Żal po utracie bliskiej osoby nazywamy żałobą.
Uczucie żalu, żałoba pojawia się nie tylko w sytuacjach ostatecznych – towarzyszy nam gdy tracimy coś dla nas ważnego. Może to być związek, przyjaźń, ale też praca lub marzenie
Anja Franczak – towarzyszka w żałobie , autorka bloga Sprawy Ostateczne / www.anjafranczak.com / www.sprawyostateczne.pl
Czy uczucie po rozstaniu z kimś ważnym możemy nazwać żałobą? Czy żal po rozwodzie można do niej porównać?
Kiedy słyszymy słowo żałoba to najczęściej myślimy o rekacji na śmierć jakiejś osoby. Tymczasem żałoba dotyczy też innego rodzaju straty.Każdy rodzaj straty jest związany z procesem żałoby, mniej lub bardziej intensywnym.
Intensywny żal
Jest wiele czynników, które wpływają na to jak intensywnie przeżywamy żałobę. To zależy od tego kto zmarł, jaką relację mieliśmy z tą osobą – czy to był ktoś bliski, czy ta relacja była harmonijna a może było dużo konfliktów? Znaczenie ma też w jaki sposób ta osoba zmarła – czy była to śmierć nagła czy po długotrwałej chorobie? Ważne jest tez to czy śmierć była spowodowana wewnętrznymi czy zewnętrznymi czynnikami, a może to samobójstwo? O tego zależy ile trwa nasza żałoba czy jest intensywna czy raczej łagodna.
Życie przed stratą
Bardzo wiele zależy od tego w jakiej sytuacji byliśmy przed tą stratą, czy byliśmy w labilnym stanie psychicznym, czy tez przeciwnie. A może mieliśmy już w życiu trudne tematy? Jeśli wcześniej jeszcze ktoś nam zmarł to te rózne żałoby się na siebie nakładają.
Hierarchia żalu
Przebieg i intensywność naszej żałoby zalezy od tak wielu czynników, że absolutnie nie wolno tworzyć żadnej hierarchii. Nie możemy więc założyć, że żałoba po mamie jest silniejsza od żałoby po dziadku. Jeżeli z dziadkiem mieliśmy wyjątkowa relację, a jeszzce równolegle np stracimy pracę i przydarzy nam się cos przykrego to te wszystkie czynniki razem wzięte powodują, że żałoba staje się bardzo głęboka.
Nikt nie ma prawa oceniać żałoby. Jeśli ktoś jest w głebokiej rozpaczy po stracie kota, to nie wolno nam powiedzieć to był tylko kot. Najważniejsze jest co czuje osoba po stracie.
Żal po rozstaniu
Żałobę odczuwamy na przykład po rozstaniu z kimś, kogo uważaliśmy za bliską osobę. Odczuwamy go po rozwodzie, po wyprowadzce ze wspólnego mieszkania. Rodzaj żałoby odczuwamy także po utracie pracy. Elementy żałoby po śmierci bliskiej osoby przypominają ten żal, który odczuwamy w innych przypadkach.
Ile trwa żal?
Kiedy pytamy ile trwa żałoba i jak ona się zmienia w czasie odpowiedź pomogą nam znaleźć pewne obrazy i metafory. Jedna z moich ulubionych to kamień. Tuz po starcie ten żal jest jak ogromny głaz – ciężki, o ostrych krawędziach, trudno nam się na niego patrzy, przy dotknięciu może nas zranić. ten kamień możemy gdzieś ukryć, zamknąć drzwi i unikać go albo możemy z tą żałobą pracować.
Jak pracować z żałobą
Możemy mówić o osobie, którą straciliśmy i z każdym opowiadaniem, z każdą łzą ten kamień staje się gładszy. Kamień – symbol naszego bólu – z każdą chwilą staje się też mniejszy aż na końcu zostaje n iewielki, gładki kamyczek. To ciągle jest kamień i ciągle jest to ciężar, ale teraz możemy go już nosić. To ciągle jest kamień, on nadal waży ale mogę go trzymać w dłoni. Gdy na niego patrzę, to stwierdzam, że kamyk jest nawet ładny. Ten gładki, niewielki kamyk mam zawsze ze sobą, trzymam go w kieszenie. Czasami, gdy niewygodnie usiądę czuję go, czasem uwiera, zaboli, ale przez to, że go ciągle nosze jest częścią mojego życia. Tak samo jest z żałobą – po pewnym czasie jesteśmy w stanie ją unieść, a jeszce póżniej integrujemy ją z naszym życiem. Możemy ją znieść, ale ona nigdy całkiem nie zniknie
Dodaj komentarz