Erotomania / nimfomania / nadmierny popęd.

Erotomania, nimfomania i nadmierny popęd – czy mowa o tym samym zjawisku?

Czy istnieje coś takiego jak za dużo seksu? Kiedy nasze życie seksualne jest bujne, a kiedy staje się już zboczeniem i przeszkodą w normalnym funkcjonowaniu? Nadmierny popęd może się objawić w każdym wieku, może mieć przyczyny zarówno fizjologiczne, jak i psychiczne.

Małgorzata Pogorzelska – seksuolog

Czy są jakieś normy dla popędu seksualnego – jak je zmierzyć i do czego porównać? Czy nadmiar seksu (o ile jest możliwy) może wpływać destrukcyjnie na życie?

Erotomania, czy – w odniesieniu do kobiet – nimfomania to inaczej nadmierny popęd.

Nadmierny popęd może się objawić w każdym wieku.

Rzeczywiście w okresie dojrzewania zjawisko nadmiernego popędu często jest zjawiskiem zwiększenia intensywności popędu, które jest przez młodego mężczyznę lub kobietę odbierany jako nadmierny, kłopotliwy, sprawiający dyskomfort. Najczęściej wtedy nie stanowi to problemu  w funkcjonowaniu. Nadmierny popęd może pojawić się w każdym wieku i może mieć przyczynę medyczną. Wtedy warto skonsultować się z lekarzem seksuologiem.

Erotomania
Erotomania, wbrew komediowym stereotypom utrudnia codzienne funkcjonowanie. Blokuje rozładowanie stresu w inny sposób niż przez seks; na pierwszy plan wysuwa się kwestia atrakcyjności seksualnej. W kulturze europejskiej epatowanie seksualnością nie jest dobrze widziane, dlatego erotoman/erotomanka często jest stygmatyzowany.

Przerost libido może być wynikiem stresu

Jeśli chodzi o naturę psychogenną zjawiska, to wybujałe libido może być związane ze stresem, z przymusem odbywania kontaktów  seksualnych, zwłaszcza  jeśli połączony  jest on z  zaburzeniem preferencji seksualnych. Może mieć to także związek z rozbudowanym rytuałem masturbacyjnym potocznie nazywanym uzależnieniem od masturbacji. Mam tu na myśli taką sytuację, kiedy rozładowanie popędu nie jest rozładowaniem popędu seksualnego czyli masturbacja lub kontakt seksualny nie następuje jako sposób na rozładowanie popędu seksualngo, ale sposób na rozładowanie napięcia w ogóle.

Leczenie erotomanii o podłożu psychogennym. 

Erotomania  natury psychogennej absolutnie podlega leczeniu. Pacjenta obejmuje się psychoterapią mającą na celu kontrolę impulsow prowadzących do kontaktów seksualnych oraz na znalezieniu innego sposobu redukcji napięcia.

Erotomania w znaczeniu nadmiernego popędu seksualnego czyli nadmiernego napięcia natury fizjologicznej  czasem jest zamiennie używana  na określenie problemu kompensacji braków poprzez aktywność seksualną. Te braki to: nieśmiałość, kompleksy, poczucie niższej wartości. Wtedy sprawność seksualna: liczba partnerek, wyczyny łóżkowe mają kompensować nasze poczucie niższości. Takie problemy również obejmuje się psychoterapią.

Inna definicja erotomanii

Erotomania – rzadka przypadłość, w której kobieta lub mężczyzna  posiada  urojone przekonanie, że inna osoba jest w niej zakochana. Konsekwencjami tego przekonania są działania chorego, polegające na śledzeniu rzekomo zakochanej w nim osoby, nagabywanie jej, działanie na szkodę jej rodziny w przekonaniu, że ta ostatnia stoi na przeszkodzie ku okazywaniu domniemanego uczucia.

Hiperseksualność  zwana też hiperlibidemią to uporczywa potrzeba aktów seksualnych płciowych, przesłaniająca inne potrzeby człowieka. U kobiet nazywana nimfomanią , a u mężczyzn satyryzmem. 

Norma seksualna 

Nie można określić uniwersalnego, właściwego  poziomu libido. Istnieją jednak normy kulturowe i społeczne, zgodnie z którymi pewne formy zachowań są nieakceptowalne. Nadmierny popęd seksualny połączony z poszukiwaniem nowych partnerów i podejmowanie współżycia w każdej, nawet nie sprzyjającej temu okoliczności, bywa wyrazem zakłócenia kontroli impulsów. Często wiąże się z potrzebą przeżywania napięcia w sytuacjach skrajnego ryzyka, często także z uporczywym, nieraz panicznym, dążeniem do uzyskania potwierdzenia własnej sprawności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *