Komórka jajowa pobrana w czasie punkcji jajników podlega podziałom mitotycznym
Po połączeniu komórki z plemnikiem tylko najsilniejsze zarodki osiągają etap blastocysty
Struktury komórkowe, które są izolowane bezpośrednio z płynu pęcherzykowego, pobrane w czasie zabiegu punkcji jajników nie są jeszcze wyizolowanymi komórkami jajowymi. Są to pewne struktury, w których ta komórka się znajduje. W zależności od tego jaką formę zapłodnienia pozaustrojowego będziemy stosować, różne będą losy tych struktur.
Komórka jajowa w klasycznej procedurze in vitro
W przypadku klasycznego zapłodnienia in vitro umieszcza się na jednej szalce zawiesiny plemników i komórki jajowe w całości, z wieńcem komórek ziarnistych, które właściwą komórkę jajową otaczają.
Komórka jajowa w procedurze ICSI

W 4 lub 5 dniu blastomery zaczynają różnić się między sobą.Kolejne podziały komórkowe tworzą blastocystę. Na tym etapie w ciążach spontanicznych zarodek zagnieżdża się w śluzówce macicy.
Jeżeli planujemy wykonanie wstrzyknięcia plemnika do komórki jajowej, czyli procedurę ICSI, to wówczas ta właściwa komórka jajowa musi być z tych komórek ziarnistych oczyszczona. Robi to embriolog w warunkach laboratoryjnych z zachowaniem wszelkich zasad czystości. Zwykle się to odbywa około dwóch do trzech godzin od momentu pobrania komórek jajowych z jajników. Tak przygotowane komórki jajowe oczekują na zapłodnienie, czyli procedurę wstrzyknięcia plemnika do komórki jajowej.
Zapłodnienie komórki jajowej
W klasycznym zapłodnieniu in vitro po umieszczeniu na szali plemnika i komórki jajowej są one przenoszone do inkubatora, gdzie panują odpowiednie warunki fizyko-chemiczne, odpowiednia temperatura, wilgotność, stężenie dwutlenku węgla. Pozostawione tam są w pewnym sensie same sobie i dopiero po około osiemnastu godzinach, embriolog będzie oceniał czy doszło do zapłodnienia. Podobnie się dzieje z komórkami, które zostały nastrzyknięte plemnikami. One też wędrują do inkubatorów i też są oceniane dopiero po kilkunastu godzinach, gdzie pewne cechy widoczne pod mikroskopem pozwalają stwierdzić czy doszło do zapłodnienia.
Rozwój pobranych komórek
Zygota – czyli ludzki zarodek, kilkanaście godzin po zapłodnieniu przedstawia to zdjęcie, gdzie widzimy przede wszystkim dwa przedjądrza: przedjądrze męskie i przedjądrze żeńskie. To jest oznaka, że doszło do prawidłowego zapłodnienia. W drugiej dobie rozwoju, prawidłowo rozwijający się zarodek składa się z czterech komórek tzw. blastomery, które w kolejnych godzinach się dzielą i w dniu trzecim obserwując taki zarodek widzimy zarodek siedmio lub ośmiokomórkowy.
Dodaj komentarz