Papierosy a sprawność seksualna

Papierosy wpływaja na każdą sferę życia – także intymną. Są bezpośrednią przyczyną miażdzycy i udarów.

prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz – kardiolog, Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM

Czy to możliwe, żeby palenie papierosów zaburzało funkcje seksualne/ jaki jest bezpośredni związek palenia z erekcją?

Papierosy mają coraz gorszy PR. I słusznie, zważywszy na to jak bardzo wpływają na każdą sferę życia – także intymną.

Palenie papierosów to kluczowy czynnik ryzyka bardzo wielu chorób, w związku z tym mówienie o papierosach w jakimkolwiek ciepłym tonie jest niewłaściwe. Co więcej – nie ma żadnych dowodów na to, że możemy cokolwiek dobrego powiedzieć nie tylko o tych klasycznych papierosach, ale coraz więcej złego możemy mówić również o elektronicznych papierosach.

Nikotyna i substancje smoliste przyspieszają zmiany miażdżycowe 

Nikotyna a także substancje smoliste mają niekorzystny wpływ na funkcje śródbłonka, czyli powodują wystąpienie miażdżycy i jej progresję czyli przyspieszenie miażdżycy. Podobnie jest w przypadku wystąpienia zawałów serca, gdzie są ważnym czynnikiem ryzyka udarów mózgu.

Prawidłowe funkcje seksualne to zdrowy układ krążenia 

Papierosy niszcza układ krążenia palacza.
Koniec z oszukiwaniem się: papierosy elektroniczne czynia naszym płucom wiele złego. A zatrute płuca to zatruty organizm. Z kolei kochanek o zatrutym organizmie zawsze będzie mniej sprawny niż kochanek niepalący.

Jeśli wiemy o tym, że o prawidłowej funkcji seksualnej decyduje właściwy przepływ krwi przez naczynia, odpowiedzialnych za wystąpienie erekcji, za podniecenie u kobiet, za gotowość do odbycia aktu seksualnego i przyjemność wynikającą z aktywności seksualnej, to musimy uznać, że skoro palenie wpływa niekorzystnie na te elementy, wpływa również niekorzystnie na seksualność i jest to oczywiste.

Jest bardzo wiele dowodów na to, że rzeczywiście osoby palące mają więcej problemów w tym obszarze.  Na każdym opakowaniu papierosów zresztą jest napisane, że mogą powodować wystąpienie zaburzeń erekcji.

Czy rzucanie palenia może osłabić formę seksualną? 

Czy w czasie rzucania palenia może wystąpić załamanie formy seksualnej? Nie znam takich badań. Mam jednak wrażenie, że nie ma ku temu powodów.

Człowiek, który rzuca palenie jest ogólnie trudny do zniesienia dla otoczenia, dla bliskich, ale myślę, że warto przeżyć ten czas paru dni czy tygodni, czy nawet trochę dłuższy, żeby spróbować jednak poradzić sobie z tym nałogiem. Korzyści wynikające z rzucenia nałogu wykraczają daleko poza kontekst medyczno-kardiologiczny, czy seksualny. Niewątpliwie decydują o zmniejszeniu ryzyka onkologicznego chorób nowotworowych.

Myślę, że w każdym obszarze, jakiego byśmy teraz dotknęli medycznie to rzucenie palenia jest korzystne. Znajda się z pewnością i tacy, którzy powiedzą dosadnie, że osoby rzucające palenie przytyją, bo muszą sobie znaleźć rekompensatę, np. zwiększą ilość kalorii. Ale można sobie z tym radzić – zamiast  zapalić, można pobiegać, popływać, albo pojeździć na rowerze, pograć w tenisa, poruszać się.

Nawet jak człowiek sobie kompensuje jedną nagrodę, czyli zapalenie inną nagrodą, czyli kawałkiem czekolady to nie jest tak źle. W czekoladzie właściwie sporo dobrego jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *