Seksoholizm a wysokie libido – kiedy seks staje się wrogiem

Seksoholizm a wysokie libido – kiedy seks staje się wrogiem.

Michel Douglas i David Duchovny są/byli  seksoholikami. Sting i George Clooney słyną z bujnego temperamentu. Gdzie leży granica między dużym popędem seksualnym a chorobą? Seksoholizm jest uzależnieniem i też zaburzeniem – wpływa na funkcjonowanie, niszczy więzi z bliskimi. Jak rozpoznać problem, zanim zniszczy nam życie i co wtedy robić?

Małgorzata Pogorzelska – seksuolog

Co to jest seksoholizm? Czy uzależnienie od seksu może niszczyć związek, przecież mówi się, że problemem jest brak seksu w związku? 

Co to jest seksoholizm? Jak go rozpoznać?

Seksoholizm jest to potoczne określenie osoby uzależnionej od seksu czyli uzależnionej od potrzeby rozładowywania napięcia seksualnego cały czas.

Wszystko jedno w jaki sposób to robi i z jakimi osobami. Jest to porównywane do uzależnienia – mówi się o uzależnieniu od seksu, ponieważ seksoholizm rzeczywiście spełnia prawie wszystkie kryteria uzależnienia – tzn. pojawia się silny przymus kontaktów seksualnych, poszukiwania kontaktów seksualnych, przymus poszukiwania partnerów/partnerek.

Takie kontakty seksualne często zagrażają naszemu zdrowiu, bezpieczeństwu. Jesteśmy w stanie dla tych kontaktów seksualnych zaryzykować utrzymanie naszego związku, rodziny, pracy zawodowej. Te kontakty powoli dominują nasze życie. Temat seksualny, seksu, seksualności innych partnerów, partnerek powoli staje się tematem dominującym w naszym życiu. Nie jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić.

Uzależnienie od seksu
Na świecie zbadano już wszystko, ustalono także, że statystyczny mężczyzna myśli o seksie 34 razy dziennie, a kobieta zaledwie 18. Jest to mniej więcej tyle, ile uwagi obie płcie poświęcają jedzeniu . Możemy więc założyć, że myślenie o seksie nie jest jeszcze objawem uzależnienia lub anomalii. O tych ostatnich mowa jest wtedy, gdy myśl wprowadzamy równie często w czyn.

Czym się różni seksoholizm od uzależnienia?

Jedyne, co różni seksoholizm od innego rodzaju uzależnienia to fakt, że przy uzależnieniu możemy odstawić substancję która uzależnia. Odwyk polega na tym, że odstawiamy tą substancję –  tak jak niepijący alkoholik nie może spożywać alkoholu.

Niestety przy popędzie seksualnym nie jesteśmy w stanie odstawić uzależniającej substancji, ponieważ jest to nasze własne libido, nasz popęd seksualny – integralna część naszej istoty, naszego człowieczeństwa. W związku z tym nie możemy tego traktować jako uzależnienie.

Uzależnienie od seksu
Uzależnienie od seksu to przymus uprawiania go. Dla osoby uzależnionej nie istnieje takie pojęcie jak zdrada – przymus odbiera zdolność racjonalnego myślenia i stawia osobę chora poza nawiasem normy. Podobnie jak w przypadku alkoholu i narkotyków osoba chora potrzebuje wsparcia bliskich i terapeuty.

Leczenie seksoholizmu

Jeżeli chodzi o leczenie seksoholizmu stosuje się często metody 12 kroków stosowanych przy uzależnieniach. Będąc w satysfakcjonującym związku należy zadać sobie przede wszystkim pytanie jaki jest seks z drugą osobą, jaka jest seksualność z tą drugą osobą. Nawet mimo uczucia, którym darzymy drugą osobę życie seksualne z nią może nam nie do końca odpowiadać. W przypadku Pana, który zadał nam pytanie warto zastanowić się czy takie szukanie przygód poza związkiem jest związane z poszukiwaniem innych wrażeń czyli tych niedostępnych w stałym związku. Może są to realizacje fantazji, których nie ma pan odwagi wprowadzić do swojej relacji, a może inne upodobania seksualne, inne preferencje seksualne, które udaje się wprowadzić w przygodnych relacjach. Być może jest to kompulsywne uprawianie miłości tzn. nie liczy się do końca druga osoba, nie liczy się jakość seksu, natomiast przymus. Istnieje silny przymus uprawiania seksu, szukania kontaktów i osiągania satysfakcji. Być może jest to związane z bardzo wysokim poziomem libido.

Jeśli popęd seksualny jest tak duży, że seksualność w relacji nawet regulowana za pomocą masturbacji nie wystarcza, to rzeczywiście jest problem związany ze zbyt wysokim popędem seksualnym.

Nadmierny popęd seksualny diagnozuje się w ten sposób, że po prostu sprawia on dyskomfort jego właścicielowi. W każdym z tych trzech przypadków bardzo potrzebna jest pomoc specjalisty – lekarza bądź seksuologa terapeuty  – zwłaszcza jeśli mówi Pan o tym, że zależy panu na partnerce z którą pan tworzy związek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *