Spadek libido. Czy to groźba aseksualności?

Spadek libido, brak zainteresowania seksem, zaburzenia potencji. 

Najważniejsze jest określić kiedy miał miejsce spadek libido. Ponieważ spadek libido może być pierwszym objawem wielu chorób: cukrzycy, miażdżycy chorób naczyniowych, hormonalnych. Może być tez pierwszym objawem maskowanej depresji. Może byc to nawet depresja, o która byśmy się nawet nie podejrzewali. 

Małgorzata Pogorzelska – seksuolog, seksuolog – pogorzelska.pl

 Aseksualność to całkowity brak zainteresowania seksem. Spadek libido to nagły brak popędu – może być objawem miażdżycy, cukrzycy i innych chorób. Może być też reakcją na stres. Warto problemowi przyjrzeć się bliżej.

Spadek libido może oznaczać cukrzycę, miażdżycę, depresję, zaburzenia hormonalne. Spadek libido a stres.

Aseksualność a spadek libido.
O ile niektórzy seks przeceniają, o tyle inni nie doceniają jego znaczenia dla związku. To sfera, w której partnerzy są ze sobą najbliżej i tu powinni być ze sobą najszczersi. Nie masz ochoty – powiedz dlaczego, ale nie zmuszaj się.

Najważniejsze to  określić kiedy miał miejsce spadek libido. Ponieważ spadek libido może być pierwszym objawem wielu chorób: cukrzycy, miażdżycy, chorób naczyniowych, hormonalnych. Może być też pierwszym objawem maskowanej  Może być to nawet depresja, o którą byśmy się nigdy nie podejrzewali. Bardzo często nie łączymy spadku libido ze stresem w pracy.

Oznacza to,  funkcjonujemy w takiej dwoistości: jesteśmy bardzo zmęczeni, wyczerpani, wręcz wypaleni zawodowo w życiu profesjonalnym, natomiast oczekujemy od siebie I naszego ciała, które nam przecież w tym stresie towarzyszy, że w sypialni nagle odrodzimy się I seks będzie funkcjonował bez zarzutu.

Seks jest papierkiem lakmusowym związku.

Oczywiście, że są przypadki, kiedy przez seksualność kompensujemy sobie stres w pracy, ale znacznie częstszym objawem – zarówno u kobiet jak I mężczyzn – jest problem z libido w szczególnie stresującym okresie.

Spadek libido w relacji bardzo często jest związany z relacją jako taką; jest to papierek lakmusowy tego, jak nam jest w związku. Często nie wyrażamy różnych pretensji, urazów, złości wobec partnera/ partnerki, natomiast spadek libido jest pierwszym objawem naszej wzrastającej niechęci do partnera lub do sposobu współżycia. Być może seks staje się dla nas nużący, być może od początku nam nie odpowiadał, ale więź emocjonalna, która z biegiem lat naturalnie się zmienia, przestaje być naszą główną motywacją do podejmowania kontaktów seksualnych. I wtedy libido osłabia się.

Wzorcowa sprawność seksualna

Bardzo często jest też tak, że żyjemy w czasach kiedy media nakazują nam sprawność seksualną, a mężczyznom nieustającą ochotę i gotowość do seksu, a więc kiedy pojawiają się pierwsze symptomy spadku zainteresowania seksem młodzi ludzie bywają przerażeni.”Spada mi libido – czy coś się dzieje?” – absolutnie nie! Seks, jak każda sfera życia podlega cyklicznym przemianom; raz jest go więcej, innym razem mniej. I to jest zupełnie naturalne.

.

Aseksualnośc – definicja

Aseksualizm, inaczej aseksualność − trwałe nieodczuwanie pociągu seksualnego wobec innych osób. Od niedawna uznawany w części środowisk naukowych za jedną z orientacji seksualnych lub za brak orientacji seksualnej. Ocenia się, że aseksualne jest około 1% populacji.

Aseksualizm nie jest tym samym, co abstynencja seksualna, która jest powstrzymaniem się od aktywności seksualnej pomimo odczuwania pociągu seksualnego. Niektórzy aseksualiści są aktywni seksualnie pomimo nieodczuwania pociągu seksualnego, np. by zaspokoić potrzeby partnera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *