Ksenoestrogeny – początek seksmisji

Ksenoestrogeny to substancje chemiczne, które mają działanie podobne do żeńskich estrogenów czyli żeńskich hormonów.

Seksmisja już się rozpoczęła! Większość produktów, z którymi stykamy się na co dzień zawiera zgubne dla płci męskiej substancje.

Katarzyna Bajszczak – psycholog seksuolog kliniczny, seksuolog dziecięcy, katarzynabajszczak@gmail.com

Czy to prawda, że w produktach codziennego użytku są substancje, które powodują zaburzenia hormonalne?

Ksenoestrogeny to substancje chemiczne, które mają działanie podobne do żeńskich estrogenów czyli żeńskich hormonów płciowych.Odkryto je dosyć niedawno i dosyć niedawno odkryto ich zgubne działanie – działanie zgubne głównie dla mężczyzn, chłopców i płodów płci męskiej.

Ksenoestrogeny
Ksenoestrogeny wykazują zdolność interakcji z układem hormonalnym i modulowania jego czynności w sposób charakterystyczny dla estrogenów. Rozwój przemysłu chemicznego (niektóre herbicydy i pestycydy) i upowszechnienie leków opartych na estrogenach czyli antykoncepcji hormonalnej powodują uwalnianie do środowiska znacznych ilości estrogenów. Udokumentowane jest powodowanie u ssaków zaburzeń płodności, niewykształcania cech męskich i inne skutki uboczne – zwłaszcza wśród fauny żyjącej w wodach morskich i śródlądowych.

Zmywanie naczyń pozbawia męskości?

Ksenoestrogeny występują w otaczających nas wszędzie przedmiotach – głownie plastikach, kosmetykach, detergentach, obiciach tapicerskich, wykładzinach dywanowych.

Tych przedmiotów, w których spotykamy estrogeny jest naprawdę bardzo dużo. Największe przerażenie u rodziców, którzy się o tym dowiadują budzi fakt, że ksenoestrogeny znajdujemy także w plastikowych butelkach dla dzieci.

Warto pamiętać o tym, że niektórzy producenci wiedząc już o tym, jak szkodliwe są ksenoestrogeny stosuje na niektórych produktach oznaczenia, że “jest to produkt wolny od ksenoestrogenów”. Warto takich produktów szukać, zwłaszcza jeśli dziecko jest płci męskiej.

Co powodują ksenoestrogeny? 

Przede wszystkim wpływają na determinację czyli różnicowanie płci w kierunku męskim.  Mają bardzo niedobry wpływ na płodność – obniżają ją przez uszkadzanie DNA plemników.

Jak to zaobserwowano? 

W jednym z jezior Ameryki Południowej krokodyle przestały się rozmnażać. Naukowcy zaczęli się zastanawiać co takiego się stało, że krokodyle nie rozmnażają się i niedługo całkiem wyginą. Okazało się, że w wodzie, w której żyły wykryto ksenoestrogeny i – oczywiście, mnóstwo innych reakcji chemicznych. Po dłuższych badaniach ustalono, że ksensoestrogeny spowodowały, że populacja krokodyli stała się całkowicie populacją żeńską. Innymi słowy w stadzie były tylko samice, a te osobniki, które miały być samcami nie były zdolne do rozrodu.A więc jest bardzo dobrze udokumentowane, że ksenoestrogeny mają fatalny wpływ na rozrodczość, uszkadzają plemniki, a wydaje się, że są dosłownie wszędzie.

Ksenoestrogeny wpływają na organizmy żywe.

Ksenoestrogeny zalicza się  co prawda do modulatorów hormonalnych, ale one raczej zaburzają niż modelują gospodarkę hormonalną ssaków.  Niestety, ze względu na różnorodność budowy chemicznej tych substancji dopiero testy biologiczne mogą wykazać, czy dany związek ma potencjał estrogenowy, czy też nie. Ksenoestrogeny mogą zaburzać funkcjonowanie organizmu i równowagi hormonalnej poprzez mimikę hormonalną, blokowanie receptora estrogenowego lub hamowanie działania naturalnych estrogenów, ograniczanie stężenia białka wiążącego hormony płciowe, zaburzenia aktywności podwzgórza lub przysadki mózgowej.

 

Summary
Ksenoestrogeny - koniec płci męskiej?
Title
Ksenoestrogeny - koniec płci męskiej?
Description

Ksenoestrogeny to substancje chemiczne, które mają działanie podobne do żeńskich estrogenów czyli żeńskich hormonów płciowych.Odkryto je dosyć niedawno i dosyć niedawno odkryto ich zgubne działanie - działanie zgubne głównie dla mężczyzn, chłopców i płodów płci męskiej. czy mężczyźni musza wyginąć - mówi seksuolog dr Katarzyna Bajszczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *