Powrót do życia seksualnego po zawale serca

Po zawale serca najbardziej dominującym uczuciem jest strach przed kolejnym zawałem

Przerażeni pacjenci obojga płci rezygnują z wielu aktywności, także seksualnej w obawie przed nadmierną eksploatacją serca.Kardiolog uspokaja – w stałym związku seks jest bezpieczny

prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz – kardiolog, Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM

Pół roku temu przeżyłem rozległy zawał, dziś czuję się dosyć dobrze. Boję się jednak większego wysiłku, bo nie chcę sobie zaszkodzić. Z drugiej stronie mnie, i mojej żonie chyba też, brakuje seksu. Kiedy możemy podjąć bezpiecznie próbę powrotu do naszej intymności?

Jeśli ktoś przeżył zawał serca, ma stabilną chorobę wieńcową, to dobrze by było, aby wychodząc ze szpitala, często nawet po krótkim pobycie, porozmawiał z lekarzem o różnych aspektach życia, także seksualnego.

Przed wypisem porozmawiaj z lekarzem 

Według statystyk śmiertelność podczas zawału serca wynosi od 6 % do 14 % i ten odsetek maleje. Pacjent po zawale bez powikłań nie powinien leżeć w łóżku dłużej niż dobę.  Zakres dozwolonej i wskazanej aktywności fizycznej ustala lekarz na podstawie wyniku próby wysiłkowej, która przeprowadzana jest ok.4 tygodnie po chorobie. Regularny wysiłek fizyczny, zdrowa dieta i rzucenie palenia pozwala pacjentom wrócić do normalnego życia. 

Coraz częściej sugerujemy lekarzom kardiologom, lekarzom rodzinnym, czy diabetologom, żeby rozmawiali o tym z pacjentami. Istnieją badania ankietowe przeprowadzone wiele lat temu, w których pytamy o to, czy pacjent chciałby, żeby lekarz poruszył z nim obszar życia seksualnego i okazuje się, że bardzo wielu pacjentów by chciało, aby lekarz ich o to zapytał. Chcieliby rozmawiać o tym z lekarzem, do którego mają zaufanie, którego znają. Istotne, aby nie był to jakiś lekarz przypadkowy, więc lekarz powinien być do tej rozmowy przygotowany.

Bezpieczna aktywność seksualna po zawale 

Pytanie o bezpieczną aktywność seksualną po zawale jest pytaniem, które wiąże się z opracowaniem wytycznych standardów w tym zakresie. Wytyczne amerykańskie sprzed paru lat, a także wytyczne europejski dotyczą postępowania po zawale i w działaniach prewencyjnych. Mówią one, że u pacjentów, którzy mają większe ryzyko zawału dobrze byłoby wykonać np. test wysiłkowy, próbę wysiłkową na bieżni czy na rowerze, żeby zobaczyć czy pacjent nie ma niedokrwienia, nie ma zaburzeń rytmu. Jeśli sobie radzi w ciągu 5-6 minut w takim klasycznym, standardowym protokole na bieżni czy na rowerze, to uznajemy, że aktywność seksualna jest dla niego bezpieczna. Bezpieczna oczywiście w stałym związku, co jest bardzo często podkreślane w tych standardach. Zgodnie z nimi  przewidywalny układ, relacja, emocje, które są oczywiście często bardzo duże, ale jednak stałe decydują o tym, że aktywność seksualna w stałym związku jest bezpieczniejsza dla pacjentów, którzy przebyli ostry zespół wieńcowy, czyli przebyli zawał serca.

6 tygodni po zawale serca 

Stanowiska eksperckie mówią, że pacjent będący od 6 do 12 tygodni po zawale, a według niektórych już 6 do 8 tygodni, jeśli czuje się dobrze i wszystko przebiega stabilnie, może bezpiecznie podjąć aktywność seksualną.

Okres pierwszych 2 tygodni po zawale,  chociaż pacjent często wtedy jest już w domu, to czas, w którym powinien się do swojej nowej sytuacji emocjonalnie zaadaptować. Między 2 a 6 tygodniem to jest okres rozważania, testowania różnych wysiłkowych możliwości w świecie, do którego pacjent wraca: zawodowym, domowym. Bywa czasami tak, że przed tym ostrym zespołem wieńcowym pacjent się gorzej czuł, coś się działo, nie mówił o tym, nie rozmawiał o tym z lekarzem. Jest to więc czas na przewartościowanie, na zastanowienie się, na ocenę, czy leki, które pacjent przyjmuje z konieczności z powodu przebycia zawału nie pogarszają funkcji seksualnych. Może się też zdarzyć, że wręcz je poprawiają, ale jeśli są one zaburzone to czy możemy bezpiecznie stosować leki wspomagające dysfunkcje erekcji. Lekarz powinien to ocenić. W ogromnej większości możemy je bezpiecznie stosować, dlatego, że interakcje między tymi lekami są rzadkie.

Summary
Powrót do życia seksualnego po zawale serca
Title
Powrót do życia seksualnego po zawale serca
Description

Jeśli zawał serca odbył się bez powikłań, to po próbach wysiłkowych i kontroli lekarskiej w ciągu 6 tygodni następuje powrót do aktywności fizycznej. Jakie są warunki bezpiecznego i zdrowego powrotu do aktywności seksualnej mówi kardiolog prof. Artur Mamcarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *