Ból brzucha – to może być zawał!

Ból brzucha może mieć źródło w stresie i złym odżywianiu, ale często jest objawem zawału serca. Temat pozornie tylko  niezwiązany ze zdrowiem seksualnym, bo serce dla udanego życia, także seksualnego jest tym, czym zakwas dla chleba.

dr n. med. Maciej Zarębiński – kardiolog,  Centrum Medyczne Ameds  

Czy to możliwe, żeby ból brzucha lub pleców oznaczał chorobę wieńcową?

Ból brzucha i ból pleców – nietypowe objawy zawału

W tym przypadku istnieją dwa problemy. Jeden problem dotyczy tego, że pacjenci wypierają ból w klatce piersiowej i mówią: a to kręgosłup, a to brzuch, a to coś zjadłem, wczoraj mnie bolało a dziś już nie boli. Jeżeli zaczynamy od takiego tekstu rozmawiając z lekarzem, to czujność lekarza jest uśpiona i można wtedy popełnić kosztujący życie błąd w diagnozie.

Maska brzuszna zawału

Czasami jest to opisywane jako maska brzuszna zawału, gdzie pacjenta nie boli w klatce piersiowej, natomiast ból odczuwa w nadbrzuszu. Ten ból jest niezwykle silny i towarzyszą temu objawy wegetatywne czyli pacjent jest spocony, blady i wtedy niezależnie od tego czy podejrzewamy zawał czy chorobę nadbrzusza, pacjent i tak powinien wylądować na izbie przyjęć, mieć zrobione EKG i parę innych badań. Ten stan na pewno wymaga hospitalizacji.

Nie ukrywajmy bólu!

Z mojego doświadczenia wynika, że częstszym problemem jest dysymulacja czyli to, że ludzie mają bóle w klatce piersiowej, ale nie chcą się do nich przyznać, bo się boją  diagnozy, tego że ktoś im powie tak, masz zawał. Wolą powtarzać, że to kręgosłup, że się przepracowali.

I to są największe dramaty, bo tacy ludzie albo nie przyjeżdżają w ogóle i umierają w domu albo przyjeżdżają w drugiej, trzeciej dobie zawału, kiedy cała szkoda, która mogła się dokonać przez ten zawał, już się dokonała. Natomiast gdyby przyjechali w momencie, gdy zaczęło ich boleć, najlepiej w pierwszej godzinie, a na pewno w pierwszej dobie, to jest duża szansa, że przy obecnym stanie wiedzy i technologii, wyszliby z zawału obronną ręką.

Ból brzucha lub ból pleców mogą wskazywać na zawał!
Zawał może mieć wiele objawów nieswoistych, jednym z nich może być ból pleców lub ból brzucha. Ból brzucha może być groźny i być nawet objawem zawału. Nie bagatelizujmy go! Schowajmy dumę do kieszeni, przestańmy myśleć o stercie papierów do przejrzenia – chyba, że chcemy, żeby to było ostatnie co w życiu zobaczymy.

Summary
Ból brzucha - to może być zawal
Title
Ból brzucha - to może być zawal
Description

Maska brzuszna to sposób naszego serca na oszukanie właściciela. Gwałtowny ból brzucha i pleców może oznaczać zawał - mówi kardiolog, dr Maciej Zarębiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *