Duża różnica wieku w związku może być walorem, częściej jednak stanowi wyzwanie. Najtrudniejsze są związki dojrzałych ludzi z bardzo młodymi.
Małgorzata Pogorzelska – seksuolog, seksuolog – pogorzelska.pl
Mnie i mojego partnera dzieli 20 lat różnicy wieku, jesteśmy razem od ponad 5 lat. Nasze życie seksualne od początku mnie satysfakcjonowało, bo partner ma m.in problemy z erekcją. Jednak tłumaczyłam sobie, że lepiej mieć fajnego faceta niż dobry seks, jednak z czasem zaczęło mi to doskwierać. Partner unika rozmowy i odmawia wizyty u lekarza lub terapeuty. Kocham go i nie chcę innego. Chciałabym żebyśmy razem poradzili sobie z tym problemem i cieszyli się długimi latami udanego seksu.“
Wchodząc w relację z drugą stroną, która ma już jakieś swoje przyzwyczajenia, uwarunkowania doświadczenia i możliwości seksualne musimy pamiętać, że sfera seksualna jest podatna na zmianę – para, która zaczyna się spotykać wzajemnie na siebie oddziałuje i od momentu kiedy zaczyna tworzyć swoją seksualność to tworzy ją wspólnie: seksualność w związku.
Oczekiwania starszego i młodszego partnera zazwyczaj się różnią
Nie jest tak, że to jedna ze stron odpowiedzialna jest za seksualność – seksualność jest budowana wspólnie, tak jak związek a w nim bliskość. Natomiast jeśli budując ten związek przez kilka lub kilkanaście lat akceptujemy seksualność drugiej strony i dajemy komunikaty wprost bądź nie wprost o tym, że odpowiada nam ta seksualność: częstotliwość, jakość, sposób, preferencje i nagle, po kilku latach zdajemy sobie sprawę, że coś nam w tym seksie jednak nie odpowiada, to trudno jest obciążać odpowiedzialnością drugą stronę mówiąc: “Myślałam, że się zmienisz, myślałem, że będzie inaczej”. Warto raczej zastanowić się nad tym co się takiego we mnie zadziało, że nagle lub stopniowo ta sytuacja przestała mi odpowiadać; co takiego się we mnie zmienia, że zaczęłam/zacząłem potrzebować czegoś innego. A kiedy mamy już to troszeczkę przegadane sami z sobą warto zacząć rozmawiać z partnerem.
Szczerość przede wszystkim!
Pamiętajmy, że druga strona może być zaskoczona, zezłoszczona, zraniona tym, że nasze wyrazy akceptacji, a przynajmniej brak wyrazów krytyki nagle zmieniły się w brak zadowolenia. Partner może poczuć się zaniepokojony, zalękniony o dalsze losy związku. Dlatego warto uspokoić drugą stronę i zaznaczyć, że chodzi nam o zmianę,bo na nią czas jest zawsze, a jeśli ta zmiana jest uzgodniona i wspólnie przygotowana to ma szanse bardzo dobrze zafunkcjonować i przynieść obopólną satysfakcję.
Bardzo dobrym sposobem jest wizyta u seksuologa, by porozmawiać o wspólnych oczekiwaniach i o tym co można zmienić w życiu seksualnym, by zaspokoić oczekiwania obu stron.
Na każdym etapie relacji: jeśli nam coś nie odpowiada to warto jednak powiedzieć o tym drugiej stronie. Sposób komunikacji nie ma znaczenia.
Jeśli nie stać nas na rozmowę, bo się po prostu boimy to napiszmy list.
Dajmy w jakikolwiek sposób znać, że chcemy coś zmienić, ulepszyć, poprawić, żeby jeszcze intensywniej cieszyć się wspólna seksualnością. Kiedy wchodzimy w związek ze znaczną różnicą wieku musimy brać pod uwagę, że nasz partner żyje o te “naście” lub “dziesiąt” lat więcej od nas i jego/jej seksualność przez ten czas kształtowała się, rozwijała, nabierała doświadczeń. Starszy partner lub partnerka wie lepiej i więcej na temat swojej seksualności niż my; lepiej wie czego chce, lepiej wie czego nie chce i mniej więcej już wie jaka seksualność, jaka częstotliwość jej/jemu odpowiada.

Duża różnica wieku między kobietą a mężczyzną
Jeżeli jesteśmy na początku naszego życia seksualnego musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, a przynajmniej być świadomi tego, że wchodzimy w taka oto “komfortową” sytuację, że możemy być prowadzeni przez starszego, bardziej doświadczonego partnera, który może nas w świat zmysłów ciekawie wprowadzić, ale ten świat jest już tak silnie ukształtowany, że być może nie będzie tam już miejsca na takie eksperymenty czy doświadczenia, których my sami pragniemy i oczekujemy. Tutaj nie ma reguł: równie dobrze młoda osoba w związku ze starszą szuka bezpieczeństwa i spokoju wcale tego życia seksualnego rozbudowywać nie chce. A może osoba w związku starsza będzie szukać w młodszym partnerze inspiracji do zmiany, do urozmaicenia życia seksualnego.
Warto jest cały czas być świadomym tego, że wchodzimy w związek z osobą o ukształtowanym poglądzie na swoją seksualność i seksualność w ogóle i warto te poglądy, preferencje poznać, by później nie mieć pretensji, że po kilku latach związku nasza seksualność się rozwija i chcemy więcej, inaczej – a nasz partner, który jest dojrzały pozostaje na tym samym seksualnym etapie.
Najważniejsze jest rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać, przedstawiać swoje propozycje, oczekiwania, potrzeby, proponować sposoby urozmaicenia życia erotycznego, mówić o fantazjach seksualnych. Niezależnie od różnicy wieku nasza seksualność może się rozwinąć.
Ponieważ miłość jest ślepa i głucha na rady innych, więc nie dostrzega pułapek i niebezpieczeństw. Te pułapki ujawnia dopiero rutyna i codzienność. Wcale nie jest tak, że pary, które dzieli duża różnica wieku saąskazane na klęskę - im jednak, najbardziej jest potrzebna umiejętność komunikowani swoich oczekiwań i możliwości. Swoim doświadczeniem dzieli się seksuolog Małgorzata Pogorzelska
Dodaj komentarz