli urodzi wam się dziecko z ZA) w dodatku oskarżające cię o wszystko i uważające, że wszystko to twoja wina.

  1. nel o 16:02

   Zastanawialam sie czy uciekac zanim zaszlam w ciaze. Nie ucieklam, ale chyba juz wtedy zdawalam sobie sprawe, ze zupelnie nie moge na niego liczyc, ze czuje sie przy nim samotna i odrzucana kazdego dnia wiec nie wiem dlaczego zostalam. Nasza mala wlasnie skonczyla 6 miesiecy i jest jak jest. To byla moja decyzja , tez chodze na terapie probuje zmienic swoje zachowanie zeby umiec z nim zyc. Zamieniam sie w robota bez uczuc.

   1. ago o 23:29

    Widzę, ze wątek żywy, nie tylko na forum ale i w życiu niestety 😕
    Przerabiam to samo, wierzcie mi, nasze historie są jak ctrl+c/ ctrl+v
    Mam wrażenie, ze przegrałam życie, ale z dwójka dzieci jest jeszcze trudniej odejsc.
    Nie wierze już w żadne terapie, obietnice, plany. Czuje się wypruta z godności i szacunku.
    Łzy ciekną po policzkach.

    Ehhh

 9. Ania o 10:37

  Jestem z mężem 12 lat.Poprzedni mąż zmarł po naszych 30 latach pożycia pełnego szacunku ,pracy,satysfakcji ,i milosci .Wychowalismy dzieci odeszły na swoje i skończyła się bajka,mąż zmarł.Obecnego męża poznałam gdy już była dłuuuugo wdowa.Byl poważny ,milczący,kawaler inteligentny sprawiający wrażenie niezdarnego którego trzeba natychmiast otoczyć opieka.Dwa lata moich prób żeby razem,żeby było fajnie i ciekawie.Pozniej moje zastanowienie:przecież ja w tym związku jestem samotna a jemu dobrze .Wszystko jedno kiedy wrócę czy jestem chora czy zdrowa .Zero zainteresowania .Probowalam na ten temat rozmawiać ,zamykał się w pokoju z tv i komputerem Nic więcej nie potrzebował .Mysle :mamy pieniądze jesteśmy niezależni mamy gdzie mieszkać /mam również swoje mieszkanie/osobne konta bankowe,b.zdrowie wiec o co chodzi?Moj mąż dwa lata po ślubie wyprowadza się z wspólnej sypialni zajmuje jeden najmniejszy pokoj i..,,chleba może brakować ale wina i piwa nigdy.Orientuje się ze pił zawsze i zawsze w nocy a w dzien śpi.Czyli nie widać w ciemnościach problemu.Mysle:jest uzależniony i z taka,,kochanka,, nie wygram .Toleruje i NIE pytam bo już się nauczyłam ze odpowiedzi nie otrzymam.Ostatni rok jest trudne a raczej koszmarem.Maz gubi różne rzeczy z dokumentami włącznie nie szuka biegnie na policję miejscowość mała bo znów u nas w domu policja szepczą.Po czasie odnajduje przedmioty czy dokumenty ale to nie ma znaczenia bo jest nowy temat .Cos mu zabrałam ,schowałem itd i znów policja.Maz mówi przekonywująco moje krótkie ,,nie mam,,nie trafia.Policja ma dość i oddaje do OPS ze w naszej rodzinie jest przemoc/psychiczna?/mąż jest poszkodowany.Za tydzien mam spotkanie na komisji interdyscyplinarnej.Co ja tam mam powiedzieć?Ze mąż jest Aspi?Ze mam tego dość i jestem zmęczona walka o utrzymanie związku?Mam odejść i wtedy dom utonie w stęchliznie a mąż w brudzie?Mam się tym nie przejmować jak tutaj wszyscy się znają i będą plotkować ze taki dobry facet a teraz jak go żona opuściła to z rozpaczy brudny i pijany?Nie wiem co robić bo wiem ze on sam nie potrafi dać sobie rady z swoimi emocjami i ogólnie ze swoim zyciem .Zamowilam sobie poradę u psychologa bo szukam jakiej sensownej drogi dla nas obojga.

 10. Marta o 03:32

  W styczniu 2021 minie 16 lat jak jestem żoną.Dziewczyny,czytam Wasze posty i …mam tak samo.Mamy dwoje dzieci:syn 15 lat ZA,córka 10 lat autyzm.Przeszłam wszystko(cały czas przechodzę?żyję z tym):załamanie,depresja,samotność.Oszystkodsunęła się ode mnie najbliższa rodzina. Znikąd pomocy. Mam 42 lata.Miałam tyle planów,marzeń i szlag wszystko trafił.Ale kocham tą moją”trójcę”.Dodam,że milionowe próby rozmowy z mężem o moich uczuciach,problemach,kłopotach ,jednym uchem spadały A drugim wypadały.Tak jest do tej pory.Moje rozmowy z Nim o moim kształceniu(11 lat bez pracy),wyjściu z przyjaciółkami zawsze kończą się “zgrzytem”.Cholernie boję się przyszłości. Bardzo…Ale chyba(?)już się z tym pogodziłam.Trzymam za siebie ,za Was,za Nas kciuki.Jeśli chcecie “pogadać”napiszcie:martucha1143@wp.pl. Rada dla tych,które/którzy są krótko w związku z osobą ZA:jeśli bardzo kochacie to włącznie,ale walka będzie długa,bolesna i często przegrana.Jeśli nie macie takiej siły to uciekajcie.Pozdrawiam Wszystkich gorąco

 11. Kaśka o 13:23

  Hej, czytam dziewczyny Wasze posty i jestem w szoku. Moja siostra też ma męża Aspi. Wszystkie te opisy, cechy, przeżycia siostry i moje subiektywne analizy mówią jedno, ludzie z Aspi są jak psychopaci. Bez uczuc, empatii, agresywni, niezdolni do miłości. Często bardzo inteligentni jak mój szwagier, manipulujący niczym demon, no opisy psychopatów i dorosłych Aspi to to samo. Dziedziczne jest to jak widzę, siostry synek też Aspi. Ja się tych ludzi po ludzku boje. I dla mnie Aspi to jak psychopata. Nie chcę nikogo obrażać ale przeżyłam już trochę, dostałam w kość od szwagra jego syna, siostra jest wrakiem człowieka. Nic tylko uciekać od takich ludzi, to jakas wada genetyczna, przenoszona na pokolenia, nic i NIKT nie jestem w stanie zmienić takich ludzi.

 12. Heloiza o 16:18

  Po przeczytaniu musiałam najpierw się uspokoić. Uśpione emocje wytrysnęły litrami łez. Jestem 7 lat po rozwodzie z Aspergerowcem, choć nie zdiagnozowanym. Tą myśl, że to ZA podsunęła mi psycholog, do której siłą zaciągnęłam męża, grożąc, że albo terapia albo rozwód. Nie wytrzymał trzech spotkań (chciał tkwić w swoim poukładanym świecie, nie mógł dokonać żadnej zmiany w schematach bo twierdził, że wtedy się rozpadnie) mi zaś otworzyły się oczy. Do tej pory on był tym najmądrzejszym na świecie, chodząca Wikipedia, sam jest inżynierem ale pouczał lekarzy (położną podczas porodu instruował co ma robić), prawników, piekarzy, murarzy, wszyscy byli według niego za głupi lub zbyt leniwi. On nie obija się nigdy, zawsze jest zajęty pracą, nauką lub naprawianiem czegoś ew. sportem, ale tylko tak dla utrzymania zdrowia i sylwetki. Seks też tak traktował, jak punkt w tabeli “zdrowe nawyki”. Ja byłam histeryczką, chaosem, bałaganem w jego poukładanym życiu. Moje emocje go przerażały lub brzydziły. Moi znajomi trochę się go bali, bo bardzo wszystko krytykował i wymądrzał się w każdej dziedzinie. Nigdy nikogo nie chwali, tylko poprawia. Dopiero odchodząc od niego zobaczyłam w nim człowieka zaburzonego a nie “chama”, “robota bez uczuć”, dr Mengele z Auschwitz. Odeszłam w ostatnim momencie chyba. Dalej widziałam już tylko śmierć, pewnie moją z rozpaczy, że on nigdy nie będzie mnie tak kochał jak ja jego. Dla niego będę zawsze szeregowcem do musztrowania i nauki dyscypliny. Może też w furii zabiłabym jego, miałam już takie sny i fantazje. Zniszczył mnie psychicznie, choć nikogo tak nie kochałam. Odejście od niego było jak zamordowanie ojca, jak odcięcie sobie ręki (15 lat żyłam w poczuciu bycia od niego głupszą i lęku, że bez niego nie dam sobie rady, wszak on McGywer, umie zrobić wszystko, nawet helikopter ze spinacza). Moje życie jest teraz ciche i spokojne, niczym emerytura nad morzem. Jest dobrze, ale… Ucięta ręka nigdy nie odrośnie. Mogliśmy być szczęśliwi. Dwa warunki. O jego chorobie musiałabym wiedzieć od początku, wówczas może nie bolałoby tak bardzo jego zachowanie. Drugi jeszcze ważniejszy. Żadnych dzieci. Osoba z ZA nie powinna być rodzicem. Mamy dwoje, syn hmm, po prostu nadwrażliwy i z zaniżonym poczuciem wartości (pewnie przez ciągłe wyzwiska od debili), dał nam tak popalić dojrzewając i szukając potwierdzenia swojej wartości, że cała osiwiałam, a córka ma nerwicę lękowa, zaburzenia odżywiania, cięła się nie raz, od 10 lat na terapiach, na lekach też cyklicznie. Jest bardzo inteligentna, studiuje. Jeden psychiatra dopatrzył się ZA u niej ale zagroziła samobójstwem w przypadku kontynuowania tematu. Woli leczyć lęki. Do ZA nie chce się przyznać, a teraz już nic nie mogę, ma już 20 lat. Lata po rozwodzie poświęciłam terapii, i swojej i dzieci. Godziny rozmów z nimi, pracy, by poprawić relacje między nimi (ojciec bardzo ich nastawił przeciwko sobie, miał w komputerze tabelę porównującą syna i córkę jak byli mali, co wieczór robił im odprawę, wystawiał oceny za sprzątanie, posłuszeństwo itd, skończył to jak zrobiłam aferę na całą rodzinę. Uznał ze jestem nienormalna, nie chcę uczyć dzieci dyscypliny). Ogromna praca posprzątać po tym związku. Mogliśmy być razem bez dzieci, miał fascynujący intelekt i wiedzę, czułam się bezpiecznie, mając wrażenie że w razie wojny czy kataklizmu on będzie wszystko umiał zrobić. Mogliśmy być badaczami, notować skrupulatnie razem jakieś nowe gatunki roślin czy zwierząt, nie ważne w sumie jaka dziedzina, żyć gdzieś na odludziu, samowystarczalni, skromnie, wszystko go interesowało. Oprócz ludzi….
  Gdyby ktoś chciał wymienić się myślą, wnioskami, wspomnieniami, jeśli potrzeba pomocy, zapraszam. Ja już stoję pewnie na dwóch nogach. Z brakiem ręki się pogodziłam.
  heloiza.ciszewska@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Eskperci

dr hab. Agnieszka Kościańska

Dr hab. Agnieszka Kościańska – antropolożka kulturowa

 pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zajmuje się badaniami nad seksualnością, płcią i religijnością i związkami między nimi.
Publikowała m.in. w Kulturze i Społeczeństwie, Ludzie, Focaal. European Journal of Anthropology, Ethnologie Française, Sociologický časopis, Sexualities, Zeszytach Etnologii Wrocławskiej, Niebeskiej Linii.
Agnieszka Kościańska Była stypendystką m.in. rządu duńskiego (Uniwersytet Kopenhaski, 2005), Fundacji Kościuszkowskiej (New School for Social Research, 2006), Imre Kertész Kolleg Jena (2016, 2017/2018), Royal Society of Edinburgh (2017, Edinburgh College of Art) .
W latach 2010–2012 była beneficjentką  grantu Marie Curie International Outgoing Fellowship (instytucje goszczące: Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Harvarda).
W latach 2016-2019 uczestniczy w projekcie W stronę lat 70. – w poszukiwaniu nienormatywnych kultur seksualnych sprzed epoki HIV/AIDS (Cruising the 1970s: Unearthing Pre-HIV/AIDS Queer Sexual Cultures, CRUSEV) finansowanym w ramach programu Humanities in the European Research Area (HERA) i realizowanym na Uniwersytecie Edynburskim, Universidad de Murcia, Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie i Uniwersytecie Warszawskim.
Jest partnerką naukową w projekcie Birth control cultures in Poland 1945–1989.
 Od 2017 roku jest zastepczynią redaktora naczelnego “Ludu“.
Agnieszka Kościańska jest autorką książek
_______________________
dr hab. Remigiusz Kijak, prof.
pedagog specjalny

dr hab. Remigiusz Kijak, prof. – pedagog specjalny, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Rzeszowski,

Uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego  na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Kierował Pracownią Badań nad Seksualnością Osób Niepełnosprawnych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Samodzielny pracownik naukowy w Katedrze Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Uniwersytetu Warszawskiego

Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego i kierownik Zakładu Badań nad Niepełnosprawnością Intelektualną.

Ma za sobą  kilka zagranicznych staży naukowych m.in. na Lithuanian University of Educational Sciences, University of Lappland.

Uczestniczył w kilkunastu wyjazdach studyjnych w Europie. Publikował  z listy JCR między innymi w Sexuality and Disability.

Autor blisko 70 prac naukowych, w tym 7 monografii autorskich i 7 prac redakcyjnych – między innymi monografii:

Seks i niepełnoprawność – doświadczenia seksualne osób niepełnosprawnych intelektualnie  ( Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2010);

Seksualność człowieka z niepełnosprawnością intelektualną a rodzina  (Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 201);

Dorośli z głębszą niepełnosprawnością intelektualną jako partnerzy małżonkowie i rodzice (Oficyna Wyd. Impuls, Kraków 2017);

Redaktor naczelny polskiego czasopisma naukowego Niepełnosprawność i Rehabilitacja oraz indonezyjskiego czasopisma naukowego Education Quarterly Reviews wydawanego przez The Asian Institute of Research.

Członek komitetów naukowych czasopism zagranicznych:

– International Journal of Social Science Studies wydawanego przez Redfame Publishing USA,

Croatian Review of Rehabilitation Research

International Education Studies wydawanego przez Canadian Center of Science and Education Canada;

Jest t w komitetach  redakcyjnych polskich periodyków:

– Położna. Nauka i Praktyka Wydawnictwo Lekarskie PZWL,

Seksuologia Polska Via Medica Polskie Towarzystwo Seksuologiczne;

Konteksty Pedagogiczne; .

Od 2016 roku jest Członkiem Zespołu Pedagogiki Specjalnej oraz przewodniczący sekcji Andragogiki Specjalnej przy Komitecie Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

Jego główne zainteresowania naukowe to Disability Studies, badania nad niepełnosprawnością, metodologia badań jakościowych, współczesne orientacje w studiach nad seksualnością osób niepełnosprawnych, teoria pedagogiki seksualności osób niepełnosprawnych, dorosłość i starość osób niepełnosprawnych intelektualnie, zagadnienia budowania relacji, tematyka związków, małżeństwa i rodziny osób niepełnosprawnych, dyskryminacja, prawa osób wykluczonych, Inny – obcy, interakcjonizm.

Jest inicjatorem i autorem pierwszych w Polsce zajęć z zakresu pedagogiki seksualności osób niepełnosprawnych intelektualnie realizowanych przez kilka lat na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Obecnie prowadzi zajęcia Rozwój i zdrowie seksualne, Seksualność osób z niepełnosprawnością Intelektualną na Uniwersytecie Warszawskim i innych Uniwersytetach w kraju.

 

Andrzej Gryżewski

Andrzej Gryżewski – psycholog, seksuolog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, certyfikowany edukator seksualny.

Założyciel Gabinetu CBTseksuolog. 

Podczas studiów  specjalizował się w seksuologii klinicznej i sądowej. Kształcił się pod kierunkiem profesora Zbigniewa Lew-Starowicza. Ma za sobą także studia podyplomowe w zakresie psychoterapii poznawczo-behawioralnej z elementami terapii psychodynamicznej.
Pracował w Instytucie Seksuologii przy Polskim Towarzystwie Seksuologicznym, a następnie w Ogólnopolskiej Lekarskiej Przychodni Specjalistycznej Towarzystwa Rozwoju Rodziny.

Jest  członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej.

Autor bestsellera Sztuka obsługi penisa.

Miłośnik squasha i dalekich podróży.

www.cbtseksuolog.pl

Dominik Haak

Dominik Haak – psycholog,

Studiował na  Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest psychologiem ze specjalnością z seksuologii klinicznej i psychoterapii zaburzeń.

Aktualnie zdobywa dodatkowe wykształcenie na podyplomowym studium seksuologicznym na tym samym uniwersytecie.

Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Jego specjalnością jest pomoc psychologiczna i poradnictwo psychologiczno-seksuologiczne wobec osób zmagających się z niedogodnościami dotyczącymi tematyki orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej.

Regularnie poszerza swoją wiedzą poprzez uczestnictwo (bierne i czynne) w międzynarodowych konferencjach seksuologicznych.’

Agnieszka Szeżyńska

Agnieszka Szeżyńska – coachka intymności

Coaching Intymności,  Instytut Pozytywnej Seksualności

Prowadzi warsztaty Tli się czy płonie? Jak podtrzymać żar w stałej relacji? w Instytucie Pozytywnej Seksualności w Warszawie.

Certyfikowana coachka intymności, trenerka i pedagożka z 15-letnim doświadczeniem w edukacji dorosłych, rozwoju osobistym i szkoleniu trenerów, ekspertka w zakresie psycholingwistyki i komunikacji. Ukończyła studia z zakresu seksuologii i coachingu w międzynarodowej szkole Sex Coach University, gdzie obecnie wspiera rozwój kolejnych szkolonych ekspertów jako Student Advisor.

Współpracuje z Instytutem Pozytywnej Seksualności w Warszawie, należy do World Association of Sex Coaches. Orędowniczka inteligencji seksualnej jako jednej z podstawowych umiejętności dorosłego człowieka.

Prowadzi warsztaty i konsultacje dla par i osób indywidualnych. W swojej pracy pomaga klientom budować trwałe i szczęśliwe życie intymne w stałych relacjach. Specjalizuje się w pomocy w sytuacjach niedopasowania seksualnego – różnicach w poziomie libido, odmiennych potrzebach i fantazjach. Prowadzi szkolenia z zakresu podwyższania samoświadomości seksualnej, orgazmu kobiecego i radzenia sobie z zazdrością.

Więcej informacji:

coachingintymnosci.pl

facebook.com/coachingintymnosci

agnieszka@coachingintymnosci.pl

Maria Koniec
kosmetolog

Maria Koniec – kosmetolog

Maria Koniec jest kosmetologiem i ekspertem profesjonalnej pielęgnacji skóry.

Ukończyła Wydział Kosmetologii  Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W swojej pracy w SkinClinic łączy najnowsze technologie estetyczne z metodami kosmetycznymi tworząc nowoczesne i efektywne programy do walki z niedoskonałościami i problemami skóry.

Ekspert w zakresie przeprowadzania zabiegów endermologii, LipoShock i Zaffiro oraz z wykorzystaniem ultradźwięków. Autorka licznych publikacji z zakresu kosmetologii.

 

dr Monika Bujanowska
internista, lekarz medycyny estetycznej

Dr Monika Bujanowska –  Internista, lekarz medycyny estetycznej.

Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego na Akademii Medycznej w Łodzi. Stale uczestniczy w  szkoleniach i stażach w Polsce i za granicą z zakresu medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej.  Ponadto zajmuje się szkoleniem  z zabiegów z kwasem hialuronowym, toksyną botulinową.

Należy do  Europejskiego Stowarzyszenia Dermatologii Estetycznej i Kosmetycznej ESCAD oraz do Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti Aging.

W klinice SkinClinic  wykonuje zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej oraz zabiegi laseroterapii. W 2015 roku otrzymała prestiżowe wyróżnienie od serwisu znanylekarz.pl – Certyfikat Jakości i Zaufania.

dr n. med. Iryna Kozicka
ginekolog, położnik

dr n. med. Iryna Kozicka- specjalista ginekolog położnik

Dr Kozicka jest  absolwentką Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego, jest ekspertem z zakresu ginekologii estetycznej.

Pracując długo na stanowisku starszego asystenta Szpitala Specjalistycznego Inflancka, zdobywała wiedzę i doświadczenie z zakresu diagnostyki i leczenia nietrzymania moczu u kobiet. Odbyła także liczne kursy w kraju i zagranicą , między innymi w Austrii i Niemczech.

Teraz pracuje w warszawskiej klinice SkinClinic, gdzie zajmuje się m.in. ginekologią estetyczną. Dotychczas ukończyła wiele szkoleń z zakresu stosowania kwasu hialuronowego w ginekologii estetycznej, wykorzystania nici w zabiegach liftingujących pochwy i krocza oraz laseroterapii w ginekologii estetycznej, prowadzone przez znanego wloskiego specjalistę Nicola Zerbinatti. Doswiadczenie w zakresie labioplastyki zdobywa pod kierownictwem znanego polskiego specjalisty Dr n. med R. Kuźlika, eksperta w dziedzinie ginekologii plastycznej.

Piotr Cywiński
sexcoach, edukator seksualny

Piotr Cywiński – sexcoach, edukator seksualny

Od lat jest zafascynowany pojęciem seksualności w – jak sam podkreśla –  miękkim znaczeniu tego słowa. Jest orędownikiem wolności seksualnej, akceptacji poglądów i zachowań oraz idei edukacji seksualnej dzieci, młodzieży i dorosłych dalekiej od
seksualizacji.

W życiu prywatnym i zawodowym promuje pojęcie bezpiecznych i świadomych relacji opartych na otwartości i zrozumieniu wzajemnych potrzeb. Zasada, która przyświeca mu w pracy to : „Człowiek jest istotą seksualną od kołyski, aż po grób
oraz „Jeśli nikogo nie krzywdzisz – to rób, co Ci w duszy gra.”

Na zlecenie Komisji Europejskiej i we współpracy z ministrą Magdaleną Środą współtworzył kampanię społeczną For Diversity. Against Discrimination.

Aktualnie  poszerza  wiedzę na SexCoachUniversity, gdzie ma zamiar w najbliższym czasie certyfikować się i pracować z ludźmi, pomagając im odkryć i zaakceptować ich własną seksualność oraz pracować nad komunikacją w relacjach.

Poza studiami w Szkole Głównej Handlowej, ukończyłem SAR – Sexual Attitudes Re-Asessment & Re-Structuring Training (AASECT) oraz ASPEX – Advanced Sexological Personal Exploration Xperience.

Od kilku lat prowadzi edukacyjne audycje radiowe Demoralizatornia oraz z Evgenią Aleksnadrową Sex: Wyszukaj, w których przybliżam słuchaczom ideę pozytywnej seksualności. Współpracuję też z Instytutem Pozytywnej Seksualności.

Izabela Cisek – Malec
coacherka ciała, nauczycielka świadomej seksualności

Izabela Cisek – Malec coacherka ciała, nauczycielka świadomej seksualności, trenerka rozwoju osobistego w obszarze relacji intymnych, mentorka

Najczęściej praktykuję techniki pracy z oddechem, ciałem, ruchem, świadomymi formami tańca oraz seksualności. Najbardziej interesuje mnie wspieranie innych w zaprzyjaźnianiu się ze swoim ciałem i zamieszkaniu w nim w pełni – powołałam do życia autorską metodę Coaching Ciała , która jest praktykowaniem uważnej obecności w ciele. Dzięki temu tworzy się przestrzeń, by swobodnie przepływała życiodajna i kreatywna siła – energia seksualna.

W pracy warsztatowej korzystam z metod i narzędzi (m. innymi NVC), które poznałam w trzyletniej Szkole Trenerów Rozwoju Osobistego przy Dojrzewalni Róż oraz podczas rocznego kursu Ruchu Autentycznego (INSITUTE FOR INTEGRATIVE BODY WORK AND MOVEMENT THERAPY w Wielkiej Brytanii).

Zgłębiam neotantrę i tao seksualności, praktykując je od wielu lat. Ukończyłam Clinical Sexology Live Training oraz Advanced Sexological Personal Exploration Xperience, szkolenia prowadzone przez Dr Patti Britton z San Franscisco, założycielkę SexCoachU, twórczynię integralnego coachingu seksualności (połączenia wiedzy medycznej z różnorodnymi programami rozwoju osobistego i duchowego).

Ukończyłam studia w podyplomowym Studium Pomocy Psychologicznej w Dziedzinie Seksuologii na UAM w Poznaniu.

Posiadam rekomendację trenerską I stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Pomagam kobietom, które chcą zadbać o relację z własnym ciałem, by mogły lepiej zarządzać swoją energią, także seksualną. Jak również tym, dla których ważna jest intymność z samą sobą i innymi oraz świadomie tworzone relacje intymne. Przede wszystkim wspieram osoby, które pragną ucieleśnić swoją seksualność.

www.coachingciala.pl

Summary
Article Name
Izabela Cisek - Malec
Description
Izabela Cisek - Malec - coacherka ciała, nauczycielka świadomej seksualności, trenerka rozwoju osobistego w obszarze relacji intymnych, mentorka.
Author
Publisher Name
Portal Zdrowia Seksualnego
Publisher Logo
Prof. dr hab. med. Artur Mamcarz
specjalista chorób wewnętrznych, kardiologia

Artur Mamcarz – prof. dr hab med; Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM

W 1983 ukończył studia w Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Specjalista chorób wewnętrznych (I stopień w 1987 i II stopień w 1990)[1] i kardiologii.

Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1988 w Akademii Medycznej w Warszawie, tytuł rozprawy  Nadciśnienie tętnicze graniczne. W 2001  uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. Nieme niedokrwienie – częstość występowania, uwarunkowania kliniczne i prognostyczne znaczenie w trzech grupach pacjentów]. W 2015 otrzymał tytuł naukowy profesora.

Przez ponad 20 lat związany z Szpitalem Bródnowskim. Od 2006 Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu na Solcu.

W kadencji 2005–2008 i w kadencji 2012–2016 Prodziekan ds. Oddziału Fizjoterapii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W kadencji 2016–2020 Prodziekan II Wydziału Lekarskiego ds. studentów IV–VI roku studiów.

Członek wielu towarzystw naukowych w tym m.in.: Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą, Europejskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Członek Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Autor lub współautor ponad 700 publikacji, w tym rozdziałów w książkach i monografii.

Współredaktor wielu książek z zakresu kardiologii, a także materiałów multimedialnych, dotyczących diagnostyki i leczenia choroby niedokrwiennej serca. Do jego głównych zainteresowań naukowych należy medycyna sportowa.

Jest twórcą i redaktorem naczelnym dwumiesięcznika Kardioprofil i członkiem zespołów redakcyjnych wielu czasopism medycznych.

Summary
prof. dr hab. med Artur Mamcarz - kardiolog
Article Name
prof. dr hab. med Artur Mamcarz - kardiolog
Description
Profesor Artur Mamcarz dla Portalu Zdrowia seksualnego mówi o skutkach chorób układu krązenia dla zycia intymnego kobiet i mężczyzn.
Author
Patrycja Wonatowska
edukatorka seksualna

Patrycja Wonatowska – edukatorka seksualna

Edukacją seksualną zajęłam się ponad 4 lata temu.
Współpracuję z organizacjami pozarządowymi, które upowszechniają wiedzę z
zakresu ludzkiej seksualności, ale także oferują wsparcie osobom narażonym na
wykluczenie społeczne.

Na co dzień działam na rzecz promowania zdrowia seksualnego i wiem jak ważne jest
wieloaspektowe spojrzenie na ludzką seksualność.

Rok temu dolączyłam do zespołu  Instytutu Pozytywnej Seksualności

Podczas pracy indywidualnej i grupowej poruszam aspekty medyczne, jak i społeczno-kulturowe.

Zrozumiała komunikacja seksualna, afrodyzjaki czy nowinki technologiczne to
zagadnienia, które są w samym centrum moich ostatnich zainteresowań zawodowych.

Monika Kowalczyk
body&sex coach, trenerka rozwoju osobistego

Monika Kowalczyk – trenerka rozwoju osobistego

Pani od przyjemności
Body&sex coach, trenerka rozwoju osobistego, instruktorka zajęć artystycznych. Człowiek orkiestra i kobieta renesansu.

Wspiera kobiety w budowaniu pewności siebie i odkrywaniu seksualności. Dzieli się wiedzą o emocjach, asertywności, kreatywności oraz wielu innych ważnych w życiu umiejętnościach.
Instruktorka tańców kobiecych i świadomości ciała, tancerka. Specjalizuje się w burlesce i szeroko rozumianym tańcu brzucha.

Liderka projektu taneczno-rozwojowego ASTARTE.

Wulkan energii oraz pasjonatka improwizacji.

Ukończyła liczne kursy, a także warsztaty z zakresu pracy z ciałem (analiza ruchu – LMA/BF, podstawy DMT, choreoterapia, taniec i ruch w edukacji i rozwoju, improwizacja ruchu i symbolika ciała, ruch autentyczny).

Katarzyna Grzybowska
 położna

Katarzyna Grzybowska – położna

Centrum Usług Edukacyjno Położniczych Dom Narodzin

Zawód położnej wykonuję od 1989 r.

Na początku pracy zawodowej związana byłam ze Szpitalem Klinicznym Nr 2, im. Księżnej Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej .

Od początku lat 90 zainteresowałam się zmianami powstającymi w polskim położnictwie i zaczęłam propagować ideę porodu naturalnego i praw kobiet do wyboru miejsca porodu.

Na stałe nawiązałam współpracę z Fundacją Rodzić po Ludzku  także  jako współorganizatorka’ Akcji Rodzić po ludzku.
W 1996 r.  byłam organizatorką sali do porodu w wodzie w bloku porodowym w Wołominie .

Współpracuję z samodzielną praktyką położniczą w Hanowerze , w Holandii gdzie odbyłam staże w Domu Narodzin i przy porodach w domu. Razem z zespołem samodzielnych położnych stworzyłam Model Opieki Okołoporodowej w Praktyce Pozaszpitalnej, przyjmuję porody w domu.

Od 1996- do chwili obecnej, prowadzę zajęcia we własnej Szkole Rodzenia – Centrum Usług Edukacyjno Położniczych „Dom Narodzin”. Od 1998 roku, moja indywidualna praktyka położnej wpisana została do rejestru Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych pod numerem 514
Aktywnie działam w Stowarzyszeniu Położnych i Rodziców Dobrze Urodzeni.

Aktualnie jestem związanaze Szpitalem Św. Zofii i pracuję w bloku porodowym.

Wraz z grupą położnych zainicjowałam i przygotowałam projekt Zielonej linii oraz projekt oddziału porodów naturalnych samodzielnie prowadzonego przez położne w Szpitalu Św. Zofii. Współorganizuję konferencje i szkolenia dla położnych.

25.o8.2011r. Ministerstwo Zdrowia doceniło moją pracę, honorując mnie medalem za zasługi dla ochrony zdrowia.

Anna Jabłońska
psycholog, seksuolog

Anna Jabłońska – psycholog, terapeuta dzieci i młodzieży

Absolwentka Psychologii i Pedagogicznych Studiów Kwalifikacyjnych Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz podyplomomowych studiów z zakresu Seksuologii Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ukończyła studia z zakresu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, Wychowania do Życia w Rodzinie oraz szkolenie z zakresu Terapii Poznawczo-Behawioralnej Dzieci i Młodzieży.

Certyfikowana instruktorka masażu Shantala i Shantala Body Touch.

Członkini Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.

Doświadczenie zawodowe zdobywała min na oddziale nerwic w Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie; w Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia przy Zespole Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie; w Instytucie Psychologii Zdrowia, Zespole Żłobków m. st Warszawy.

Specjalizuje się w psychologii dziecka i rodziny, seksuologii, terapii par i psychologii wychowawczej.

Prowadzi poradnictwo psychologiczne i seksuologiczne, diagnozę i terapię dzieci i młodzieży przejawiających zaburzenia zachowania i zaburzenia nastroju, psychoedukację, edukację seksualną oraz szkolenia i warsztaty dla dzieci i rodziców z zakresu seksuologii, umiejętności komunikacyjnych, wychowawczych i rozwoju osobistego.

Prowadzi wsparcie z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju poprzez zajęcia stymulujące prawidłowy rozwój dziecka. Zajęcia są zalecane szczególnie dzieciom z dysfunkcjami rozwojowymi i problemami emocjonalnymi. Wspiera rodziców małych dzieci poprzez prowadzenie instruktaży z zakresu masażu Shantala i instruktaży na temat właściwie dobranych zajęć czy sposobów zabaw z dziećmi wspomagających ich rozwój, rozwijających motorykę małą, kontakt społeczny itd.

Pracuje również z parami w zakresie podnoszenia poziomu satysfakcji ze współtworzonych związków, z rodzinami i pacjentami indywidualnie.
Założycielka Centrum Świadomego Rozwoju – Psycholog do Domu. Propaguje pracę w domu pacjenta jako środowisku z założenia przyjaznym i znanym. Zgodnie z tym założeniem instruktaże terapia prowadzone w taki sposób przynoszą lepsze i szybsze efekty. Prowadzi sesje bezpośrednio w domu pacjentów – wizyty domowe oraz przez skype.

USŁUGI:
• konsultacje psychologiczne;
• psychoterapia;
• wsparcie psychologiczne;
• interwencja kryzysowa;
• relaksacja;
• diagnoza i terapia dzieci i młodzieży;
• instrukataże prowadzone dla rodziców z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju małego dziecka;
• instruktaż masażu Shantala (masaż niemowląt i małych dzieci) dedykowany rodzicom małych dzieci;
• psychoedukacja;
• edukacja seksualna;
• warsztaty i szkolenia psychologiczne;
• terapia par;
• diagnoza i terapia psychologiczno – seksuologiczna;

Z zamiłowania fotograf. Mama Julii. Pasjonatka ogrodnictwa i zdrowego odżywiania.

dr Maciej Lewandowski
specjalista ginekolog położnik

dr Maciej Lewandowski – ginekolog, położnik

Od 1997 roku praktykuje tylko prywatnie, ale utrzymuje  intensywną działalność zabiegową, porodową i operacyjną we współpracy z prywatną

Wraz z dr Katarzyną Lewicką stworzył koncepcję autorskiej opieki lekarskiej, jej elementem jest współpraca z najlepszymi firmami diagnostycznymi w Polsce.

Uzyskał  europejski certyfikat umiejętności European Federation for Colposcopy and Pathology of Lower Female Genital Tract w zakresie koloposkopii.

Każdego roku  uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach naukowych w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

koloposkopia - certyfikat dr Macieja Lewandowskiego

www.lew-lew.com.pl

dr n. hum. Izabela Fornalik
pedagożka specjalna i edukatorka seksualna

dr n. hum. Izabela Fornalik – pedagożka specjalna i edukatorka seksualna

Jest wykładowczyną, , realizuje zajęcia dydaktyczne na Podyplomowym Studium Wychowania Seksualnego Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Zdobyła doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnością sprzężoną (osoby ze spektrum autyzmu, komunikujące się AAC, z niepełnosprawnością ruchową).

Od wielu lat prowadzi warsztaty i szkolenia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, ich nauczycieli i rodziców na temat seksualności. Jest autorką licznych publikacji na ten temat, między innymi poradników pt.: „Jak edukować seksualnie osoby z niepełnosprawnością intelektualną? Poradnik dla specjalistów” oraz „Dojrzewanie. Miłość. Seks. Poradnik dla rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W Stowarzyszeniu Bardziej Kochani oraz w Fundacji JiM w Łodzi prowadzi punkt konsultacyjny (dotyczący seksualności) dla rodziców oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu. Obecnie zdobywa kwalifikacje psychoterapeutyczne w Szkole Psychoterapii Poznawczo- Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, jest członkiem Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Jest ponadto członkiem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego – Przewodnicząca Zespołu ds. Seksualności Osób z Niepełnosprawnością.

Izabela Dziugieł
psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka

Izabela Dziugieł – certyfikowana sexological bodyworker czyli seksuolożka pracująca z ciałem

Ukończyłam wydział Społecznej Psychologii Klinicznej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, studia podyplomowe z seksuologii klinicznej, 4-letnie szkolenie w terapii poznawczo-behawioralnej.
Odbyłam szkolenie w Terapii Schematu u osób z osobowością z pogranicza (borderline), Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu i terapii Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR). Trening seksuologiczny kontynuuję w American Association of Sexuality Educators, Counselors and Therapists (AASECT) i The International Institute for Sexological Bodywork.
Prowadzę terapię indywidualną osób dorosłych jak i terapię par. W pracy integruję wiele podejść  by osiągnąć cel, którym jest optymalne funkcjonowanie psychiczne, emocjonalne i seksualne. W mediach promuję pozytywne podejście do seksualności a rozważania o terapii, seksie i życiu i wpływie nowych technologii, publikuję na blogu:

http://sexytherapy.tv/

dr n. med. Katarzyna Bajszczak
psycholog-seksuolog kliniczny, seksuolog dziecięcy, psychoterapeuta

dr Katarzyna Bajszczak psycholog, seksuolog, seksuolog dziecięcy, psychoterapeuta, psycholog dzieci i młodzieży

Pracuje w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, w Poradni Psychiatrycznej dla Dzieci i Młodzieży oraz w Poradni Endokrynologicznej.

W praktyce prywatnej zajmuje się psychoterapią dzieci i dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z rozwojem psychoseksualnym, dojrzewaniem płciowym, kształtowaniem tożsamości psychoseksualnej.

Jest doktorem nauk medycznych, absolwentką studiów doktoranckich na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Pracę doktorską pisała na temat jakości życia osób z zaburzeniami rozwoju płci. To bardzo rzadki zespół wad wrodzonych, które skutkują nieprawidłową budową wewnętrznych i zewnętrznych narządów płciowych.

Wcześniej ukończyła Wydział Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej,  Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, 2-letnie podyplomowe studia specjalizacyjne z seksuologii klinicznej oraz 4-letnią szkołę psychoterapii prowadzoną przez Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej i Oxford Cognitive Therapy Centre.

Uczestniczy w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych dotyczących funkcjonowania osób z zaburzeniami rozwoju płci. Prowadzi działalność dydaktyczną obejmującą te zagadnienia.

Regularnie bierze udział w konferencjach, sympozjach i szkoleniach poświęconych zaburzeniom seksuologicznym oraz endokrynologicznym.

Jako psychoterapeuta z długim doświadczeniem, szkoli osoby, które dopiero zastanawiają się czy chcą zostać psychoterapeutami.

Zainteresowania naukowe i zawodowe to: zaburzenia rozwoju płci i dojrzewania płciowego, społeczne funkcjonowanie osób z zaburzeniami rozwoju płci, stosunek do własnego ciała, stygmatyzacja i lęk przed oceną związane z nieprawidłowymi narządami płciowymi, psychoterapia zaburzeń seksualnych osób dorosłych, psychoterapia zaburzeń nastroju i zaburzeń lękowych, szczególnie tych związanych z nieprawidłowym rozwojem psychoseksualnym.

katarzynabajszczak@gmail.com

www.bajszczak.pl

 

 

mgr Elżbieta Kaden
położna, rehabilitantka poporodowa

Elżbieta Kaden – położna, rehabilitantka poporodowa

Magister położnictwa; absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Wydział  Nauki o Zdrowiu.

Jest  terapeutką biofeedback.  Zajmuje się w rehabilitacją mięśni dna miednicy.
Prowadzi Poradnię Wczesnej Rehabilitacji Poporodowej i Uroginekologicznej w Centrum Medycznym ‘Żelazna ” w Warszawie.

Jest wykładowcą WUM, autorką licznych artykułów w prasie branżowej, e-booka o alternatywnych metodach łagodzenia bólu porodowego, akredytowanych szkoleń dla położnych.
Prywatnie matka dwóch córek, entuzjastka podróży, ineresuje się historią sztuki, lubi jazz ,chillout i kino ( głównie europejskie ).

dr Agata Loewe
seksuolog, edukatorka seksualna

dr Agata Loewe – seksuolożka, założycielka Instytutu Pozytywnej seksualności

Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie na wydziałach Psychologii Klinicznej oraz Społecznej Psychologii Stosunków Międzykulturowych. Ukończyła  Institute for Advanced Studies of Human Sexuality w San Francisco z tytułem Doctor of Philosophy (PhD).

W 2014 roku ukończyła podyplomowe 4-letnie studia z Systemowej Terapii Rodzin w Ośrodku Szkoleń Systemowych w Krakowie.

Od  wielu lat działa w organizacjach pozarządowych zajmujących się wyrównywaniem szans dla osób narażonych na wykluczenie społeczne oraz promocją zdrowia psychicznego, reprodukcyjnego i seksualnego: KPH, Ponton, IGLYO, Trans-fuzja, YouAct .

Specjalizuje się w badaniach  nad płcią, orientacją seksualną, preferencjami seksualnymi i identyfikacjami płciowymi oraz alternatywnymi stylami życia.

Jest członkinią rady naukowo-konsultacyjnej MSM przy Krajowym Centrum ds. AIDS.

Jest członkinią AASECT (American Association of Sexuality Educators, Counselors and Therapists), ukończyła kursy specjalistyczne w Londynie (Pink Therapy – GSD) oraz Amsteradmie (UvA Sexuality, Sexuality, Society & Culture).

Pracuje na rzecz promocji Ruchu Pozytywnej Seksualności, bezpieczniejszych, odpowiedzialnych i konsensualnych zachowań oraz świadomych związków. Prowadzi warsztaty
dla profesjonalistów z dziedzin pomocowych (studentów i absolwentów psychologii, pedagogiki, seksuologii, coachingu itp.), dla entuzjastów rozwoju i pracy nad własną seksualnością, specjalistyczne kursy z zakresu seksualności osób pracujących z ludzką seksualnością (SAR, Live Training, ASPEX)

Pod superwizją psychologiczną i seksuologiczną zajmuje się poradnictwem psychologicznym i seksuologicznym oraz sex coachingiem.

Więcej informacji: agataloewe.commoreLove.eu

Instytut Pozytywnej Sekualności 

Agataloewe.com

Karo Akabal

Karo Akabal – trenerka seksualna

Założycielka pierwszej w Polsce Sex & Love School, oferującej kursy online dla kobiet, które chcą budować zdrowe relacje intymne i praktykować przyjemność w życiu codziennym.

Prowadząca kobiecą telewizję Sex & Love TV, autorka cyklu Listy od Karo,  trenerka przyjemności i efektywnej komunikacji w relacjach intymnych.  Propagatorka orgazmicznego stylu życia i pozytywnej seksualności. Licencjonowany sex-coach. Prywatnie mama nastolatki i dwóch synów. 

www.KaroAkabal.pl

dr Agnieszka Sura
dermatolog, specjalista medycyny estetycznej

Agnieszka Sura – lekarz medycyny,  dermatolog, specjalista medycyny estetycznej

Specjalizuje sie w medycynie estetycznej i laseroterapii.

Od 2004 roku  prowadzi praktykę prywatną.

Główne pola zainteresowania to odmaładzanie i regenaracja skóry przy użyciu nanowoczesniejszych technik chirurgii laserowej  i kwasu hialuronowego, także odmładzania i nawilżania okolic intymnych.

Jest członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Laserowej i Chirurgii ASLMS.

Małgorzata Pogorzelska
Psycholog, certyfikowany seksuolog kliniczny

Małgorzata Pogorzelska – psycholog seksuolog

Psycholog.

Certyfikowany seksuolog kliniczny Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.

Certyfikowany terapeuta poznawczo-behawioralny Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej.

Psychoterapeuta akredytowany przez EABCT (European Association for Behavioural and Cognitive Therapies).

Wykładowca Uniwersytetu SWPS w Warszawie, pracuje w Centrum Zdrowia Psychicznego,  w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci oraz prywatnym gabinecie gdzie zajmuje się terapią par oraz terapią indywidualną.

Główne obszary zainteresowań naukowych i zawodowych, to praca z dysfunkcjami seksualnymi, zwłaszcza obejmującymi problematykę zaburzeń popędu, podniecenia i orgazmu oraz leczenie zaburzeń seksualnych wiążących się z bólem.

dr Zbigniew Klimczak
specjalista angiolog

dr Zbigniew Klimczak – angiolog

 Od wielu lat prowadzi praktykę leczenia chorób naczyń.

Ekspert w wykonywaniu badań USG naczyń

Jest ekspertem 
leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorową (VTE), przewlekłej choroby tętnic kończyn dolnych (PAD), chorób układu limfatycznego, chorób tętnic nerkowych, trombofilii, niewydolności żylnej (żylaki), zaburzeń mikrokrążenia ( objaw Raynauda), choroby wieńcowej, tętniaków, udarów mózgu.

Zajmuje się także  naczyniowym zespołami uciskowymi, owrzodzeniami kończyn dolnych.

Więcej informacji: ameds.pl

Ewa Wituszyńska
PlumBum

Współzałożycielka PlumBum, pierwszej polskiej marki intymnych akcesoriów dla kobiet. Manager z wieloletnim doświadczeniem w obszarze marketingu i sprzedaży. Związana z branżą wydawniczą oraz social media. Prywatnie mama pięcioletniej Klary.
Więcej informacji o PlumBum: www.plumbum.com.pl

Anna Czarnecka
Coach ECPC, psychoterapeuta, trener rozwoju osobistego

Anna Czarnecka- psycholog, terapeutka

Założycielka Ośrodka Psychoterapii i Coachingu  Inner Garden.

Absolwentka  akredytowanej przez ICF Szkoły The Art and Science of Coaching prowadzonej przez Erickson College International z Vancouver we współpracy z Wszechnicą Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Posiada dyplom Erickson Certified Professional Coach, jest w trakcie akredytacji ACC w ICF ( International Coach Federation).

Ukończyla podyplomowe Dwuletnie Studium Terapii i Treningu Grupowego na Uniwersytecie Warszawskim, na kierunku Arteterapia i Trening Kreatywności.

Jako psychoterapeuta kształci się w Szkole Psychoterapii Ośrodka Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA , rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

Doświadczenie kliniczne zdobywała w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, na Oddziale Zapobiegania Nawrotom Psychoz ( F 10 ).

Prowadzi indywidualne sesje psychoterapii i sesje coachingowe, treningi umiejętności miękkich oraz warsztaty rozwoju osobistego. Swoją pracę poddaje stałej superwizji.

dr n. med. Robert Kowalczyk
psycholog, seksuolog

dr n. med. Robert Kowalczyk – psycholog seksuolog

Psycholog, seksuolog kliniczny  ze specjalizacją od  2007, biegły sądowy.

Absolwent Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (2003),

Absolwent Studiów Podyplomowych z zakresu opiniowania sądowo – psychologicznego na Uniwersytecie Śląskm  w Katowicach (2007), Studium Doktoranckiego Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu (2007).
Kierownik Zakładu Seksuologii Wydziału Psychologii i Nauk Humanistycznych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Jako wykładowca współpracuje  z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Autor i współautor ponad 60. publikacji medycznych i psychologicznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Uczestniczy w realizacji wielu projektów naukowo-badawczych z dziedziny seksuologii, psychologii i psychiatrii.

Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Rady Naukowej (MSM) Krajowego Centrum ds. AIDS.

Zainteresowania naukowe: zdrowie seksualne pacjentów cierpiących na schorzenia somatyczne i psychiczne, osób należącym do mniejszości seksualnych i genderowych oraz problematyka wczesnej interwencji seksuologicznej w grupie dzieci i dorosłych.

dr Stefan W. Czarniecki
specjalista urolog

lek. med. Stefan Czarniecki – urolog, certyfikowany diagnosta PTU

Specjalista urolog w przychodni AMEDS

Drugi urolog w Polsce, który uzyskał certyfikat EDAP TMS dla Ablatherm® HIFU.
Jest lekarzem rezydentem Urologii w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim.

Ukończył Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W szpitalu Mater Dei na Malcie odbywał rotacje kliniczne, a praktyki medyczne na oddziałach kardiologii inwazyjnej, medycyny wewnętrznej i medycyny ratunkowej.

Dr Stefan W. Czarniecki urodził się w USA. Studiował na Uniwersytecie McGill w Montrealu.

Posiada certyfikaty PTU w urologicznej diagnostyce ultrasonograficznej.

Uczestniczył w wielu kursach naukowych i doskonalących.

Jest wykwalifikowanym operatorem terapii RENOVA w leczeniu zaburzeń erekcji. Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu tego schorzenia u mężczyzn, w jedynym centrum seksulogicznym VEDI Clinic w Polsce.

Jest członkiem PTU, EAU.

 

Agata Zaborek-Welikan
psycholog, hipnoterapeuta

Agata Zaborek-Welikan – psycholog, seksuolog, hipnoterapeutka

Absolwentka Szkoły WyższejPsychologii Społecznej w Warszawie gdzie ukonczyła studia z zakresu psychologii klinicznej oraz seksuologii klinicznej.

Specjalizuje się w terapii hipnozą.

Posiada państwowe uprawnienia zawodowe w zakresie prowadzenia hipnozy i hipnoterapii.

Prowadzi prywatną praktykę w Warszawie, gdzie zajmuje się leczeniem zaburzeń psychicznych (w tym zaburzeń seksualnych).

Łączy  klasyczne nurty terapii psychologicznej z technikami  transu i hipnozy, zyskując  narzędzie psychoterapeutyczne, pozwalające szybko i skutecznie uporać się z wieloma problemami. Często  pozytywne efekty odczuwane są już po pierwszych sesjach.

Hipnoza otwiera  świat  podświadomości. Podczas hipnozy terapeuta używa języka podświadomości operuje  symbolami, obrazami i pozytywnymi afirmacjami, które  mają pobudzić  umysł do zmiany.  W hipnozie można zmienić postrzeganie własnej przeszłości, a  dzięki pozytywnym wizualizacjom można zaprogramować umysł tak, aby dążył do wybranego celu. Można usunąć nawykowe zachowania lub przekształcić je w inne bardziej pożądane. .

Więcej: www.centrumhipnoterapii.pl

dr Jowita Dejewska
dermatolog, wenerolog, medycyna estetyczna

Absolewentka Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, od 13 lat pracuje jako dermatolog, od 8 lat – również jako lekarz medycyny estetycznej. Na co dzień zajmuje sie dermatologią kliniczną, alergiami skórnymi, dermatochirurgią, dermatoskopią znamion, laseroterapią oraz zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i autorką wielu artykułów publikowanych w czasopismach specjalistycznych.

Od kilku lat prowadzi w centrum Warszawy własny gabinet dermatologiczny.

DERMADERMIS Gabinet Dermatologii i Medycyny Estetycznej; ul. Jakubowska 22/1, Warszawa, Saska Kępa; Tel: 695 333 695.

Marta Niedźwiecka
Sex Coach

Pierwsza w Polsce sex coach, z dyplomem amerykańskiego The Institute for Advanced Study of Human Sexuality San Francisco. Ukończyła także Life Coaching na Collegium Civitas w Warszawie. Jest w zespole trenerskim Akademii Zwierciadła i pisze felietony do internetowego wydania magazynu. Współpracuje z Fundacją Mama, pomagając matkom w powrocie do kobiecości i seksualności. Prowadzi sesje indywidualne i przez Skype oraz warsztaty.

Więcej informacji: sex-coach.pl

Dorota Sakowska
Body worker, trenerka seksualna

Podczas spotkan i warsztatów zachęca do rozpoznawania i artykułowania swoich osobistych potrzeb, także intymnych, poznawania seksualnych możliwości własnego ciała. Propagatorka pozytywnej seksualności.

mgr Anna Tychmanowicz
Farmaceuta

Specjalista farmacji aptecznej. Od 12 lat prowadzi aptekę “Radosna” w Warszawie. Laureatka nagrody “Anioły farmacji” przyznawanej za przyjazny I wspierający stosunek do pacjenta.

Więcej informacji: radosna.pl

Sylwia Leszczyńska
Dietetyk kliniczny, psychodietyek

Właścicielka Instytutu  Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej SANVITA
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Autorka licznych publikacji w czasopismach, ekspert ds. żywienia w mediach (m.in. Sztuka życia, Miasto Kobiet, Kobiece Prawdy), ekspert w programie Sztuka życia.

Specjalistka w zakresie leczenia dietą niepłodności i obniżonej płodności, a także dietoterapii otyłości i chorób współistniejących.

Redaktor prowadząca czasopisma Współczesna dietetyka, autorka książki Dieta dla płodności.

Instytut Sanvita: ul. Bracka 18/46; 00-132 Warszawa-Śródmieście;

 Informacja i rezerwacja:+ 48 535 300 340;

info@instytutsanvita.pl
www.instytutsanvita.pl

dr n. med. Dariusz Wasilewski
psychiatra

dr n. med. Dariusz Wasilewski – psychiatra

Absolwent I Wydziału Lekarskiego AM w Warszawie.

Specjalista II stopnia w zakresie  psychiatrii, doktor nauk medycznych.

Dyrektor Dyrektor medyczny ambulatoriów Klinik Terapii ALLENORT., stały współpracownik Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Nowojorskiej Akademii Nauk oraz Międzynarodowego Towarzystwa Biomedycznych Badań nad Alkoholem (ISBRA).

Dwukrotnie odebrał nagrodę  rektora Uniwersytetu Medycznego za osiągnięcia naukowe.

Współorganizował ogólnopolską kampanię informacyjną  Depresja jest chorobą. Lecz depresję w latach 2001-2002 oraz Dzień Walki z Depresją od 2003 roku.

Jest konsultantem  Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji.

Był autorem cyklicznego programu telewizyjnego Psychiatria bez lęku i konsultantem seriali Na dobre i na złe, Barwy szczęścia, W rytmie serca, filmów dokumentalnych i fabularnych.

Jest organizatorem kursów specjalistycznych dla lekarzy.

Opublikował kilkadziesiąt prac i artykułów w prasie krajowej i zagranicznej.

W 2013 roku otrzymał od Polskiego Towarzystwa Lekarskiego order: „Zasłużonemu”.

Więcej informacji: psychomedica.pl

dr n. med. Maciej Zarębiński
kardiolog

dr n. med. Maciej Zarębiński – kardiolog

Jest specjalistą kardiologiem. Jest tez specjalistą II stopnia w zakresie interny.

Jest  Ordynatorem Oddziału Kardiologii Inwazyjnej w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim.

Doświadczenie zdobywał m. in. w Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie przy ul. Szaserów oraz w Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu: nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, migotania przedsionków, zawału serca

Ma wieloletnia praktykę w zabiegach koronarografii, angioplastyki tętnic wieńcowych (PTCA- percutaneous coronary angioplasty) i wszczepianiu stentów, także stentów uwalniających leki (DES- drug eluting stents).

Wykonuje również zabiegi przezskórnego zamykania ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ASD) i PFO u pacjentów po udarach mózgu.

Więcej informacji: www.ameds.pl

dr Roman Sosnowski
urolog

dr Roman Sosnowski – urolog

Pracuje w Klinice Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie.

Jego szczególne zainteresowania to diagnostyka i leczenie schorzeń nowotworowych układu moczowego m.in. raka gruczołu krokowowego (prostaty), nerki czy pęcherza moczowego. Jest autorem lub współautorem ponad 40 publikacji z tego zakresu.

W1999 roku uzyskał stopień doktora nauka medycznych a w 2006 roku uzyskał tytuł specjalisty urologa polskiego i europejskiego (Fellow of European Board of Urology).  Odbył kilka staży zagranicznych m.in. w Nowym Jorku, USA (Memorial Sloan-Kettering Cancer Center), Aarhus, Dania ( Skejby University) i  Kanadzie.

Uczestniczył  w wielu zjazdach i konferencjach polskich jaki i zagranicznych.

Od wielu lat angażuje się w działania związane z edukacją i świadomością zdrowotną społeczeństwa. Jest m.in. autorem programu profilaktycznego współfinansowanego przez Unię Europejską dotyczącą profilaktyki schorzeń uro-onkologicznych (www.mezczyzna45plus.pl). Ponadto aktywnie wspiera pomocą merytoryczną stowarzyszenia i grupy pacjenckie, studenckie i pielęgniarskie.

W wolnym czasie realizuje swoje pasje sportowe

Więcej informacji: romansosnowski.pl

dr n. med. Anna Lewitt
dietetyk

dr n. med. Anna Lewitt – dietetyk 

Absolwentka Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Założycielka Centrum Medycznego dr n. med. Anna Lewitt Centrum Treningu Osobistego i Dietetyki – EGO.

Twórczyni autorskiego programu Skuteczne Odchudzanie.

Specjalizuje się w profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób cywilizacyjnych, przede wszystkim nadwagi i otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, anoreksji i bulimii.

Więcej informacji: centrumego.pl

dr n. med. Witold Rogiewicz
ginekolog położnik, ultrasonolog

dr n. med. Witold Rogiewicz specjalista ginekologii, połoznictwa i ultrasonografii

Ma certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego (PTU) oraz certyfikatami Fetal Medicine Foundation (FMF).

Więcej informacji: rogiewicz.pl

dr Jan Karol Wolski
urolog, androlog, chirurg dziecięcy

dr Jan Karol Wolski – specjalista urologii, FEBU specjalista chirurg dziecięcy, specjalista urolog dziecięcy, konsultant ds. andrologii

Zainteresowania zawodowe to: 

Współpracownik Kliniki Leczenia Niepłodności “NOVUM” w Warszawie.

Więcej informacji: novum.com.pl

dr Beata Sterlińska
ginekolog położnik, ultrasonolog

Dużą część zawodowej uwagi poświęca antykoncepcji, leczeniu niepłodności, diagnostyce i leczeniu chorób szyjki macicy, laseroterapii.

Więcej informacji: beatasterlinska.ginweb.pl

dr Jacek Tulimowski
ginekolog położnik

dr Jacek Tulimowski – ginekolog położnik, ultrasonolog

Specjalizacje: antykoncepcja / HTZ, antykoncepcyjne wkładki wewnątrzmaciczne, prowadzenie ciąży, leczenie niepłodności, diagnostyka i leczenie chorób szyjki macicy – laser, kolposkopia, koagulacja, ultrasonografia – pełen zakres, cystoskopia, KTG.

Więcej informacji: jacektulimowski.ginweb.pl