Niepłodność męska – przyczyny, diagnostyka

Niepłodność męska jest równie częsta jak niepłodność kobiet; najczęściej winne są zbyt wolne i nieliczne plemniki. 

Niepłodność – stan, w którym zachodzi niemożność zajścia w ciążę pomimo rocznego współżycia seksualnego z przeciętną częstotliwością 3–4 stosunków tygodniowo, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Problem niepłodności dotyczy 10–15% par w wieku reprodukcyjnym W 35% przyczyna niepłodności leży po stronie kobiety i tyle po stronie mężczyzny, a za 10% odpowiadają oboje. W 20% przypadków nie da się określić jednoznacznej przyczyny kłopotów z poczęciem.

dr Jan Karol Wolski – specjalista androlog, urolog, novum.com.pl

Staramy się bez skutku o dziecko; żona się badała – u niej wszystko ok? W takim razie to moja wina – co może mi być? “Jakimi  badaniami mogę potwierdzić lub wykluczyć niepłodność?” 

 

Regularne współżycie bez antykoncepcji, a ciąży nie ma! 

plemniki
O niepłodności małżeńskiej mówimy, gdy po rocznym współżyciu bez antykoncepcji partnerka nie zachodzi w ciążę. Trzeba pamiętać, że “odpowiedzialnością” za niepłodność kobiety i mężczyźni dzielą się po równo.

 

Trzeba mocno podkreślić, że nie ma czegoś takiego jak “wina” w odniesieniu do niepłodności; są tylko przyczyny lub przyczyna i one  dotykają w tym samym procencie kobiety i mężczyzn.

Pewnym błędem jest w sposobie myślenia jest badanie tylko kobiety, a dopiero w perspektywie miesięcy lub lat nieudanych starań kierowanie mężczyzn na badanie nasienia.

W myśl nowoczesnego leczenia niepłodności te działania muszą być równoległe. Jeśli więc Państwo stwierdzą, że ciąży nie ma pomimo regularnego współżycia bez antykoncepcji to należy skontaktować się z odpowiednimi lekarzami: kobieta z ginekologiem, mężczyzna z andrologiem i wykonać niezbędne badania. 

Dopiero w przypadku stwierdzenia nieprawidłowej budowy nasienia zaczynamy dalszą diagnostykę. Tych badań diagnostycznych jest bardzo dużo.  Nie ma więc prostej odpowiedzi na pytanie ” co mi jest?” – diagnostyka niepłodności męskiej jest bardzo rozbudowana jest bardzo obszerna. Pocieszające jest to – i zawsze to powtarzam moim pacjentom – że już od wielu lat mamy klarowne sposoby postępowania, które pozwalają sprawnie i szybko zdiagnozować problem zaburzeń płodności i jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Wszystkim zależy, żeby pacjent nie tracił sił, środków i emocji na niepotrzebne ruchy.

Badania diagnostyczne niepłodności męskiej.

Podstawowe badanie, które określa płodność osobnicza mężczyzny jest badanie nasienia. W oparciu o te badania możemy powiedzieć, że mężczyzna jest płodny, ma obniżoną płodność lub, że jest bezpłodny.

Rok bez antykoncepcji.

Generalnie pojęcie płodności wiąże się z  koniecznością regularnego współżycia. Definicja niepłodności małżeńskiej opiera się o co najmniej roczne współżycie bez antykoncepcji. Dlaczego?   Jest przyjęte kryterium wartości nasienia, które mężczyzna powinien spełnić i które uważa się za normalne.

Duża grupa mężczyzn ma te parametry wyraźnie zaniżone, a pomimo to uzyskuje ciążę w sposób naturalny; są na to medyczne dowody w postaci choćby badan genetycznych, które pokazują, że mężczyzna  z 2000000 – 3000000 zamiast obowiązkowych 15 milionów tez może zapłodnić partnerkę. Płodność zawsze należy oceniać w kontekście pary. Istnieje pojęcie osobniczego potencjału płodności – teoretycznie mężczyzna z takim to a taki nasieniem: z konkretną  jakością, z konkretną  ilością, jakością ruchu, budową plemników może się znaleźć w 85% populacji, która może uzyskać. ciąże droga naturalna lub w 15%, która tej ciąży mieć nie może pomimo niestosowania antykoncepcji

plemnik, płodność, niepłodność
Uznaje się, że zdrowy mężczyzna powinien mieć co najmniej 15 milionów plemników w 1ml nasienia; tymczasem zdarzają się nierzadko ciąże od mężczyzn, którzy tych plemników wyprodukowali tylko 2 miliony

Przyczyny niepłodności męskiej

Mogą to być wady narządów płciowych, nieprawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego (niedobór testosteronu), zaburzenia psychiczne. Jednak  po pierwsze zwraca się uwagę na ilość plemników w 1 ml, na prawidłowość ich budowy, ruchliwość . W 1 ml nasienia powinno być obecnych od 15 do 300 mln. plemników. 

Analiza ejakulatu.

Aspermia – brak ejakulatu

Azoospermia – brak plemników w ejakulacie

Oligo-astenospermia – nieprawidłowości w zakresie liczby i ruchliwości plemników

Oligospermia – liczba plemników poniżej 20 mln. w 1 ml

Astenospermia – zaburzenia ruchliwości plemników

Teratospermia – mniej niż 30% plemników o prawidłowej morfologii

Normospermia – od 20 do 300 mln. plemników w 1 ml, nasienie prawidłowe

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *