Wirus HIV – jak zabezpieczyć się przed zarażeniem?

Wirus HIV (human immunodeficiency viruses) czyli  ludzki wirus upośledzenia odporności przenosi się przez krew, nasienie, preejakulat, wydzielinę pochwy, wydzielina odbytnicy, mleko i nieutrwalone tkanki

Innymi słowy na największe ryzyko zarażenia wystawiamy się uprawiając seks z osobą zarażoną

Maciej Nazarewicz – rzecznik Społecznego Komitetu ds. AIDS, certyfikowany doradca w Punkcie Konsultacyjno- Diagnostycznym, Poradnia Sepcjalistyczna Chmielna Express

Czy można się jakoś skutecznie i pewnie zabezpieczyć przed zakażeniem wirusem HIV droga płciową? Czy prezerwatywa wystarczy, by czuć się bezpiecznie?

Nie ma możliwości całkowitego zabezpieczenia się przed zakażeniem wirusem HIV w trakcie stosunku seksualnego. Można jedynie zmniejszyć ryzyko zakażenia. Żaden sposób nie daje nam 100% gwarancji.

Największą pewność daje prezerwatywa

Pewność możemy mieć jedynie wtedy, gdy użyjemy prezerwatywy, która nie pęknie ani nie zsunie się podczas stosunku. W takim wypadku możemy stwierdzić, że było to 100% zabezpieczenie. Jednak zawsze istnieje czynnik ryzyka, który może sprawić, że w trakcie stosunku zajdzie coś, co może doprowadzić do infekcji.

Wirus HIV – leki antyretrowirusowe to zmniejszenie ryzyka

Sposobów na zmniejszanie ryzyka jest bardzo wiele. Jeżeli osoba zakażona wirusem HIV przyjmuje leki antyretrowirusowe i ma niewykrywalny poziom wirusa, nie stanowi tak na prawdę zagrożenia dla partnera seksualnego. 

Zakażenie – rosyjska ruletka

Współżyjąc z osobą, która ma wirusa HIV, możemy się od niej zakazić jednak nie musimy. Nigdy nie wiadomo kiedy to nastąpi. Z punktu widzenia profilaktyki ryzyko zarażenia wynosi  50%, jest to jednak trudne do ustalenia. Nie każdy kontakt seksualny z osobą zarażoną wirusem HIV musi prowadzić do zakażenia.

Najbezpieczniejsze techniki seksualne 

Mówi się, ża najlepszym zabezpieczeniem jest wierność. Zapewne, ale…. Ani życie nie jest idealne, ani ludzie, a zdarzają się sytuacje, których autor banału nie przewidział. Bo co, jeśli jesteśmy wierni ukochanej osobie, która… jest zakażona wirusem HIV ? Nie narażamy się wtedy na ryzyko tylko stosujemy wszelkie sprawdzone przez naukę sposoby, by intymność nie była ryzykowna

Najbezpieczniejszymi technikami seksualnymi są te, w których nie dochodzi do kontaktu z płynami ustrojowymi , które są zakaźne. Najbardziej zakaźna jest krew, która jednak nie powinna pojawiać się podczas stosunku seksualnego. Innymi zakaźnymi substancjami są: nasienie mężczyzny, wydzielina pochwy, ale również preejakulat, wydzielany przed wytryskiem. Jeżeli nie znamy statusu serologicznego partnera, to najbezpieczniej jest używać po prostu prezerwatyw. Istnieje jednak coś takiego jak gradacja ryzyka. Jest powszechnie wiadomym, że analny stosunek pasywny jest najbardziej ryzykowny spośród wszystkich. Podobnie stosunek waginalny jest dla kobiety znacznie bardziej ryzykowny niż dla mężczyzny. Seks oralny również może skutkować zakażeniem, chociaż ryzyko jest zdecydowanie mniejsze niż w dwóch powyższych przypadkach.

Prezerwatywa – trzeba umieć jej używać

Prezerwatywy są dobrym środkiem chroniącym nas przed nie tylko przed niechcianym zajściem w ciąże, ale również przed różnego typu infekcjami przenoszonymi drogą płciową w tym HIV. Przede wszystkim prezerwatywa powinna mieć aktualną datę ważności, trzeba umiejętnie ją otworzyć i odpowiednio nałożyć na członek. Jeżeli prezerwatywa jest źle użyta, nie jest w pełni rozwinięta lub nie ma pozostawionej przestrzeni na nasienie, to może to doprowadzić do jej uszkodzenia w trakcie stosunku.  Dodatkowo podczas stosunku należy stosować tylko jedną prezerwatywę, a użycie dwóch nie zwiększa ochrony – wbrew przekonaniom wielu ludzi. Ważne jest, aby stosować żele w sytuacji, gdy stosunek nie jest wystarczająco nawilżony i tarcie jest większe. Dzięki temu możemy zwiększyć poślizg i jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo prezerwatywy. 

Uwaga na nonoksykol – 9

 Środek plemnikobójczy nonoksynol-9 doskonale radzi sobie z wybijaniem plemników, natomiast odkryto, że może powodować uczulenia i podrażnienia. W związku z tym, że wirusowi HIV łatwiej jest wniknąć do naszego krwiobiegu przez podrażnione miejsce uznano, że w kontekście profilaktyki nie warto  stosować tego środka. 

HIV – grupy ryzyka i ryzykowne zachowania 

Obecnie nie używamy terminu grupy ryzyka, ale zachowania ryzykowne.

Wprowadzając stwierdzenie grupy o zwiększonym ryzyku, wpływamy na to, że  osoby spoza tej grupy automatycznie nie odnoszą  zagrożenia do siebie. Dlatego wolimy stosować określenie ryzykowne zachowania, bo te mogą się zdarzyć w każdej grupie.

Ryzykowne działania, to na przykład podejmowanie kontaktów seksualnych z osobami o niewiadomym statusie serologicznym czyli z takimi, o których nie wiemy czy są zarażone wirusem HIV czy nie.  Zwłaszcza niebezpieczne jest nieużywanie przy tym prezerwatyw. Takie ryzykowne zachowania mogą dotyczyć każdego. 

Dawniej sądzono, że w tak zwanej grupie ryzyka są mężczyźni homoseksualni, kobiety świadczące usługi seksualne i osoby przyjmujące narkotyki. Jednak te czasy już dawno się zmieniły i obecnie nie odnosimy ryzyka do tych grup.Uznajemy, że ryzyko może ponosić absolutnie każdy, kto ma zachowania ryzykowne niezależnie od orientacji płciowej, od tego czy przyjmuje narkotyki czy też od wykonywanego zawodu. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *