Punkcja jajników – pobieranie dojrzałych komórek jajowych

Punkcja jajników to nazwa zabiegu, podczas którego pobierane są dojrzałe komórki jajowe.

Odbywa się w z znieczuleniu dożylnym, pod kontrola anestezjologa. Zabieg  trwa do kilkudziesięciu minutJajniki nakłuwa się specjalną igła, którą prowadzi się precyzyjnie dzięki  kamerze USG tak, by z pęcherzyka Graafa pobrać płyn z komórkami jajowymi

Punkcja jajników to jest zabieg, którego celem jest pozyskanie komórek jajowych do zapłodnienia metodą in vitro. Kończy ona proces stymulacji jajników.

Punkcja jajników – 36 godzin od zastrzyku 

Po zakończeniu procesu stymulacji jajników  pacjentka jest proszona o samodzielne podanie sobie leku (zazwyczaj jest to Pregnyl), który spowoduje ostateczne dojrzewanie komórek  jajowych w pęcherzykach. Leka należy podać o  o ściśle określonej przez lekarza godzinie. Zabieg punkcji jajników  . powinien się odbyć najpóźniej 36 godzin od podania tego leku.

Punkcja jajników – absolutnie na czczo 

Zapłodnienie in vitro - punkcja jajników
Punkcja to taka procedura medyczna, podczas której przy użyciu specjalnej igły pobiera się tkankę pacjenta lub opróznia ją ze zbędnego płynu. Punkcja jajników to etap zapłodnienia pozaustrojowego, które uznane jest za metodę leczenia niepłodności. Wszystko, co dotyczy tej metody regulowane jest przez Ustawę o leczeniu niepłodności z czerwca 2015 roku.

Prze planowanym zabiegiem  pacjentce nie wolno nic pic  i jeść co najmniej przez 6 godzin. Zakazane jest także żucie gumy. Odradza się stosowanie perfum, czasem nawet pasty do zębów.  Zabieg wykonywany jest w krótkim znieczuleniu dożylnym, czyli na czas zabiegu pacjentka zasypia na kilka, kilkanaście minut – cały czas pod opieką anestezjologa. Ginekolog w tym czasie, pod kontrolą USG, od strony pochwy, przez sklepienie pochwy, nakłuwa wszystkie pęcherzyki obecne w jajnikach i pobiera zawarty w nich płyn, który przekazuje od razu embriologowi. Embriolog w płynie poszukuje struktur zawierających komórki jajowe.

Po zabiegu – możliwe ból i lekkie krwawienie 

Po ustąpieniu działania podanych  leków przeciwbólowych pacjentka może odczuwać dolegliwości bólowe w dole brzucha. Może także odczuwać dyskomfort podczas jazdy samochodem, zwłaszcza na nierównym terenie, a także podczas korzystania z toalety. Tego dnia wskazana jest dieta lekkostrawna, by nie pogłębiać tego dyskomfortu.  Im więcej komórek zostało pobranych, im bardziej lekarz pokłuł jajniki, tym większe i bardziej dokuczliwe jest to uczucie dyskomfortu. Nie jest to jednak ból wymagający podania silnych leków przeciwbólowych. Zwykle leki typu Paracetamol czy Ibuprom wystarczają.

Po zabiegu odpoczynek 

Zalecamy oczywiście w dniu zabiegu odpoczynek i powstrzymanie się od pracy. Te ograniczenia narzuca  fakt, że zabieg był wykonywany w znieczuleniu, nie zaś sam zabieg.  Znieczulenie to zawsze silny bodziec i reakcje na niego mogą być różne, na pewno jednak organizm jest osłabiony.  Punkcja jajników  to zabieg naprawdę mało obciążający i większość kobiet znosi go bardzo dobrze.

Czego nie robić po punkcji jajników 

Ponieważ przed zabiegiem podawane są leki, które mogą upośledzać koncentrację w danym dniu,  pacjentka jest zawsze uprzedzana, że nie powinna w przez kilkanaście godzin   prowadzić pojazdu, obsługiwać urządzeń elektrycznych, podejmować ważnych życiowych decyzji typu podpisanie umowy o kredyt. Jest to taki dzień kiedy  należy porządnie odpocząć.  Ważne, żeby w dniu zabiegu przez co najmniej  dobę towarzyszyła pacjentce jakas odpowiedzialna, dorosła osoba.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *