Plemniki i męski cykl płodności.

Plemnikinie są wcale w wiecznej gotowości do zapłodnienia jajeczka

Wbrew obiegowej opinii mężczyzna osiąga szczyt płodności zaledwie co 3 miesiące

dr Jan Karol Wolski – specjalista androlog urolog, novum.com.pl

Czy to prawda, że mężczyzna – w przeciwieństwie do kobiety – może płodzić dzieci zawsze, o każdej porze roku i miesiąca?

Cykl męskiej płodności – mitem jest, że mężczyzna może płodzić dzieci zawsze i wszędzie.Do powstania komórki jajowej wystarczy kilkanaście dni. Żeby powstał plemnik, który znajduje się w nasieniu potrzeba około trzech miesięcy.

Plemniki powstają w jądrach w wyniku spermogenezy, po czym dojrzewają w najądrzu.

Jeden cykl spermatogenezy trwa około 16 dni. Do wytworzenia w całości dojrzałej spermy potrzebne jest około 5 cykli, czyli ponad 2 miesiące. Choroby  przebyte podczas pierwszego cyklu: infekcje z gorączką, urazy jąder i prącia, zapalenie nerek,  niedobór żelaza, chemioterapia, leki na nadciśnienie,  ale także zaburzenia miażdżycowe i metaboliczne mogą wpłynąć na dojrzałą spermę i pogorszyć jej jakość.

Plemnik, po angielsku spermatozoon (od słowa spermatogeneza) to męska komórka rozrodcza.

Plemniki po raz pierwszy zaobserwował w 1677 roku antoni van Leevenheuk – twórca mikroskopu. U zdrowego mężczyzny zwykle podczas ejakulacji est od 100 do 500 milionów plemników.

pojedyńczy plemnik
Choć medycyna jest już bardzo rozwinięta i ma sposoby na pobudzenie plemników do działania, nawet gdy ich struktura i liczba nie przedstawia się imponująco, to jednak niektóre procesy biologiczne muszą zachodzić własnym trybem.

Plemnik składa się z główki, w której zawarty jest materiał genetyczny, wstawki i witki która wprawia go w ruch. We wstawce znajdują się mitochondria, co także związane jest z poruszaniem się (ludzkie plemniki poruszają się z szybkością ok. 0,1mm/s).

Cykl biologiczny plemnika 

Plemniki powstają w jądrach w wyniku spermogenezy, po czym dojrzewają w najądrzu. Jeden cykl spermatogenezy trwa około 16 dni. Do wytworzenia w całości dojrzałej spermy potrzebne jest około 5 cykli, czyli ponad 2 miesiące. Choroby przebyte podczas pierwszego cyklu: infekcje z gorączka, urazy jąder i prącia, zapalenie nerek, niedobór żelaza, chemioterapia, leki na nadciśnienie, ale także zaburzenia miażdżycowe, metaboliczne i hormonalne (np niedobór testosteronu) mogą wpłynąć na dojrzałą spermę i pogorszyć jej jakość.

Plemniki a stres i alkohol

Badania nad płodnością naszego gatunku wykazały, że nie tylko płodność kobiety jest cykliczna. Mężczyźni także mają cykle płodności.

O cyklach kobiecych dowiadujemy się od dzieciństwa: nasze matki miewały trudne dni, nasze siostry krzyczały, żeby nie wchodzić im do łazienki; starsi koledzy rozmawiali o miesiączkach swoich dziewczyn. Za to nie każdy wie, że mężczyzna też ma swój cykl, przy czym ten cykl jest mocno rozciągnięty w czasie.

Proszę sobie wyobrazić linię produkcyjną, na której cały czas coś powstaje, ale żeby coś powstało, to poszczególne elementy muszą być modelowane, sklejane, skręcane; i tak jest właśnie z plemnikami.

Mam wielu pacjentów, którym uświadamiam, że w rozrodzie znaczenie ma wszystko. Szczególnie, że mają milion lub dwa miliony plemników, które mają być gotowe do do zapłodnienia pobranej właśnie od żony (dla procedury in vitro) komórki jajowej. Pacjentom przypominam, że nawet miesiąc wcześniej nie wolno im iść na popijawę z chłopakami, palić ziół etc. Panowie nie mają świadomości, że każde ich działanie odbija się na jakości nasienia. Efektem zapomnienia jest sytuacja, w której mężczyzna w dniu zabiegu musi dostarczyć plemniki, a ich albo nie ma, albo są bardzo złej jakości.

Plemnik a komórka jajowa.

Do powstania komórki jajowej wystarczy kilkanaście dni. Żeby powstał plemnik, który znajduje się w nasieniu potrzeba około trzech miesięcy. Tyle właśnie trwa przekształcanie pierwotnej komórki w jądrze w formę plemnika, w dodatku komórki, która może przeżyć poza organizmem mężczyzny, ale w drogach rodnych kobiety 24, a najwyżej 72 godziny.

Ten cykl jest długi, w związku z tym może być zaburzony różnymi elementami: chorobami, urazami, szokami termicznymi, jakąś imprezą :”światło i dźwięk” w naszej firmie, o której nawet już nie pamiętamy. Jak na twardym dysku wszystko się zaznacza w tym procesie produkcji plemników i stąd zmienność w badaniu nasienia.

 

 

 

 

Komentarze

  1. Tomek o 11:27

    To bardzo istotne informacje , staramy się z żoną o dziecko od ok 4 miesięcy , mamy nawet Lady-Comp baby i dokładnie wiemy kiedy żona ma dni płodne jednak o tym że ja tez mam cykl płodności nie miałem zielonego pojęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *