Rzeżączkę wywołuje bakteria – dwoinka rzeżączki
Jest to choroba bardzo powszechna, choć w Polsce jej statystyki są niedokładne, nie wszyscy chorzy zgłaszają się do lekarzy. Może współistnieć z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zabieg Credego wykonywany zaraz po urodzeniu dziecka ma zabezpieczyć wzrok dziecka przed skutkami niediagnozowanej rzeżączki matki
dr Iwona Rudnicka – Poradnia Specjalistyczna Chmielna Express, Klinika Dermatologii i Wenerologii WUM
Jak się objawia rzeżączka? Jakie badania należy zrobić i jak się ją leczy?
Rzeżączka dotyczy przede wszystkim cewki moczowej u mężczyzn, a w przypadku kobiet – cewki moczowej i kanału szyjki macicy.
Objawy rzeżączki u mężczyzn

Objawy choroby są szczególnie łatwe zauważalne u mężczyźni. Jest to ropny wyciek z cewki moczowej, który pojawia się zwykle w ciągu tygodnia od kontaktu seksualnego. Wysiękowi towarzyszy dyskomfort podczas oddawania moczu, czasami jest to także ból i pieczenie. Mężczyźni mają więc ze strony organizmu jasny sygnał, że coś jest nie tak i zwykle bardzo szybko trafiają do lekarza.
Objawy rzeżączki u kobiet
U kobiet choroba ta umiejscawia się przede wszystkim w kanale szyjki macicy, a objawy mogą być niespecjalnie alarmujące. Czasem może to być wzmożona wydzielina z dróg rodnych, czyli upławy, które nie każdą kobietę zmotywują do pójścia do lekarza. Kobiety zwykle trafiają na leczenie za pośrednictwem partnerów, którzy o potrzebie zgłoszenia się do lekarza w związku z rzeżączką. Same, z własnej inicjatywy, z powodu objawów, które u siebie stwierdzają, rzadko sięgają po pomoc.
Skutki nieleczonej rzeżączki
Nieleczona rzeżączka może powodować bardzo rozległe konsekwencje. Może więc wywoływać stan zapalny narządów miednicy, zapalenie jajników czy jajowodów. Może również prowadzić do późniejszych konsekwencji w postaci zrostów jajowodowych i problemów z płodnością. Nie tylko może być przyczyną niepłodności mechanicznej, ale również może prowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia, ze względu na to, że u takich kobiet może dochodzić do rozwoju ciąży pozamacicznej. Więc na pewno rzeżączka to choroba, która może poważnie zagrażać kobietom.
Leczenie rzeżączki
Terapia rzeżączki jest prosta. Podaje się antybiotyk w jednorazowej dawce domięśniowo i rozwiązuje to problem. Przypominam, że leczenie pacjenta, który sam przychodzi z objawami jest tylko częściowym rozwiązaniem problemu, ponieważ na choroby te nie można chorować w pojedynkę, zawsze dotyczy to chociaż jeszce jednej osoby. Z tego względu konieczne jest obejmowanie opieką partnerów seksualnych pacjenta. Obowiązek ten dotyczy lekarzy, natomiast pacjenci są zobowiązani do poinformowania ich o takiej konieczności. Ważna jest więc tutaj odpowiedzialność za zdrowie drugiej osoby. Kłopot pojawia się wtedy, gdy niespecjalnie zna się tą osobę i trudno do niej dotrzeć.
Rzeżączka poza strefami płciowymi
Choroba może objąć inne części ciała. Jeśli do zakażenia doszło przez stosunek analny zdarza się rzeżączkowe zapalenie odbytu i odbytnicy. Podobni jak w innych przypadkach ten wariant może przebiegać bezobjawowo lub z objawami. Do najbardziej typowych należą uczucie dyskomfortu i pieczenie w odbycie, śluzowata wydzielina. Bardzo rzadko choroba zajmuje gardło. Zapalenie rzeżączkowe gardła na ogól przebiega bezobjawowo. Jeśli pojawiają się objawy to pod postacią zaczerwienienia i obrzęku podniebienia, ropnego osadu na migdałkach.
Dodaj komentarz