Hipnoza – leczenie awersji seksualnej

Hipnoza narzędziem seksuologii. Leczenie hipnozą awersji seksualnej.

Hipnoza jest to pośredni między czuwaniem i snem stan świadomości.  Poddawana hipnozie osoba zachowuje pełną świadomość i wszystko lub prawie wszystko pamięta. Hipnoterapeuta w czasie seansu podaje tylko akceptowalne I pozytywne sugestie.

Agata Zaborek – Welikan – psycholog, hipnoterapeuta, Centrum Hipnoterapii

 Czy możliwe jest, by hipnoza mogła usunąć wieloletnią awersję seksualną. Przyznam, że próbowałam się awersji pozbyć w klasycznej terapii – bez skutku. 

Trans jest narzędziem terapii większości zaburzeń seksualnych o podłożu psychogennym. Należą do nich: impotencja, przedwczesny wytrysk, dyspareunia, bolesne zbliżenia, uzależnienia od seksu, awersje seksualne.

Awersja seksualna do partnera

Awersja seksualna jest to problem, który dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Jest to zaburzenie polegające na odczuciu wstrętu, obrzydzenia do jednego partnera, bądź w ogóle mężczyzn/kobiet. Jest to zaburzenie dosyć trudne w leczeniu, a terapia często jest długa. W zależności od potrzeb  stosuje się hipnoterapię, podczas której pracujemy z sytuacją, która do awersji doprowadziła  – o ile da sie taką określić.

Często awersja pojawia się na skutek jakiegoś silnego zranienia; może to być na przykład zdrada, albo powolna destrukcja związku spowodowana na przykład uzależnieniem jednego z partnerów od alkoholu.

Pokonać wstręt

W takiej sytuacji mozna próbować, w połączeniu z terapią par,  pracy z konkretnym wydarzeniem. Chodzi o to, żeby wydarzenie, które leży u źródeł awersji przepracować tak, żeby oddaliło się z pamięci, żeby nie było tak mocno raniące.

Można też pracować z obrazem partnera. Robi się to najczęściej tak, że wspomnienia z początku związku, przed awersją, kiedy wszystko było jeszcze w porządku wyciąga się “na wierzch” tak, aby były dostępne w pamięci. Wspomnienia ostatnie, złe specha się na dno I czyni trudniej dostępnymi.

W przypadku awersji uogólnionej bywa, że przyczyną jest gwałt albo molestowanie seksualne. Wtedy, naturalnie, trzeba pracować z ta konkretna sytuacją.Czasem jest tak, że te właśnie sytuacje mogą być wyparte tak mocno, że osoba nawet nie zdaje sobie dokładnie sprawy skąd ten uraz u niej powstał. Dochodzi więc tutaj jeszce praca z oporem przed uświadomieniem sobie prawdy.

Czasami bywa i tak, że awersja wynika z wychowania lub jakiejś obserwacji z dzieciństwa dotyczącej np. zachowania rodziców. To tez trzeba przepracować. Można próbowac systematycznej desyntetyzacji czyli wyobrażania sobie stresujących bodźców od najmniej strasznego, bolesnego do budzącego najwiekszy wstręt I strach I “odkręcanie” ich w hipnozie czyli zamienianie uczucia napięcia w uczucie spokoju I odprężenia.

Hipnoza narzędziem seksuologii.
Hipnoza już dawno przestała być wyśmiewaną sztuczką prowincjonalnych kuglarzy. Dziś docenia ją medycyna stosując w przypadkach, gdy umysł nie chce poddać się terapii. ważne, by hipnoterapeuta miał odpowiednie wykształcenie i uprawnienia – w końcu pracuje z naszą podświadomością i emocjami!!!!

Leczenie w transie 

Trans jest narzędziem terapii większości zaburzeń seksualnych o podłożu psychogennym. Należa do nich impotencja, przedwczesny wytrysk, dyspaurenia, bolesne zbliżenia, uzależnienia od seksu, awersje seksualne.

W leczeniu stosuje się rożne metody I głębokości transu. Terapeuta przywołuje traumatczne doświadczenia I próbuje doprowadzić do rozładowania emocji. Hipnoterapia bywa nieocenioną pomocą dla osob po doświadczeniach gwałtu I molestowania seksualnego : w transie bolesne doświadczenie zostaje przedefiniowane i odreagowane; przestaje wplywać boleśnie na psychikę pacjenta.

Terapia polega na zdobywaniu kontroli nad własnym ciałem: rozpoznawaniu wysyłanych przez nie sygnałów, panowaniu nad bólem, rozluźnianiu mięśni, wizualizacjach. Zahipnotyzowani kontrolujemy te obszary umysłu, które są dla nas niedostępne w zwykłych stanach świadomości. Dzięki temu możemy podnieść samoocenę, pozytywnie zwizualizowac budzące niepokój sytuacje, a w rezultacie pozbyć się np. lęku przed kobietami, dominacją, otwarciem, Samokontrola jest szczególnie ważna w walce z uzależnieniami.

Hipnoza bywa pomocna tam, gdzie klasyczne metody zawodzą, lub są niewystarczające – np. w pracy z osobowościami egodystonicznymi czyli – mowiąc potocznie –takimi, ktore nie akceptują swojej orientacji seksualnej. Dzięki transowi I sugestii udaje im się często zaakceptować swoją seksualność I nastawić się do niej pozytywnie. Stanowisko nakowe – a hipnoterapia tego stanowiska się trzyma – jest takie, że odmienna orientacja seksualna nie jest chorobą, więc sie jej nie leczy.

Summary
Hipnoza - leczenie awersji seksualnej
Title
Hipnoza - leczenie awersji seksualnej
Description

Trans jest narzędziem terapii większości zaburzeń seksualnych o podłożu psychogennym. Należa do nich impotencja, przedwczesny wytrysk, dyspaurenia, bolesne zbliżenia, uzależnienia od seksu, awersje seksualne. Jak pracuje hipnoterapeuta seksuolog mówi Agata Welikan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *