Urolog: specjalista układu moczowo – płciowego.

Urolog to lekarz specjalista specjalista układu moczowo – płciowego

Urolog zajmuje się zaburzeniami układu moczowo płciowego od wysokości nerek aż do ujścia cewki moczowej. Nerki, cewka moczowa, prącie, napletek i prostata. Urolog leczy stulejkę dzieci i dorosłych, WNM, prostatę.

dr Stefan Czarniecki – urolog, Centrum Medyczne Ameds 

Czym zajmuje się urolog?

Urolog zajmuje się zaburzeniami układu moczowo płciowego od wysokości nerek aż do ujęcia cewki moczowej.

Urolog zajmuje się problemami z układem moczowo-płciowym
Układ moczowy zbudowany jest z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowe – odpowiada za wytwarzanie, gromadzenie oraz wydalanie moczu, co z kolei ma związek z oczyszczaniem krwi z niepotrzebnych substancji. Wyprodukowany przez nerki mocz spływa moczowodami do pęcherza moczowego, a następnie zostaje wydalony przez cewkę moczową. Męski układ płciowy tworzą jądra, najądrza umieszczone w worku mosznowym, pęcherzyki nasienne, prostata, cewka moczowa i prącie. 

Choroby nerek 

Tak więc idąc od góry urolodzy zajmują się zaburzeniami miąższu nerek (obrazek nerek) – najczęściej są to torbiele nerek, które powodują niepokój u pacjentów, a także guzy nerek, które budzą jeszce więcej niepokoju.

Gdy nerka wytworzy mocz jest on wydzielany do układu kielichowo – miedniczkowego nerki, skąd spływa dalej do moczowodu.

Perystaltyka przepływu moczu 

Jako urolodzy zajmujemy się różnymi zaburzeniami perystaltyki przepływu tego moczu, ale także kamicą tego układu odprowadzającego mocz od nerkiMocz musi spływać od nerki sprawnie i bez żadnych przeszkód po to, żeby ta nerka byłą zdrowa, żeby nie było w niej zakażeń, żeby nie dochodziło do uszkodzenia tej nerki.

Idąc jeszcze niżej: my, urolodzy zajmujemy się zaburzeniami funkcjonalnymi pęcherza oraz zaburzeniami o etiologii zakażeniowej i nowotworami pęcherza moczowego.

Badanie i leczenie prostaty.

Idąc jeszcze dalej w dół: prostata. Urolodzy leczą bardzo wiele chorób prostaty i chyba z tego najbardziej są znani.

Chwilę później w przebiegu cewki moczowej mamy zwieracz cewki moczowej, a potem ujście cewki moczowej. Ujście cewki moczowej może być zlokalizowane prawidłowo – na samym końcu prącia lub też w nieprawidłowym miejscu w przebiegu długości prącia, a nawet krocza. Tego typu wady lokalizacji ujścia cewki moczowej są leczone przez urologów dziecięcych, natomiast urolodzy ogólni zajmują się także samym prąciem i napletkiem, rakiem prącia, a najczęściej stulejką.

Urolog – specjalista także dla kobiet

Urolog zajmuje się także zaburzeniami układu moczowego kobiet. Do tego specjalisty należy się zgłosić w przypadku zaburzeń pracy pęcherza :zalegania, popuszczania i nietrzymania  moczu,  parć naglących, dyskomfortu w trakcie mikcji, częstomoczu. Nieuzasadniona zmiana koloru moczu także jest sygnałem, żeby zapisać się do urologa. Zaniedbanie odbija się na samopoczuciu i życiu seksualnym.

 

 

Summary
Czym zaujmuje się urolog?
Title
Czym zaujmuje się urolog?
Description

Wbrew powszechnej opinii urolog nie jest lekarzem dedykowanym tylko zdrowiu mężczyzn. Co dokładnie leży w sferze zainteresowania urologii mówi dr Stefan Czarniecki, urolog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *