Impotencja kobiet i mężczyzn – leczenie klasyczne i nowe technologie

Impotencja dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn

Impotencja nie jest tylko męską sprawą, czasem dotyczy także kobiet. Jej przyczyną mogą być zaburzenia układu krążenia, problemy neurologiczne, zaburzenia hormonalne. Rozpoznanie przyczyny wymaga właściwego podejścia lekarza.

dr n. med. Maciej Zarębiński – kardiolog, Centrum Medyczne Ameds 

Jak się definiuje impotencję ? Czy można ją leczyć?

Jeżeli chodzi o leczenie zaburzeń erekcji, to musimy do tego podejść multidyscyplinarnie, ale i indywidualnie.

Zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn mają podłoże psychiczne

W przypadku młodych pacjentów najczęstszą przyczyna kłopotów z życiem seksualnymproblemy natury psychologicznej. Im pacjent jest starszy, bardziej dojrzały, tym większe jest u niego prawdopodobieństwo chorób organicznych układu sercowo – naczyniowego, które mogą powodować zaburzenia erekcji. Najbardziej popularnym leczeniem jest leczenie objawowe czyli stosowanie inhibitorów fosfodiesterazy (np Viagra), które są najczęściej skuteczne, ale nie są pozbawione ryzyka i działań niepożądanych.

Impotencja i oziębłość
Zaburzenia erekcji partnera lub oziębłośc partnerki wpływają na kondycję związku. O ile ich przyczyna nie tkwi w psychice, to problemy z potencją nie tylko można, ale także trzeba diagnozowac i leczyć.

Impotencja a choroba wieńcowa

Jeżeli chodzi o ryzyko: u pacjentów, którzy mają chorobę wieńcową te leki mogą spowodować przyspieszenie czynności serca, które może wyzwolić objawy choroby wieńcowej. Inne objawy niepożądane to są relacje o zaczerwienieniach skóry, suchości ust, suchości spojówek. Jednak generalnie większość populacji dobrze to leczenie toleruje. Jest grupa ludzi, którzy nie odpowiadają na leczenie zaburzeń erekcji  inhibitorami fosfodiesterazy i to są najczęściej osoby, które mają organiczne schorzenia upośledzające przepływ krwi do narządów rodnych. Tutaj optymalną ścieżką dla “non responders” to rozszerzona diagnostyka do wykonania m.in w naszej klinice (Centrum Medyczne Ameds)t.zw diagnostyka Vedi. Ten rodzaj badania wyjaśnia często przyczyny zaburzeń erekcji. Leczeniem, które jest od pewnego czasu rekomendowane przez część ekspertów jest leczenie przyczynowe.

Przyczynowe leczenie impotencji.

Jedną z przyczyn powodujących zaburzenia wzwodu jest upośledzenie śródbłonka naczyń krwionośnych, które są odpowiedzialne za prawidłową erekcję. Jakiś czas temu stwierdzono, że zastosowanie fal ultradźwiękowych może ten sródbłonek regenerować i poprawiać jego funkcje. W naszej klinice jest dostępny jedyny w Polsce, jedyny nawet w Europie środkowej aparat do leczenia zaburzeń erekcji ultradźwiękami o nazwie RENOVA. Aparat ten, dzięki stosowaniu skupionej wiązki ultradźwięków powoduje regenerację środbłonka i powrót funkcji seksualnych: zarówno potencji jak i libido.

Oziębłość kobiet 

Impotencje kobiet znamy raczej pod nazwą oziębłości .  Na zaburzenia seksualne cierpi 40% dorosłych kobiet nie chodzi tu tylko o brak zainteresowania seksem; objawami choroby są także problemy z osiągnięciem orgazmu, z podnieceniem i utrzymaniem go, bolesne stosunki, spadek libido. Podobnie jak u mężczyzn impotencja kobiet może mieć podłoże fizyczne, psychiczne i hormonalne. Jeśli chodzi o zaburzenia funkcji seksualnych u kobiet, to leczenie lubrykantami jest raczej terapia objawową, natomiast substytucja hormonalna w okresie postmenopauzalnym jest wskazaną ścieżką leczenia. Należy oczywiście pamiętać, że jest to leczenie nie pozbawione skutków ubocznych i działań niepożądanych. Terapia hormonalna powoduje zwiększenie ryzyka chorób sercowo – naczyniowych:miażdżycy, zawału serca, nadciśnienia, udarów. Natomiast hormony stosowane pod kontrolą seksuologa, endokrynologa, kardiologa są bezpieczne i skuteczne.

Komentarze

  1. Bronek o 22:29

    Na problemy z potencja polecam Spedrę – awanafil. Jest to lek nowej generacji, który polecił mi lekarz. Nie mam od tego czasu problemów. U mnie działą po 20 minutach! Jestem bardzo zadowolony. Kosztowo również.

  2. dareczek o 13:10

    u mnie również pomogła spedra.. nie jestem w stanie uporać się zestresami dnia codziennego.. bez leków się nie obejdzie. używam spedrę (awanafil) którą przepisał mi specjalista.. to innowacyjna i bezpiecziejsza alternatywa dla viagry

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *