Specjalista patologii i zaburzeń funkcji jąder.
Androlog udzieli pomocy w infekcjach, stanach zapalnych, nowotworach jąder najądrzy i prącia. Pomoże także w razie problemów z płodnością. Andrologia – dziedzina medycyny zajmująca się budową, czynnościami fizjologicznymi, diagnozowaniem i leczeniem męskiego układu płciowego ze schorzeń, wad patologicznych w aspekcie endokrynologicznym, naczyniowym, operacyjnym, a także psychologicznym.
dr Jan Karol Wolski – specjalista androlog urolog, Klinika Leczenia Niepłodności NOVUM
Czym konkretnie zajmuje się androlog? Co powinno skłonić mnie do wizyty u androloga?
Andrologia i lekarz związany z tą specjalnością czyli androlog zajmuje się, generalnie rzecz ujmując, patologią i zaburzeniami funkcji jąder. Jądro jest domeną androloga od momentu kreacji w okresie noworodkowym, przez okres wczesnodziecięcy, okres pokwitania czyli dojrzewania płciowego, okres dorosłości aż do okresu późnej starości, kiedy jądro przestaje produkować ten najważniejszy męski hormon, czyli testosteron. Wtedy pojawiają się w organizmie mężczyzny różne zmiany związane z zaburzeniami funkcji, z niedostatkiem testosteronu.
Patologie mogą występować w każdej grupie wiekowej może to jądro być źle uformowane, może nie zstąpić do moszny. Każdy z nas zna przecież anatomię i wie jak powinien wyglądać prawidłowo ten obszar u mężczyzny: prącie i dwa jądra w worku mosznowym.
Problem z płodnością.
Andrologia to także zaburzenia rozrodu. W jądrze oprócz testosteronu produkują się także plemniki i one potem znajdują się w nasieniu, które powinno spełniać odpowiednie kryteria jakości tkanki. Zaburzenia jakości , zaburzenia liczby plemników, ich ruchliwości, budowy wpływają niekorzystnie na samo zapłodnienie. Sam rozród u człowieka to także jest domena androloga.
Kiedy zgłosić się do androloga
Oprócz zaburzeń erekcji najbardziej podstawowe objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty to na przykład słaby zarost, spadek masy mięśniowej, niechęć do poznawania i robienia nowych rzeczy, andrologii.
Dopiero kiedy powstają sytuacje kliniczne kojarzone z zaburzeniem funkcji jądra nachodzi nas autorefleksja “czy przypadkiem ze mną jest wszystko w porządku? Te zaburzenia funkcji jądra to także zaburzenia erekcji, dysfunkcje erekcyjne – jak my, lekarze je nazywamy.
Jeśli zauważamy u siebie takie objawy, które sugerują, że nasze jądra mogą już źle funkcjonować to na pewno warto pójść do androloga, aby upewnić się, ze wszystko jest w porządku.
Rzadki wąsik, pierś cherlawa
Oprócz zaburzeń erekcji najbardziej podstawowe objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty to na przykład słaby zarost, na przykład spadek masy mięśniowej, niechęć do poznawania i robienia nowych rzeczy.
Testosteron a erekcja.
Moim pacjentom zawsze mówię, że jeśli bardziej niż wieczór z żoną, przyjęcie u przyjaciół interesuje ich kolejna emisja “Czterech Pancernych”, to coś już jest nie tak! Na pewno powinniśmy zastanowić się, czy nasz najważniejszy stymulator hormonalny jakim jest testosteron jest produkowany przez jądra w wystarczającej ilości.
Testosteron odpowiada za rozwój najądrzy, nasieniowodów i kanalików plemnikotwórczych, stymuluje spermatogenezę, jest odpowiedzialny za drugorzędowe cechy płciowe: głos, owłosienie, budowę ciała. Jest głównym czynnikiem poziomu libido. Niestety pobudza także rozwój gruczołu krokowego, co wpływa na rozwój nowotworów prostaty oraz zwiększa poziom cholesterolu.
Specjalizacja andrologiczna
W Polsce nie jest oficjalnie uznana specjalizacja z andrologii. Od kilku lat trwają prace nad wprowadzeniem andrologii jako umiejętności lekarskiej. Dotychczas nie ma rozporządzeń Ministerstwa Zdrowia dotyczących tej umiejętności. Istnieje jednak możliwość uzyskania europejskiego tytułu androloga klinicznego przyznawanego przez Europejską Akademię Andrologii (European Academy of Andrology – EAA).
Męskie narządy płciowe
Narządy płciowe męskie dzieli się na wewnętrzne i zewnętrzne. Do narządów wewnętrznych zalicza się: parzyste jądro, najądrze, nasieniowód, pęcherzyki nasienne i nieparzysty gruczoł krokowy (stercz, prostata).
Narządami płciowymi zewnętrznymi są: narząd kopulacyjny – prącie, w którym przebiega cewka moczowa, i worek mosznowy-moszna, w którym leżą jądra.
Jądro jest męską gonadą, wytwarzającą komórki płciowe, plemniki i hormony mające wpływ na powstanie pierwotnych wtórnych cech płciowych. Jądro ma kształt owalny, nieco spłaszczony bocznie, wielkości orzecha włoskiego. Długość jego wynosi 4-5 cm, szerokość 2,5-3,5 cm, grubość 2- -2,5 cm. Masa jego waha się od 20 do 30 g..
Jądro podzielone jest pasmami łącznotkankowymi – przegrodami na płaciki, wewnątrz których znajdują się cewki nasienne kręte, które przechodzą w cewki nasienne proste. W cewkach nasiennych krętych odbywa się spermatogeneza, czyli wytwarzanie plemników. Najądrze położone jest na obrzeżu jądra. Widoczne są w nim głowa, trzon i ogon. W najądrzu powstaje przewód najądrza, który przechodzi w nasieniowód.
miałem operacje na przepuchline pochwinową i po opercj opuchly mi jadra , leczono czopkami że jest to stan zapalny ; ijadra zrobiły sie jak kamien obecnie stracile jedno jadro,