Punkcja jajników to nazwa zabiegu, podczas którego pobierane są dojrzałe komórki jajowe.
Odbywa się w z znieczuleniu dożylnym, pod kontrola anestezjologa. Zabieg trwa do kilkudziesięciu minutJajniki nakłuwa się specjalną igła, którą prowadzi się precyzyjnie dzięki kamerze USG tak, by z pęcherzyka Graafa pobrać płyn z komórkami jajowymi
Punkcja jajników to jest zabieg, którego celem jest pozyskanie komórek jajowych do zapłodnienia metodą in vitro. Kończy ona proces stymulacji jajników.
Punkcja jajników – 36 godzin od zastrzyku
Po zakończeniu procesu stymulacji jajników pacjentka jest proszona o samodzielne podanie sobie leku (zazwyczaj jest to Pregnyl), który spowoduje ostateczne dojrzewanie komórek jajowych w pęcherzykach. Leka należy podać o o ściśle określonej przez lekarza godzinie. Zabieg punkcji jajników . powinien się odbyć najpóźniej 36 godzin od podania tego leku.
Punkcja jajników – absolutnie na czczo

Prze planowanym zabiegiem pacjentce nie wolno nic pic i jeść co najmniej przez 6 godzin. Zakazane jest także żucie gumy. Odradza się stosowanie perfum, czasem nawet pasty do zębów. Zabieg wykonywany jest w krótkim znieczuleniu dożylnym, czyli na czas zabiegu pacjentka zasypia na kilka, kilkanaście minut – cały czas pod opieką anestezjologa. Ginekolog w tym czasie, pod kontrolą USG, od strony pochwy, przez sklepienie pochwy, nakłuwa wszystkie pęcherzyki obecne w jajnikach i pobiera zawarty w nich płyn, który przekazuje od razu embriologowi. Embriolog w płynie poszukuje struktur zawierających komórki jajowe.
Po zabiegu – możliwe ból i lekkie krwawienie
Po ustąpieniu działania podanych leków przeciwbólowych pacjentka może odczuwać dolegliwości bólowe w dole brzucha. Może także odczuwać dyskomfort podczas jazdy samochodem, zwłaszcza na nierównym terenie, a także podczas korzystania z toalety. Tego dnia wskazana jest dieta lekkostrawna, by nie pogłębiać tego dyskomfortu. Im więcej komórek zostało pobranych, im bardziej lekarz pokłuł jajniki, tym większe i bardziej dokuczliwe jest to uczucie dyskomfortu. Nie jest to jednak ból wymagający podania silnych leków przeciwbólowych. Zwykle leki typu Paracetamol czy Ibuprom wystarczają.
Po zabiegu odpoczynek
Zalecamy oczywiście w dniu zabiegu odpoczynek i powstrzymanie się od pracy. Te ograniczenia narzuca fakt, że zabieg był wykonywany w znieczuleniu, nie zaś sam zabieg. Znieczulenie to zawsze silny bodziec i reakcje na niego mogą być różne, na pewno jednak organizm jest osłabiony. Punkcja jajników to zabieg naprawdę mało obciążający i większość kobiet znosi go bardzo dobrze.
Czego nie robić po punkcji jajników
Ponieważ przed zabiegiem podawane są leki, które mogą upośledzać koncentrację w danym dniu, pacjentka jest zawsze uprzedzana, że nie powinna w przez kilkanaście godzin prowadzić pojazdu, obsługiwać urządzeń elektrycznych, podejmować ważnych życiowych decyzji typu podpisanie umowy o kredyt. Jest to taki dzień kiedy należy porządnie odpocząć. Ważne, żeby w dniu zabiegu przez co najmniej dobę towarzyszyła pacjentce jakas odpowiedzialna, dorosła osoba.
Dodaj komentarz