Związek na odległość. Intymność z dystansu

Związek na odległość – egzamin dla pary.

W czasach, kiedy wielu Polaków szuka zarobku za granicą związek na odległość stał się koniecznością, a nie wyborem. Jak w tej sytuacji podtrzymać intymność?

dr Robert Kowalczyk – seksuolog

Kocham mojego chłopaka, ale on właśnie wyjeżdża do pracy za granicę i nie będzie go rok. Tu, na miejscu bardzo często się kochamy i nie wyobrażam sobie jak nasz związek przetrwa brak kontaktu fizycznego. 

Zjawisko seksu na odległość możemy rozumieć dwojako. Z jednej strony jest to seks na odległość z wyboru, a z drugiej strony seks, który też jest z wyboru, ale w stałej relacji. To jest bardzo istotne zjawisko, z którym w tym momencie coraz więcej osób musi sobie radzić.

Kiedy ukochana wyjeżdża

Przykładowo, mąż zostaje w Polsce, a żona dostaje pracę za granicą, lecz chcą utrzymać swój intymny kontakt. I wtedy muszą sobie zadać pytanie: co dalej z ich seksualnością. Mają następujące możliwości: albo dopuszczają możliwość alternatywy do swojego związku np. szukając partnera „na boku”, albo używają ekwiwalentu seksu, czyli seksu na odległość za pomocą internetu. W tego typu sytuacjach bardzo istotne jest to by jasno sprecyzować swoje potrzeby. Jeśli decydujemy się na tego typu działania, to dobrze jest określić granice tych działań.

 Seks na odległość

Jeżeli pojawi się decyzja o seksie na odległość, to nie należy tego seksu traktować mniej poważnie. Tak samo trzeba się do tego seksu przygotować, tak samo trzeba w ten seks włożyć jak najwięcej serca. Bo to też jest seks, to jest coś,  co cementuje relację.

Tak samo musi tu być gra wstępna i tak samo musi być komunikacja, tylko akurat w tym przypadku ta komunikacja powinna być bardziej słowna i wizualna, ponieważ nie ma elementu dotyku, który bardzo często nam pomaga podczas zachowań seksualnych.

W przypadku seksu na odległość  trzeba pamiętać, że  dużym stopniu działamy na autostymulacji. I trzeba do tego przyzwyczaić partnerkę czy partnera zwyczajnie o tym rozmawiając.

Bardzo często osoby, w sytuacji rozłąki zaczynają nazywać i opisywać pewne swoje praktyki seksualne i zaczynają mówić bardziej klarownie o swoich potrzebach, co jest na pewno dużym atutem tego typu zachowań.

związek na odległość
Seksuolog radzi: nawet jeśli zasiadasz przed ekranem komputera by połączyć ię z kochankiem za oceanem to bądź piękna i pachnąca. W Waszą intymność wkładaj tyle sam wysiłku co przy kontakcie w realu. W przeciwnym razie te kontakty nie będą Was zbliżać, a tylko krępować.

Wstydzę się! 

Kolejny element, który jest istotny to radzenie sobie ze wstydem w tej relacji seksu na odległość.

Jeżeli ta relacja została zbudowana wcześniej, to pewnie już sobie poradzono z elementem wstydu. Z drugiej strony, jeżeli ten element wstydu nie zostanie przełamany, to zarówno w relacji na odległość jak i w relacjach bliskich bardzo trudno nam będzie przejść do intymnej relacji. Osoby, które żyją ze sobą i wstydzą się własnego ciała, wstydzą się mówić o potrzebach, stawiają dużą barierę, która utrudnia im osiągnięcie satysfakcjonującego i zdrowego życia seksualnego. Jeżeli nie ma komunikacji i tylko wyobrażamy sobie jak powinno wyglądać zachowanie seksualne, to najczęściej żyjemy w iluzji.

Zagrożenie dla relacji intymnej na odległość.

Jeżeli ktoś nie wyraża zgody na relację na odległość albo taka relacja zaczyna mu doskwierać, to oczywiście z tej relacji ucieknie.

W przypadku osób, które wiedzą, że to jest działanie tymczasowe, bo np. ktoś wyjeżdża na kontrakt do pracy gdzieś daleko, to oczywiście nie ma problemu, bo wiemy, że sytuacja potrwa jakiś czas, a potem się skończy. Gorzej z sytuacjami, kiedy wiemy, że ta sytuacja będzie permanentna i będzie trwała bardzo długi okres. Wtedy pojawiają się pytania o zasadność takiej relacji. Oczywiście są osoby, którym takie działanie z różnych powodów odpowiada, ale są też osoby, które twierdzą, że takie zachowania to nie jest dla nich norma.

Summary
Związek na odległość. Intymność z dystansu.
Title
Związek na odległość. Intymność z dystansu.
Description

Związki na odległość stają się coraz częściej udziałem par w różnym wieku i z różnym stażem. Czy taka miłość, bez kontaktu fizycznego i rutyny może przetrwać? Jak jej pomóc? Mówi seksuolog dr Robert Kowalczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *