Nowy związek – nawiązywanie nowej relacji emocjonalnej

Każdy nowy związek to zupełnie nowe wyzwanie – czy uczymy się na błędach?

Po rozwodzie lub rozstaniu trudniej stworzyć nową trwałą relację. Każdy nowy związek to wyzwanie. Nowy związek po zakończeniu poprzedniego, długotrwałego – to jeszcze większe wyzwanie. Nowy związek w dojrzałym wieku, to czyn niemal bohaterski, bo dojrzały człowiek, wbrew pozorom, trudniej godzi się na kompromisy.

Małgorzata Pogorzelska – seksuolog

 Po rozwodzie sądziłam, że już nigdy nie będę w stanie się zakochać ani stworzyć stałego związku i wcale nie miałam na to ochoty. Niedawno poznałam mężczyznę nieco ode mnie starszego, także po przejściach – jest miły, interesujący, świetnie wygląda i okazuje mi zainteresowanie. Nie ukrywam, że mnie pociąga, ale boję się zaangażować – boję się, że nie ma siły zaczynać od nowa. Boje się, że znowu mi się nie uda.

Nowy związek, zwłaszcza w takiej sytuacji, gdy za sobą mamy długoletni związek partnerski, który się skończył z tego czy innego powodu, jest niezależnie od wieku nowym wyzwaniem.

Czym jest nowy związek po rozstaniu?

Nowy związek to poznawanie nowej osoby, nowej osobowości, nowego charakteru i nowych nawyków, ale również nowej mapy erogennej wraz z nowymi nawykami seksualnymi.

Tworzenie seksualności z nową osobą, łączy się z różnymi niepokojami, ze stresem, z napięciem, z lękiem: czy podołam? Natomiast niezależnie od wieku jest to po prostu poznawanie nowego człowieka. Im większa otwartość temu towarzyszy, im większa i szersza komunikacja, im bardziej swobodna, im więcej zapewnimy sobie poczucia akceptacji i bezpieczeństwa z  tą drugą osobą, tym łatwiej nam przyjdzie wzajemne poznawanie się.

Nowe związki
Nowy związek jest tym trudniejszy im dłużej trwał poprzedni. Stała relacja to intymność, która sprzyja powstawaniu nawyków, rytuałów. Nowy związek wymaga od partnerów odrzucenia bagażu i budowania nowej intymności – im jesteśmy starsi, tym wyzwanie większe.

Porównania są wrogiem nowego związku.

Ważne jest też to żeby nie porównywać relacji, nie porównywać seksualności w poprzednim i w nowym związku, ponieważ absolutnie niczego nam to nie przynosi. Ważne jest tu i teraz; ważna jest ta osoba z którą teraz jesteśmy i ta relacja, którą tworzymy.

Jeśli chodzi o rozpoczynanie nowej relacji w wieku podeszłym, rzeczywiście duża część lęków wiąże się ze sprawnością seksualną. Czy dam radę, czy moja sprawność seksualna będzie wystarczająca dla nowego partnera czy partnerki. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie, należy udać się na konsultację do lekarza seksuologa, bądź psychologa seksuologa, by o tym porozmawiać. Być może będzie konieczność wsparcia się jakąś farmakoterapią, która teraz jest bardzo różnorodna, łatwo dostępna i skuteczna. Może okazać się, że niezbędne jest też wsparcia się psychoterapią, jeśli chodzi o zdiagnozowanie i wyciszenie lęków związanych z tworzeniem nowej relacji.

Czy kolejny związek ma większa szanse niż poprzednie? 

Z danych GUS wynika,  że 2013 r. rozwiodło się ponad 66 tys. par małżeńskich – czyli o 1,6 tys. więcej w stosunku do roku poprzedniego. Jednocześnie o prawie 22 tysiące zmalała ilość zawieranych małżeństw (181 tysięcy). Liczba ta maleje już piąty rok z rzędu.  Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą średnio ok. 14 lat. Statystyczny rozwiedziony mężczyzna miał w 2012 r. średnio 40-41 lat, a statystyczna kobieta o 2 lata mniej.

Dwie trzecie ankietowanych za wystarczającą przyczynę rozwiązania małżeństwa uznaje zdradę małżeńską (65%), a niemal trzy piąte wymienia w tym kontekście niezgodność charakterów małżonków (57%) oraz ich niedobranie seksualne (59%).

W ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Natomiast orzeczenie rozwodu z winy żony następuje w niewiele ponad 3% przypadków. Wina męża orzekana jest w 20% przypadków. Zwykle, w ponad 70% rozwodów, sąd nie orzeka winy., Z badań Marty Styrc prowadzonych w ramach projektu Famwell (2010, SGH) wynika, że jest kilka czynników, wpływających na wzrost prawdopodobieństwa rozwodu. Między innymi są to: ciąża panny młodej w momencie zawierania małżeństwa, wychowywanie dzieci, które małżonkowie mają z poprzednimi partnerami, problemy finansowe albo ciężka choroba któregoś z małżonków. Posiadanie dzieci może zwiększać trwałość małżeństwa, tylko, gdy chodzi o dzieci małe, do drugiego roku życia . Wśród rodziców dzieci 6-letnich lub starszych notuje się już podobny odsetek rozwodów, jak wśród małżeństw bezdzietnych. Najtrudniejszym, obfitującym w duże kryzysy okresem dla małżeństwa jest trzeci, czwarty i piąty rok po ślubie.

 

Summary
Nowy związek - nawiązywanie nowej relacji emocjonalnej
Title
Nowy związek - nawiązywanie nowej relacji emocjonalnej
Description

Po rozwodzie lub rozstaniu trudniej stworzyć nową trwałą relację. Każdy nowy związek to wyzwanie. Nowy związek po zakończeniu poprzedniego, długotrwałego - to jeszcze większe wyzwanie. Nowy związek w dojrzałym wieku, to czyn niemal bohaterski, bo dojrzały człowiek, wbrew pozorom, trudniej godzi się na kompromisy. Dlaczego tak trudno podjąc decyzję o nowym zaangażowaniu mówi psycholog seksuolog Małgorzata Pogorzelska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *