Leczenie przedwczesnego wytrysku – leki i preparaty na receptę i bez recepty

Leczenie przedwczesnego wytrysku można prowadzić wielotorowo

W leczeniu wytrysku przedwczesnego ogromną rolę pełnią leki. Dla lekarzy pojęcie leku wiąże się jednak z takim preparatem, który lekarz przepisuje na receptę, ponieważ oprócz działania korzystnego ma też możliwość działań niepożądanych. Jest również cała gama preparatów i suplementów, które również mają dużą skuteczność w walce z przedwczesnym wytryskiem.

dr Jan Karol Wolski – urolog, androlog

Jakie preparaty, witaminy i suplementy stosować na przedwczesny wytrysk? Czy leki na przedwczesny wytrysk dostępne sa tylko na receptę?

Leczenie przedwczesnego wytrysku: witaminy i mikroelementy.

Wśród tych leków nierecepturowych (zwanych też OTC) przede wszystkim witaminy i takie mikroelementy, które korzystnie oddziałują na układ moczowo-płciowy: cynk, selen, witaminy z grupy rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, C, czy witaminy z grupy B. Oczywiście, zawsze trzeba pamiętać, że witaminy i mikroelementy stosujemy wtedy, kiedy wiemy, że jest ich pewien niedobór w diecie. Pamiętajmy, że nadmiar mikroelementów czy witamin potrafi być szkodliwy. Jeśli dostarczymy organizmowi zbyt dużo witamin rozpuszczalnych w tłuszczach możemy uszkodzić wątrobę i zaburzyć cały cykl przemiany hormonów płciowych. Uważajmy, by nie przedobrzyć, nie brać za dużo witamin, czy cudownych mieszanek.

Leczenie przedwczesnego wytrysku: herboterapia.

Druga grupa to środki ziołowe, czyli herboterapia. Herboterapia ma coraz mniejsze znaczenie w medycynie. Coraz więcej pojawia się dobrych i bardzo dokładnych publikacji wykazujących, że działanie herboterapii jest mniej tak skuteczne jak placebo. Jednak to  ten efekt  placebo także wykorzystujemy w leczeniu wytrysku przedwczesnego lub innych zaburzeń emocjonalnych. Bo tutaj można, dużym skrótem powiedzieć, że wytrysk przedwczesny jest  jakimś zaburzeniem emocjonalnym dla pacjenta, czy przede wszystkim dla pary. Są też preparaty roślinne, które zwalniają przewodnictwo nerwowe, uspakajają, działają tonizująco i w ten sposób hamują troszkę ten czas pojawienia się wytrysku od momentu pobudzenia.

Podobnie jak w przypadku witamin czy mikroelementów przedawkowanie środków ziołowych (chociaż dużo trudniejsze niż leków na receptę)  również się zdarza. Zdarzają się nawet przypadki zatrucia preparatami roślinnymi, które z kolei mogą uszkadzać wątrobę, nerki czy przewód pokarmowy. Stosujmy je więc z rozwagą i umiarem.

Żele znieczulające

Bez recepty są również dostępne wszelkiego rodzaju żele znieczulające, które mają odciąć bodźce. Żele te stosuje się na krocze, prącie, żołądź. To, czy będą one spełniały swoją rolę w dużej mierze zależy od wiary pacjenta w ten rodzaj terapii.

Leczenie przedwczesnego wytrysku lekami na receptę

Tymi “prawdziwymi” lekami na wytrysk przedwczesny są preparaty które są związane z odkryciem pewnego mechanizmu wytrysku przedwczesnego. Serotonina, która jest neuroprzekaźnikiem musi występować w przekazywaniu bodźców. Jeśli jego jest za mało, wówczas dochodzi do szybkich reakcji nerwowych. Stąd też preparaty z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego i takich spowalniaczy-blokerów zanikania neuroprzekaźników, w tym przypadku serotoniny, bardzo skutecznie leczą tę przypadłość.

Preparaty z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego – od psychiatrii do wytrysku

Leki te są od dawna znane, ponieważ od lat były stosowane przy spowalnianiu reakcji nerwowych czy reakcji psychicznych. Zostały one zastosowane po raz pierwszy na dużą skalę w leczeniu depresji. Właśnie pacjenci z depresją, którzy brali te preparaty skarżyli się swoim lekarzom, że oni już chcą żyć normalnie, chcą wrócić do społeczeństwa, do rodziny, chcą podjąć wszystkie czynności związane, obiegowo uważane, za zwiększające komfort życia (A seksualność jest tą cechą, która w depresji wyłącza się stosunkowo wcześnie.) i ci pacjenci zgłaszali swoim lekarzom, że chętnie by wrócili do seksu, ale nie mogą skończyć tego stosunku. Partnerki, które w ramach tej terapii depresji, były bardzo otwarte na to, by wspomagać swoich partnerów taką zachętą seksualną, skarżyły się, że ten stosunek trwał niemożliwie długo  i często nie kończył się wytryskiem. Tę obserwację wykorzystano właśnie w leczeniu wytrysku przedwczesnego.

Leczenie przedwczesnego wytrysku – jakie preparaty?

Tych preparatów, które mają cechy inhibitora wychwytu zwrotnego serotoniny jest co najmniej kilkadziesiąt. Nie wszystkie znajdują zastosowanie w terapiach u ludzi. Te, które znajdują zastosowanie nie są wykorzystywane tylko w psychiatrii, ale także w leczeniu przedwczesnego wytrysku.

Ostatnie lata wykazały, że jest pewna substancja która wykazuje niesamowite powinowactwo właśnie do rejonu płciowego i ma zastosowanie w modelowaniu/modulowaniu odpowiedzi seksualnej. Tą cząsteczką jest DAPOKSETYNA. Możemy ją znaleźć w różnych lekach.

Oczywiście leki handlowe mają różne nazwy, ale ta cząsteczka – DAPOKSETYNA – jest numerem jeden jeśli chodzi o preparaty stosowane przy leczeniu przedwczesnego wytrysku, wypisywane na receptę.W Polsce występuje jako preparat Priligy, i faktycznie ma udowodnioną skuteczność oraz bardzo mało działań niepożądanych. Ten preparat na pewno jest bardzo dobry. Jego pewnym minusem, jak wszystkich  dobrych leków, jest oczywiście cena. Jest jednak nadzieja, że z upływem czasu  ta cena powinna się systematycznie obniżać.

Leczenie przedwczesnego wytrysku lekami.
Dapoksetyna ma zrewolucjonizować leczenie przedwczesnego wytrysku. Na razie kosztuje dużó, ale jej skutecznośc jest udowodniona

Możliwe skutki uboczne preparatów

Są też inne leki, które hamują wyrzut zwrotny serotoniny, ale u nich, tych działań niepożądanych jest więcej: suchość w gardle, zaburzenia jelitowe, zaburzenia motoryki, paradoksalnie, pewnego rodzaju przygnębienie, a nawet myśli samobójcze. Także, tutaj wybierając farmakoterapię, czyli stosując leki wypisywane na receptę, kierujemy się tym co jest najlepsze dla pacjenta, mimo, często, wygórowanej ceny.

Summary
Title
Leczenie przedwczesnego wytrysku - leki i preparaty na receptę i bez recepty
Description

Mikroelementy, suplementy diety, ziołolecznictwo a nawet efekt placebo są używane w terapii przedwczensego wytrysku. Niedawno na rynku pojawił sie lek, który niesie nadzieję mężczyznom cierpiącym na to zaburzenie seksualne. O dapoksetynie i innych metodach leczenia przedwczesnego wytrysku mówi androlog urolog dr Jan Karol Wolski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *