PREP przedekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV
PREP to regularne przyjmowanie leków antyretrowirusowych, jest sposobem na farmakologiczne wyeliinowanie ryzyka zakażenia wirusem HIV.
Maciej Nazarewicz – rzecznik Społecznego Komitetu ds. AIDS, certyfikowany doradca w Punkcie Konsultacyjno- Diagnostycznym, Poradnia Sepcjalistyczna Chmielna Express
Jak skutecznie zabezpieczyć się przed wirusem HIV? Czy bezpieczny seks jest dla nas gwarancją?
Jest coś takiego jak przedekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV. Jest ona znana już od wielu lat, w Polsce natomiast dopiero się pojawia ze względu na dotychczasowa cenę tych leków. Cena lekarstw stosowanych w ramach PREPu była bardzo wysoka. Teraz te leki są bardzo tanie, więc wiele poradni wprowadza usługę dla osób zainteresowanych taka profilaktyką.
Wysoka skuteczność PREP

Skuteczność profilaktyki PREP potwierdzina w licznych badaniach przeprowadzonych na dużych populacjach w Stanach Zjednoczonych oceniana jest jako bardzo wysoka. Jeżeli pacjenci przyjmują leki regularnie i stosują się do zaleceń lekarzy to redukcja ryzyka zachorowania sięga nawet 92%.
Panaceum na epidemię HIV?
Czy jest to metoda na zakończenie epidemii HIV? Trudno powiedzieć. MNie każdy decyduje się na przyjmowanie leków antyretrowirusowych, nie dla każdego też jest to najwłaściwsza metoda profilaktyki. Jest to przecież farmakoterpia. Bardzo istotne jest jednak to, że PREP przyjmowany zgodnie ze wskazaniami lekarza i przy jednoczesnym wykonywaniu wymaganych i zalecanych badań jest dla człowieka bezpieczny. Ważne, żeby pacjent znajdował sie pod opieka lekarza i nie brał leków PREP na własna rękę.
Kto powinien rozważyć PREP?
PREP szczególnie zaecany jest osobom , które mogą być narażone na ryzyko zakażenia. Mowa tutaj o parach mieszanych, w których jeden z partnerów żyje HIV, a drugi jest niezakażony – PREP chroni zdrowego partnera przed zakażeniem. Mowa tez o osobach, którym zdarza się uprawiać seks bez zabezpieczenia z więcej niż jednym partnerem – takie kontaktu niosą ze sobą ryzyko zakażenia, a więc PREP jest polecaną metodą profilaktyki. PREP staje się sensownym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy zdajemy sobie sprawę z podejmowanego ryzyka i z różnych względów nie możemy tego ryzyka wyeliminować. A PREP jest sposobem na farmakologiczne wyeliminowanie lub przynajmniej zmniejszenie ryzyka zakażenia wirusem HIV.
PREP nie jest refundowany
W tej chwili PREP nie jest refundowany – nie wiadomo czy i kiedy w ogóle będzie. Jest to usługa świadczona przez dedykowane poradnie – na razie jest ich w Polsce kilka – W Warszawie, Szczecinie, Wrocławiu i Gdańsku.
Jak przyjmować PREP
Istnieją dwa schematy przyjmowania PREPu; można przyjmować leki w sposób ciągły – codziennie po jednej tabletce, można tez przyjmować leki okazjonalnie. W tym drugim wypadku bierze się dwie tabletki na 2-12 godzin przed stosunkiem, dobę po stosunku i dwie doby po stosunku.
Jak dokładnie działa PREP
Tenofovir i emtrycytrabina przyjmowane w ramach PREP powodują blokowanie replikacji wirusa. Wirus w zetknięciu z lekiem nie może się namnażać, co uniemożliwia mu zainfekowanie zdrowej osoby.
Jak rozpocząć terapię?
Należy zgłosić się do poradni, która świadczy taką usługę, należy skonsultować się z lekarzem chorób zakaźnych, który przeprowadzi wywiad z pacjentem i wypisze skierowania na niezbędne badania oraz recepty na leki. Wizyty u tego lekarza musza odbywać się nie rzadziej niż raz na kwartał – chodzi o kontrolę czy profilaktyka przebiega właściwie, bez komplikacji, czy pacjent dobrze toleruje leki, czy jego stan zdrowia nie uległ zmianie i czy w międzyczasie nie zakaził się inną chorobą przenoszoną drogą płciową np. kiłą lub rzeżączką.
Tenofovir i emtrycytabina
Tenofovir i emtrycytabina to zwykłe leki antyretrowirusowe, ale są to jedyne zarejestrowane leki, które można podawać w ramach przedekspozycyjnej profilaktyki HIV. Wykazano, że mają one bardzo wysoką skuteczność U osoby zdrowej PREP blokują replikację wirusa, tak samo działają u osoby zakażonej uniemożliwiając namnażanie wirusa.
PREP to przedekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV. Polega na regularnym przyjmowaniu leków antyretrowirusowych, jest sposobem na farmakologiczne wyeliinowanie ryzyka zakażenia lub znaczne jego zmniejszenie. Nie jest refundowana, ale ceny leków antywirusowych w ostatnich latach bardzo spadły. Mówi Maciej Nazarewicz – rzecznik Społecznego Komitetu ds. AIDS, certyfikowany doradca w Punkcie Konsultacyjno- Diagnostycznym, Poradnia Sepcjalistyczna Chmielna Express
Dodaj komentarz