Niepłodność męska jest równie częsta jak niepłodność kobiet; najczęściej winne są zbyt wolne i nieliczne plemniki.
Niepłodność – stan, w którym zachodzi niemożność zajścia w ciążę pomimo rocznego współżycia seksualnego z przeciętną częstotliwością 3–4 stosunków tygodniowo, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Problem niepłodności dotyczy 10–15% par w wieku reprodukcyjnym W 35% przyczyna niepłodności leży po stronie kobiety i tyle po stronie mężczyzny, a za 10% odpowiadają oboje. W 20% przypadków nie da się określić jednoznacznej przyczyny kłopotów z poczęciem.
dr Jan Karol Wolski – specjalista androlog, urolog, novum.com.pl
Staramy się bez skutku o dziecko; żona się badała – u niej wszystko ok? W takim razie to moja wina – co może mi być? “Jakimi badaniami mogę potwierdzić lub wykluczyć niepłodność?”
Regularne współżycie bez antykoncepcji, a ciąży nie ma!
Trzeba mocno podkreślić, że nie ma czegoś takiego jak “wina” w odniesieniu do niepłodności; są tylko przyczyny lub przyczyna i one dotykają w tym samym procencie kobiety i mężczyzn.
Pewnym błędem jest w sposobie myślenia jest badanie tylko kobiety, a dopiero w perspektywie miesięcy lub lat nieudanych starań kierowanie mężczyzn na badanie nasienia.
W myśl nowoczesnego leczenia niepłodności te działania muszą być równoległe. Jeśli więc Państwo stwierdzą, że ciąży nie ma pomimo regularnego współżycia bez antykoncepcji to należy skontaktować się z odpowiednimi lekarzami: kobieta z ginekologiem, mężczyzna z andrologiem i wykonać niezbędne badania.
Dopiero w przypadku stwierdzenia nieprawidłowej budowy nasienia zaczynamy dalszą diagnostykę. Tych badań diagnostycznych jest bardzo dużo. Nie ma więc prostej odpowiedzi na pytanie ” co mi jest?” – diagnostyka niepłodności męskiej jest bardzo rozbudowana jest bardzo obszerna. Pocieszające jest to – i zawsze to powtarzam moim pacjentom – że już od wielu lat mamy klarowne sposoby postępowania, które pozwalają sprawnie i szybko zdiagnozować problem zaburzeń płodności i jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Wszystkim zależy, żeby pacjent nie tracił sił, środków i emocji na niepotrzebne ruchy.
Badania diagnostyczne niepłodności męskiej.
Podstawowe badanie, które określa płodność osobnicza mężczyzny jest badanie nasienia. W oparciu o te badania możemy powiedzieć, że mężczyzna jest płodny, ma obniżoną płodność lub, że jest bezpłodny.
Rok bez antykoncepcji.
Generalnie pojęcie płodności wiąże się z koniecznością regularnego współżycia. Definicja niepłodności małżeńskiej opiera się o co najmniej roczne współżycie bez antykoncepcji. Dlaczego? Jest przyjęte kryterium wartości nasienia, które mężczyzna powinien spełnić i które uważa się za normalne.
Duża grupa mężczyzn ma te parametry wyraźnie zaniżone, a pomimo to uzyskuje ciążę w sposób naturalny; są na to medyczne dowody w postaci choćby badan genetycznych, które pokazują, że mężczyzna z 2000000 – 3000000 zamiast obowiązkowych 15 milionów tez może zapłodnić partnerkę. Płodność zawsze należy oceniać w kontekście pary. Istnieje pojęcie osobniczego potencjału płodności – teoretycznie mężczyzna z takim to a taki nasieniem: z konkretną jakością, z konkretną ilością, jakością ruchu, budową plemników może się znaleźć w 85% populacji, która może uzyskać. ciąże droga naturalna lub w 15%, która tej ciąży mieć nie może pomimo niestosowania antykoncepcji
Przyczyny niepłodności męskiej
Mogą to być wady narządów płciowych, nieprawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego (niedobór testosteronu), zaburzenia psychiczne. Jednak po pierwsze zwraca się uwagę na ilość plemników w 1 ml, na prawidłowość ich budowy, ruchliwość . W 1 ml nasienia powinno być obecnych od 15 do 300 mln. plemników.
Analiza ejakulatu.
Aspermia – brak ejakulatu
Azoospermia – brak plemników w ejakulacie
Oligo-astenospermia – nieprawidłowości w zakresie liczby i ruchliwości plemników
Oligospermia – liczba plemników poniżej 20 mln. w 1 ml
Astenospermia – zaburzenia ruchliwości plemników
Teratospermia – mniej niż 30% plemników o prawidłowej morfologii
Normospermia – od 20 do 300 mln. plemników w 1 ml, nasienie prawidłowe
Dodaj komentarz