Miłość – czego się boimy?

Miłość to zaangażowanie emocjonalne wysokiego ryzyka.

Lęk przed zaangażowaniem uczuciowym nie świadczy o oziębłości – zdarza się oszukanym, zdradzonym, zawiedzionym. 

Karo Akabal – trenerka seksualna

Jestem kobietą po przejściach, z dwójką dzieci. Mój problem: nie umiem się zaangażować uczuciowo, nie mam potrzeby bliskości. Chciałabym to zmienić. Gdzie szukać pomocy?

Jak pozbyć się lęku przed bliskością?

strach przed miłością
Złamane serce, podły ekspartner czasem zostawiają głębokie ślady w psychice i emocjach. wielu zranionych mężczyzn i kobiet w odruchu samoobrony wzbrania sobie zaangażować się emocjonalnie. Ten pancerz mocno uwiera i tak, jak po wypadku rehabilitujemy ciało, tak po emocjonalnej kraksie rehabilitacji potrzebuje dusza. Są fachowcy, którzy pomagają w takich sytuacja. Są także miejsca, gdzie spotykają się ludzie podobnie zranieni.

Na to pytanie bardzo trudno jest udzielić konkretnej porady, która by odpowiadała na wątpliwości, o których pani do nas napisała. Kluczowe tutaj zdaje się pytanie „gdzie szukać pomocy”. To zadziwiające, że w świecie, który jest tak przesycony komunikatami na temat seksualności, my wciąż zastanawiamy się gdzie sięgnąć po fachową pomoc. Wydawałoby się, że to jest proste. Każdy kolorowy magazyn zawiera dział porad seksualnych, które często są naprawdę kiepskiej jakości. Seksualność i rozwój naszej seksualności jest wciąż tematem tabu w naszym społeczeństwie. Na szczęście tworzy się całkiem spora przestrzeń, w której osoby, które mają tego typu wątpliwości mogą szukać pomocy. Zachęcam do skorzystania z porad i wsparcia fachowców. Takiego wsparcia mogą udzielić seksuolodzy, którzy mogą wydać odpowiednią diagnozę, ale nie musimy się ograniczać tylko do seksuologów.

Nauka szczęścia 

W Polsce jest już coraz więcej rozwojowych warsztatów na temat seksualności. Ja również prowadzę takie warsztaty, tylko dla kobiet, na których w kameralnym, intymnym i bezpiecznym gronie można przyjrzeć się różnym aspektom swojej seksualności. Można też posłuchać jakie podejście do seksualności mają inni ludzie, inne kobiety. I można rozprawić się ze swoimi przekonaniami na temat seksualności, które mogą nas blokować w wyrażaniu siebie jako seksualnej istoty. Takie rozwojowe warsztaty mogą być bardzo pomocne by zrobić pierwszy krok do zyskania większej seksualnej świadomości, po to aby odpowiedzieć sobie między innymi na takie pytania, jakie zadaje sobie autorka tego listu.

Jeżeli ktoś nie czuje się zbyt komfortowo, żeby pracować w większym gronie i dzielić się intymnymi szczegółami ze swojego życia seksualnego, to może skorzystać z usług coraz większej liczby specjalistów, nie tylko seksuologów, którzy pracują indywidualnie. Ja jestem trenerką seksualną i prowadzę również sesje indywidualne z zakresu seksualnego rozwoju z kobietami, z mężczyznami oraz z parami. I można również skorzystać z moich usług. Serdecznie zapraszam.

Summary

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *